Naučit se nový jazyk nebo zlepšit své dovednosti může být někdy celkem náročné, ale existují způsoby, jak si to usnadnit. Je důležité nevytvářet si další překážky, které nám mohou v pokroku celkem účinně bránit. Není nad to, když si umíme sami sobě pěkně zatopit…
Proto jsem se rozhodla sepsat ty nejdůležitější tipy. Vycházím ze svých mnohaletých profesních i osobních zkušeností . Stále vše ověřuji na své angličtině, která ještě zdaleka nedosáhla mé úrovně v němčině.
15 tipů je trochu moc najednou, uvádím dnes tedy prvních 5 a další budou následovat.
Pořadí tipů nesouvisí s jejich důležitostí.
1. Přestaň si překládat v hlavě.
Překlady vět či sdělení děláme téměř všichni ve velmi raných fázích výuky jakéhokoliv cizího jazyka.
Jakmile máme alespoň základní slovní zásobu, měli bychom přestat myslet ve svém vlastním jazyce a nepokoušet se přeložit všechno doslova. Ať už z češtiny do angličtiny nebo naopak. Jednak doslovný překlad nefunguje a protějšek ti nebude rozumět, a jednak nás překládání dost zpomaluje. Než si poskládáme, co vlastně chceme říci, je náš partner pryč nebo si to rozmyslíme my a mlčíme.
Že se mi to lehce řekne, začít co nejdříve přemýšlet v cizím jazyce? No ono to jinak nejde, pokud se chceš někam posunout.
Jak na to? Obklop se cizím jazykem. V autě poslouchej rádio nebo
podcasty, dívej se na filmy v původním znění s titulky, naordinuj si pravidelné poslechy např.
BBC, nebo si napiš o jejich pravidelné zasílání od nás.
Když někdo mluví, soustřeď se na slova, která znáš, a buduj odtud své porozumění.
2. Neboj se dělat chyby, není třeba být dokonalý/á.
Strach z chyb může být významnou překážkou našeho jazykového pokroku. Přestaň se tedy starat o to, jak budou lidé reagovat, nebo co řeknou. Chyby jsou pozitivní, když se z nich učíme, a pokud jde o cizí jazyk, je to jediná cesta, protože jinak nikdy nic neřekneme. Pamatuj na pravidlo: “Co řeknu nahlas, to umím.” Procvičuj si náročné fráze, slovíčka a výrazy nahlas doma, v lese, nebo kde je ti fajn. Pak je přirozeně použiješ i „na ostro“.
A nezapomeň. – Okolí od nás 100% výkon nečeká. To jen my jsme na sebe zbytečně přísní.
3. Zastav negativní monolog včas.
Negativní přístup a vnitřní kritik nezlepší tvé učení ani nic jiného. Když se přistihneš, jak ti běží hlavou věty: “ Tohle nedám.” “Stále dělám spoustu chyb. “ Nikdy se nezlepším.“, tak začnou působit jako
mantry a dokonce se z nich stane zvyk a přijdou ti normální. A to musíš změnit. Překlop vše do pozitivna a uvidíš, jak se ti uleví a rozmluvíš se.
Neříkej: „Promiňte, nemluvím německy, nerozumím Vám.“, řekni: „Promiňte, stále se učím. Můžete mluvit trochu pomaleji?“