Pokud se ti občas zdá, že máš paměť děravou a nové informace do ní padají jako do černé díry, tak tě velmi potěším. Tvá paměť je určitě v pořádku, jen ji musíš správně využívat.
Vyměň černou díru za neprůstřelnou paměť
Ultrakrátká paměť uchovává informaci jen 15 – 18 vteřin. V této době má informace šanci přejít přes krátkodobou až do dlouhodobé paměti, a pamatujeme si ji tak na dlouho. Pokud to neuděláme, končí informace během chvíle v „černé díře“ minulosti. To se snadno poví, ale je tak snadné to i udělat? Ano. Když víš, jak na to, není to žádná věda.

konference

3 klíčové principy a nic nezapomeneš

Princip č.1 Využij geniální mentální háčky

Každá nová informace by měla najít své místo ve tvé paměti tím, že se “připojí” k něčemu, co již znáš. Tedy i nové slovíčko by se mělo připojit k něčemu, co už v paměti máš, používáš a je ti známé. V praxi to znamená, použít ho ve větě nebo obměnit již známou frázi. Vytvoříš si vlastně rámec ze známých slov ve frázích a postupně pak do něj přidáváš nová slovíčka, termíny, fráze nebo novou gramatiku, tak, abys věděl/a, o co jde. Tak si slovíčka vzájemně propojíš a paměťový háček je na světě. Osobní doporučení: Nezačínej detaily. Neskládej věty z jednotlivých slovíček. Jdi opačnou cestou. Pokud si dáš za cíl naučit se dnes 5 slovíček, najdi si frázi o 5 slovíčkách. Tu si „rozpitvej“ na jednotlivá slovíčka a nauč se je. Pak si řekni celou frázi. Když totiž vidíme, jak vypadá celý dům / věta, snadno je rozebereme na cihly a opět postavíme. Pravidla se postupně naučíme. S tím souvisí i druhá zásada.

Princip č.2 Opři se o osobní motivaci, nejsi AI

Aby se informace “usadila” ve tvé paměti, musí tě zajímat. Aby v ní byl pro tebe nějaký smysl a užitek a mozek chápal, že se nenamáhá zbytečně. Nejsme roboti ani AI a pro aktivní zapojení potřebujeme dostatečnou motivaci informaci věnovat energii. Je tedy nezbytné, abychom si informaci propojili s pracovním nebo osobním životem. Tím zvýšíme šanci, že si ji zapamatujeme a budeme schopni ji využít, když bude potřeba.

Princip č.3 Méně je někdy více

Z tohoto principu budeš mít určitě radost. Jednoznačně tvrdí, jako staré české úsloví, že “méně často znamená více”. Máme totiž často tendenci se v co nejkratším časovém úseku naučit co nejvíce. Ale pokud chrlíme jednu novou informaci za druhou, pak každá nová maže tu předcházející. Krásně si tak zablokujeme možnost uložení do dlouhodobé paměti. A výsledek je, že si nepamatujeme ani tu poslední. Osobní doporučení: Pokud použiji příklad se slovíčky, dej si limit 5 slovíček / den, tj. 1 fráze. Nenech se obalamutit počátečním nadšením a nezvyšuj tempo. Za měsíc je to cca 100 „aktivních slovíček“ a to je skvělý základ pro komunikaci a zároveň zvládnutelné pro udržení v paměti. Vedle toho ti po cestě „nespadne řemen“… Facit Pokud tedy na již známé nabaluješ nové, spojíš ho s praxí a zvládneš správné dávkování, úspěch je jasný. Buď si jistý/á, že ti v paměti uvízne nesrovnatelně více informací a dokážeš je obratem použít. Se správným dávkováním ti rádi pomůžeme v našich Jazykových programech a kurzech a se správnou motivací třeba ve workshopu Mistrem prezentace v angličtině.

AI ve výrobě: Trend, který nesmíš přehlédnout

Objevte konkrétní způsoby, jak generativní AI může optimalizovat výrobní procesy a snížit náklady ve vaší firmě. Přihlaste se na workshop Generativní AI ve výrobní praxi a získejte náskok před konkurencí! 📅 3. dubna 2025, Knížecí dvůr, Hluboká nad Vltavou.

Umělá inteligence jako spolupracovník: Realita nebo utopie?

Umělá inteligence jako váš nový kolega? Zjistěte, jak AI mění firemní prostředí a jak ji efektivně začlenit do pracovního procesu. Připojte se ke konferenci Management, znalosti a praxe 2025 a získejte praktické zkušenosti od odborníků.

Kde začít s AI a jak vytvořit digitálně silný tým?

Jak začít s AI a vytvořit digitálně silný tým? Přijďte na konferenci Management, znalosti a praxe a zjistěte, jak AI efektivně zavádět do firemní praxe.