fbpx
Naučit se nový jazyk nebo zlepšit své dovednosti může být někdy celkem náročné, ale existují způsoby, jak si to usnadnit. Je důležité nevytvářet si další překážky, které nám mohou v pokroku celkem účinně bránit. Není nad to, když si umíme sami sobě pěkně zatopit… Proto jsem se rozhodla sepsat ty nejdůležitější tipy. Vycházím ze svých mnohaletých profesních i osobních zkušeností . Stále vše ověřuji na své angličtině, která ještě zdaleka nedosáhla mé úrovně v němčině. 15 tipů je trochu moc najednou, uvádím dnes tedy prvních 5 a další budou následovat. Pořadí tipů nesouvisí s jejich důležitostí.

1. Přestaň si překládat v hlavě.

Překlady vět či sdělení děláme téměř všichni ve velmi raných fázích výuky jakéhokoliv cizího jazyka. Jakmile máme alespoň základní slovní zásobu, měli bychom přestat myslet ve svém vlastním jazyce a nepokoušet se přeložit všechno doslova. Ať už z češtiny do angličtiny nebo naopak. Jednak doslovný překlad nefunguje a protějšek ti nebude rozumět, a jednak nás překládání dost zpomaluje. Než si poskládáme, co vlastně chceme říci, je náš partner pryč nebo si to rozmyslíme my a mlčíme. Že se mi to lehce řekne, začít co nejdříve přemýšlet v cizím jazyce? No ono to jinak nejde, pokud se chceš někam posunout. Jak na to? Obklop se cizím jazykem. V autě poslouchej rádio nebo podcasty, dívej se na filmy v původním znění s titulky, naordinuj si pravidelné poslechy např. BBC, nebo si napiš o jejich pravidelné zasílání od nás. Když někdo mluví, soustřeď se na slova, která znáš, a buduj odtud své porozumění.

2. Neboj se dělat chyby, není třeba být dokonalý/á.

Strach z chyb může být významnou překážkou našeho jazykového pokroku. Přestaň se tedy starat o to, jak budou lidé reagovat, nebo co řeknou. Chyby jsou pozitivní, když se z nich učíme, a pokud jde o cizí jazyk, je to jediná cesta, protože jinak nikdy nic neřekneme. Pamatuj na pravidlo: „Co řeknu nahlas, to umím.“ Procvičuj si náročné fráze, slovíčka a výrazy nahlas doma, v lese, nebo kde je ti fajn. Pak je přirozeně použiješ i „na ostro“. A nezapomeň. – Okolí od nás 100% výkon nečeká. To jen my jsme na sebe zbytečně přísní.

3. Zastav negativní monolog včas.

Negativní přístup a vnitřní kritik nezlepší tvé učení ani nic jiného. Když se přistihneš, jak ti běží hlavou věty: “ Tohle nedám.“ „Stále dělám spoustu chyb. “ Nikdy se nezlepším.“, tak začnou působit jako mantry a dokonce se z nich stane zvyk a přijdou ti normální. A to musíš změnit. Překlop vše do pozitivna a uvidíš, jak se ti uleví a rozmluvíš se. Neříkej: „Promiňte, nemluvím německy, nerozumím Vám.“, řekni: „Promiňte, stále se učím. Můžete mluvit trochu pomaleji?“
intenzivní kurzy

4. Buď v klidu.

Neboj se mluvit anglicky, německy nebo francouzsky pokaždé, když se ti nabízí příležitost. Pokud jen uvažuješ o mluvení, budeš se cítit ještě nervóznější. Jak na to? Jednoduše se postav a promluv. Je  to opravdu tak prosté. Určitě musíš vystoupit ze své zóny komfortu a pohodlí. Ale čím více budeš mluvit, tím budeš uvolněnější a budeš mít větší chuť se pustit do hovoru třeba v angličtině. Pokus se aktivně vyhledávat příležitosti k mluvení v různých situacích, například v obchodě, na cestách nebo při setkání s novými lidmi. Úspěch se dostaví.

5. Neber si osobně, když ti cizinci vše nerozumí.

V určitém okamžiku potkáš někoho, kdo, ti prostě při vší tvé snaze nemůže porozumět. Nebo naopak ty nerozumíš jemu. To se stává a není to nic neobvyklého. A vzhledem k tomu, že můžeš potkat mluvčí z celého světa, je to pochopitelné. Vzpomínám si, jak mě překvapila otázka kamaráda z Mnichova, který za mnou přijel do Rakouska do jedné vesnické restaurace. – “Můžeš mi prosím tě přeložit, co nám ta servírka říkala?” Jednoduše jí nerozuměl. A to měli oba němčinu jako svou mateřštinu. Jak si s tím poradit? Nepanikař, že porozumění neklapne vždy hned napoprvé. Nikdo ti totiž nálepku „On/a vůbec nerozumí“ na čelo dávat nebude. A kdo se domluvit chce, ten se vždy domluví. Samozřejmě, že úplné odstranění mateřského jazyka z tvého přízvuku je velmi obtížné, ale myslím, že to není cíl. Tak na sebe nebuďme tak tvrdí.

Víkendové intenzivní kurzy na Hluboké

Pokud si chceš tipy vyzkoušet v praxi a zároveň se posunout v angličtině nebo němčině, přihlas se o svůj jazykový kurz nebo si vyber některý z našich víkendových jazykových kurzů. Všechny tipy v našich kurzech a jazykových programech chápeme jako důležitá pravidla a rádi tě jimi provedeme. Budeme se těšit.

25 anglických frází ideálních pro small talk a předvánoční setkání

Srdečně tě zdravím v krásném období adventu, kdy se mnozí z nás účastníme setkání, večírků a oslav, kde se můžeme setkat s anglicky mluvícími kolegy, zákazníky nebo dodavateli. Abychom ti pomohli vytvořit příjemnou a plynulou konverzaci, připravili jsme speciální...

Představujeme první přednášející květnové Konference Management, znalosti a praxe

Vítejte u představení prvního přednášejícího našeho 11. ročníku Konference Management, znalosti a praxe, který se bude konat 24. května 2024 v Parkhotelu v Hluboké nad Vltavou. Tento rok se konference zaměřuje na "Umělou inteligenci a smysluplné inovace v praxi", což...

Velké setkání špičkových manažerů na Hluboké má už svůj termín a téma

Ano, přesně tak. Konference Management, znalosti a praxe, kterou tradičně pořádáme v atraktivním prostředí Hluboké nad Vltavou už má svůj termín a téma. Ať už na naše květnové setkání jezdíš pravidelně, nebo máš chuť přijet poprvé, můžeš si poznamenat do kalendáře...