fbpx
Naučit se nový jazyk nebo zlepšit své dovednosti může být někdy celkem náročné, ale existují způsoby, jak si to usnadnit. Je důležité nevytvářet si další překážky, které nám mohou v pokroku celkem účinně bránit. Není nad to, když si umíme sami sobě pěkně zatopit… Proto jsem se rozhodla sepsat ty nejdůležitější tipy. Vycházím ze svých mnohaletých profesních i osobních zkušeností . Stále vše ověřuji na své angličtině, která ještě zdaleka nedosáhla mé úrovně v němčině. 15 tipů je trochu moc najednou, uvádím dnes tedy prvních 5 a další budou následovat. Pořadí tipů nesouvisí s jejich důležitostí.

1. Přestaň si překládat v hlavě.

Překlady vět či sdělení děláme téměř všichni ve velmi raných fázích výuky jakéhokoliv cizího jazyka. Jakmile máme alespoň základní slovní zásobu, měli bychom přestat myslet ve svém vlastním jazyce a nepokoušet se přeložit všechno doslova. Ať už z češtiny do angličtiny nebo naopak. Jednak doslovný překlad nefunguje a protějšek ti nebude rozumět, a jednak nás překládání dost zpomaluje. Než si poskládáme, co vlastně chceme říci, je náš partner pryč nebo si to rozmyslíme my a mlčíme. Že se mi to lehce řekne, začít co nejdříve přemýšlet v cizím jazyce? No ono to jinak nejde, pokud se chceš někam posunout. Jak na to? Obklop se cizím jazykem. V autě poslouchej rádio nebo podcasty, dívej se na filmy v původním znění s titulky, naordinuj si pravidelné poslechy např. BBC, nebo si napiš o jejich pravidelné zasílání od nás. Když někdo mluví, soustřeď se na slova, která znáš, a buduj odtud své porozumění.

2. Neboj se dělat chyby, není třeba být dokonalý/á.

Strach z chyb může být významnou překážkou našeho jazykového pokroku. Přestaň se tedy starat o to, jak budou lidé reagovat, nebo co řeknou. Chyby jsou pozitivní, když se z nich učíme, a pokud jde o cizí jazyk, je to jediná cesta, protože jinak nikdy nic neřekneme. Pamatuj na pravidlo: „Co řeknu nahlas, to umím.“ Procvičuj si náročné fráze, slovíčka a výrazy nahlas doma, v lese, nebo kde je ti fajn. Pak je přirozeně použiješ i „na ostro“. A nezapomeň. – Okolí od nás 100% výkon nečeká. To jen my jsme na sebe zbytečně přísní.

3. Zastav negativní monolog včas.

Negativní přístup a vnitřní kritik nezlepší tvé učení ani nic jiného. Když se přistihneš, jak ti běží hlavou věty: “ Tohle nedám.“ „Stále dělám spoustu chyb. “ Nikdy se nezlepším.“, tak začnou působit jako mantry a dokonce se z nich stane zvyk a přijdou ti normální. A to musíš změnit. Překlop vše do pozitivna a uvidíš, jak se ti uleví a rozmluvíš se. Neříkej: „Promiňte, nemluvím německy, nerozumím Vám.“, řekni: „Promiňte, stále se učím. Můžete mluvit trochu pomaleji?“
intenzivní kurzy

4. Buď v klidu.

Neboj se mluvit anglicky, německy nebo francouzsky pokaždé, když se ti nabízí příležitost. Pokud jen uvažuješ o mluvení, budeš se cítit ještě nervóznější. Jak na to? Jednoduše se postav a promluv. Je  to opravdu tak prosté. Určitě musíš vystoupit ze své zóny komfortu a pohodlí. Ale čím více budeš mluvit, tím budeš uvolněnější a budeš mít větší chuť se pustit do hovoru třeba v angličtině. Pokus se aktivně vyhledávat příležitosti k mluvení v různých situacích, například v obchodě, na cestách nebo při setkání s novými lidmi. Úspěch se dostaví.

5. Neber si osobně, když ti cizinci vše nerozumí.

V určitém okamžiku potkáš někoho, kdo, ti prostě při vší tvé snaze nemůže porozumět. Nebo naopak ty nerozumíš jemu. To se stává a není to nic neobvyklého. A vzhledem k tomu, že můžeš potkat mluvčí z celého světa, je to pochopitelné. Vzpomínám si, jak mě překvapila otázka kamaráda z Mnichova, který za mnou přijel do Rakouska do jedné vesnické restaurace. – “Můžeš mi prosím tě přeložit, co nám ta servírka říkala?” Jednoduše jí nerozuměl. A to měli oba němčinu jako svou mateřštinu. Jak si s tím poradit? Nepanikař, že porozumění neklapne vždy hned napoprvé. Nikdo ti totiž nálepku „On/a vůbec nerozumí“ na čelo dávat nebude. A kdo se domluvit chce, ten se vždy domluví. Samozřejmě, že úplné odstranění mateřského jazyka z tvého přízvuku je velmi obtížné, ale myslím, že to není cíl. Tak na sebe nebuďme tak tvrdí.

Víkendové intenzivní kurzy na Hluboké

Pokud si chceš tipy vyzkoušet v praxi a zároveň se posunout v angličtině nebo němčině, přihlas se o svůj jazykový kurz nebo si vyber některý z našich víkendových jazykových kurzů. Všechny tipy v našich kurzech a jazykových programech chápeme jako důležitá pravidla a rádi tě jimi provedeme. Budeme se těšit.

Blíží se Mezinárodní den žen

Pozor všichni! Blíží se Mezinárodní den žen, který slavíme každoročně 8. března. Nezapomeňme na všechny ženy, které nás obklopují - maminky, babičky, sestry, kamarádky, kolegyně, a všem jim popřejme.

Prezentace v angličtině v online prostředí

Zlepši své prezentační dovednosti v angličtině a připojte se k našemu online kurzu s lektorkou Hankou Kořínkovou. Pokud chceš přirozeně a s jistotou prezentovat své myšlenky nebo  projekty  v angličtině, náš online kurz je pro tebe řešením. Pod vedením zkušené...

Představujeme třetího přednášejícího Konference Management, znalosti a praxe

10. ročník konference Management, znalosti a praxe se  koná 19. května 2023 v Hluboké nad Vltavou. Dnes bych vám ráda představila našeho třetího váženého řečníka, Tomáše Moravu, který se na konferenci podělí o své postřehy a odborné znalosti na téma „Jak poznat...