fbpx

Tipy a zkušenosti úspěšného manažera.

V dnešním newsletteru sdílím příběh úspěchu jednoho z našich vážených účastníků jazykových programů, který je již mnoho let na pozici top manažera výrobních firem. Podělil se s námi o svůj vlastní jazykový plán, tipy i pravidla, jak se dostal v krátké době téměř z nuly na dobrou jazykovou úroveň a zároveň si udržel motivaci a nenechal si “spadnout řemen”. Osobně jsem u jazykových začátků pana Miroslava Láchy nebyla. Nicméně díky naší dlouholeté spolupráci i jeho účasti na celodenním školení se svým týmem na Hluboké jsem měla možnost ocenit jeho velmi dobrou němčinu a následně i angličtinu v praxi. Zaslaný jazykový plán vznikl vlastně jako odpověď na jeden z mých jazykových newsletterů, tak ho s laskavým souhlasem autora předávám v plném znění.

Dobrý den paní Krausová,

děkuji Vám za Váš podnětný newsletter, vždy a znovu mě po jeho dočtení popadne nezřízená chuť na sobě dále intenzivně pracovat. Bohužel, den má stále ještě pouze 24 hodin.

Níže zmiňujete upozornění „Pozor max 3 – 5 denně.“ (jedná se o počet nových slovíček denně, viz. newsletter Tisíc anglických slov za 3 měsíce).

V některých mých životních fázích, kdy jsem potřeboval učinit skutečný posun, dařilo se mi efektivně učit jazyk i významně déle, a to díky vhodné kombinaci následujících výukových metod:

 1. Četba známého textu na mé znalostní úrovni nahlas
 2. Četba neznámého textu na mé znalostní úrovni nahlas
 3. Četba neznámého textu mírně nad mou znalostní úrovní v duchu
 4. Gramatika – natvrdo z vhodných učebnic, od dosažení určité úrovně minimalizace této metody, a to ne proto, že bych již všechno uměl, nýbrž protože mě od této úrovně již přestalo bavit.
 5. Slovíčka – do určité úrovně intenzivně z učebnic, levá/pravá strana, nahlas cizí jazyk, český překlad jsem pouze „líznul“ očima; následovalo čtení textu z učebnice, který tato nová slova zahrnoval. Od určité úrovně sporadicky – nebaví.
 6. Slovíčka – jejich vypisování, přepisování, přepisování, přepisování …
 7. Poslech na mé znalostní úrovni, s mým opakováním zajímavých slov/sekvencí nahlas, bez zastavování nahrávky – několikrát za sebou
 8. Poslech mírně nad mou znalostní úrovní, bez zastavování nahrávky – několikrát za sebou
 9. Poslech i více nad mou znalostní úrovní, bez zastavování nahrávky – několikrát za sebou
 10. Přepisování textu
 11. Konverzace s vhodným učitelem

Výše zmíněné metody jsem kombinoval podle následujících pravidel:

 1. Pokud předchozí metoda byla „hlasitá“, následovala metoda „tichá“
 2. Před změnou metody jsem se připravil a mentálně se začal ladit na metodu následující.
 3. Časový poměr metod hlasitých a tichých jsem udržoval ca 40% / 60%. Poměr jsem přizpůsoboval záměru (budu muset primárně hovořit nebo perfektně rozumět?) Skutečnost je, že mi časové plány sklouzávaly ve prospěch metod tichých, a to z prostého důvodu, že mě mluvit moc nebaví, a při poslechu nebo četbě nových věcí se člověk spoustu dozví.
 4. Metodu jsem měnil, jakmile mě přestala bavit.
 5. Při změně metody jsem zařazoval přestávky, vyplněné krátkým sportem nebo jídlem.

Při 4-5 hodinách v pracovní dny a 10-12 o dnech víkendových jsem se dostal na ca 500 hodin za 3 měsíce, což stačilo i mně, abych do A i N víceméně z nuly, docela solidně nastoupil.

Poznámky:

 1. Člověk MUSÍ vědět proč
 2. Riziko přetrénování je minimální

Miroslav Lácha, generální ředitel Ypsotec s.r.o., Tábor

Připadá ti jazykový program v uvedené podobě mírně řečeno jako drsný plán?

Na první pohled možná ano. Nicméně, když si jednotlivé body ještě jednou projdeš, zjistíš, že při snížení časové dotace je to smysluplný  plán, dobře sestavený na míru. Osobně se všemi metodami, tipy i pravidly jak metodik plně souhlasím. Ostatně mnohé z nich jsem si kdysi také ordinovala v podobně náročné časové dotaci. Kde je dostatečně silná motivace je i vůle… A ještě jeden důležitý fakt. Bez dobrého plánu se jen obtížně pohybujeme vpřed jasným směrem.
intenzivní kurzy

Připadá ti náročné, sestavit si takový jazykový plán?

S tím musím plně souhlasit, protože dobře nastavený plán je základem úspěchu a nemusí to být vždy úplně jednoduché.

Ovšem s jazykovými programy na míru máme více než 20 leté zkušenosti my a rádi ti s ním pomůžeme.

Zajímá tě to? Můžeš se do své angličtiny nebo němčiny pustit klidně hned.

Připravili jsme aktuálně první termíny intenzivních víkendových kurzů angličtiny a němčiny pro firemní praxi 2023.
Aktuální jazykové programy

V kurzech kombinujeme moderní i osvědčené metody a každému účastníkovi rádi navrhneme jeho jazykový program tak, aby angličtinu nebo němčinu zařadil přirozeně do běžného dne a přitom zvládl své každodenní povinnosti.

Tipy a triky jsou součástí programu. Někdy stačí jen málo, aby se na první pohled velké sousto dalo dobře a pohodově zvládnout.

Inspiruj se krátkými video – referencemi účastníků i zástupců firem.

Máme jedinou podmínku, musíš chtít ty sám/a a mít dobrou a konktérní motivaci.

Těšíme se na společné jazykové programy a jejich úspěchy.

Velmi děkujeme panu Láchovi, že měl chuť si v klidu sednout, sepsat svůj jazykový plán a umožnil nám ho sdílet touto formou. Věřím, že může být i pro tebe skvělou inspirací, za kterou stojí konktérní člověk.

25 anglických frází ideálních pro small talk a předvánoční setkání

Srdečně tě zdravím v krásném období adventu, kdy se mnozí z nás účastníme setkání, večírků a oslav, kde se můžeme setkat s anglicky mluvícími kolegy, zákazníky nebo dodavateli. Abychom ti pomohli vytvořit příjemnou a plynulou konverzaci, připravili jsme speciální...

Představujeme první přednášející květnové Konference Management, znalosti a praxe

Vítejte u představení prvního přednášejícího našeho 11. ročníku Konference Management, znalosti a praxe, který se bude konat 24. května 2024 v Parkhotelu v Hluboké nad Vltavou. Tento rok se konference zaměřuje na "Umělou inteligenci a smysluplné inovace v praxi", což...

Velké setkání špičkových manažerů na Hluboké má už svůj termín a téma

Ano, přesně tak. Konference Management, znalosti a praxe, kterou tradičně pořádáme v atraktivním prostředí Hluboké nad Vltavou už má svůj termín a téma. Ať už na naše květnové setkání jezdíš pravidelně, nebo máš chuť přijet poprvé, můžeš si poznamenat do kalendáře...