fbpx

Myslím, že si všichni uvědomujeme, jak je nejen příjemné, ale i důležité mít sny. A určitě každý z nás nějaké máme, včetně těch jazykových. Pro jejich uskutečnění je velmi důležité o nich přemýšlet, do detailu si je představovat a hlavně je necenzurovat. To bohužel málokdy děláme. Většina z nás nad snem mávne rukou a řekne si, že by to bylo fajn, ale že se nikdy nesplní. A tím si krásně znemožníme dosažení realizovatelného snu. A proč o tom mluvím v souvislosti s cizím jazykem?

Věčný začátečník

Na začátku minulého týdne jsem připravovala pro našeho nového studenta program pro intenzivní kurz němčiny. Zpovídala jsem ho, proč se chce učit, kam se chce posunout, zda je limitován termínem důležitého jednání nebo dovolené a mimo jiné jsem se ptala, zda zná svou jazykovou úroveň. Popřípadě do jaké úrovně by se zařadil, než ho sama přezkouším. S povzdechem odpověděl: „No, já jsem takový ten věčný začátečník, alespoň mě tak všude označují. Takže by mi úplně stačilo, abych se v cizině nějak domluvil v hotelu, objednal si restauraci, popřípadě jsem se dokázal domluvit v půjčovně nebo u lékaře. tippmix teljes Zkrátka v běžných situacích, abych nebyl úplně za idio… .”

“anglický

Zapomeň výraz „úplně by mně stačilo…“

Je velmi důležité, když člověk ví, co od kurzu očekává a kam se chce v jazyce dostat a proč. Od každého našeho studenta chceme, aby svoje očekávání vyslovil, ať už sám, nebo k tomu dojdeme společně. Co mě ovšem nadzvedlo ze židle byla informace – „No, já jsem takový ten věčný začátečník, nepotřebuji nic moc, tak by mi stačilo,…“ Nic takového – „Mně by stačilo“. Řekni si, jak sis přál/a umět německy nebo anglicky nebo třeba japonsky. A nahlas.
Stejně jako ti každý, kdo jezdí ve svém Maserati potvrdí, že si už dlouho před tím, než si ho pořídil, představoval, jak se v něm prohání světem. Autocenzura totiž může být skutečně důvod, že se cizí jazyk nikdy nenaučíš tak, jak bys chtěl/a a prokazatelně zamezuje uskutečnění snů. Je třeba si představit, jak sešlápneš plyn a okolí uznale pokyvuje, když promluvíš, jako bys právě projel/a super fárem.

“kurzy

Pár video referencí jako hnací motor zde

Napiš si svůj jazykový sen

Tedy pokud máš svůj jazykový sen, napiš si ho velkými písmeny na papír: „Chci umět ..“ a pověs si ten papír na viditelné místo. A to, na co se vymlouváš, nebo co tě brzdí v plnění snů, také napiš na papír a pak hned zmačkej a zahoď. Uvidíš, jak se ti uleví a další krok bude snazší. A při psaní překážky se dlouho nezamýšlej, obvykle bývá velmi prostá a zřejmá.

Proč jezdit jako Mr. Bean, když jdeme směrem Michaela Schumachera

Já si mimochodem píši na papír označení věčný začátečník, škrtám a nahrazuji ho pokročilým začátečníkem. Je to totéž, jen se na plyn šlape o dost lépe, když už víme, že nejsme na úplném začátku a vyjeli jsme z cvičného okruhu. A jaký může být další krok na úspěšné cestě za dobrou angličtinou nebo třeba italštinou? Pokud sis uvědomil/a, co je tvůj jazykový cíl a máš chuť ho následovat, jednoduše si napiš o doporučení odpovědí na tento newsletter. S tvými jazykovými sny a jejich realizací ti rádi pomůžeme na našich intenzivních jazykových kurzech a stanovíme tu správnou trasu i jazykový program.
A mačkat a zahazovat papíry s demotivujícími nápisy? To také zvládneme. Společně nám to půjde skvěle.

Představujeme druhého přednášejícího naší květnové konference 2023

“Smysluplné moderní technologie v praxi” je podtitul květnové konference Management, znalosti a praxe a zároveň je to společné téma všech přednášek jubilejního 10. ročníku.10. ročník Konference Management, znalosti a praxe, 19. května 2023 Parkhotel v Hluboké nad...

Konflikt jako šance na úspěch

Před nedávnem jsme pořádali v Zámeckém golf resortu Hluboká mimořádně zajímavý workshop pod názvem Změna a nejistota jsou jediné dvě jistoty v nejisté době. A protože se jednalo o další výjimečné setkání pod vedením pana Václava Nováka, ráda bych se dnes podělila o...

Jubilejní 10. ročník konference Management, znalosti a praxe už má svůj termín

Ano, je to neuvěřitelné, nicméně aktuální ročník konference Management, znalosti a praxe 2023 na Hluboké  je jubilejním 10. ročníkem. A my už se s kolegy těšíme, že společně se všemi účastníky, hosty a přednášejícími oslavíme krásné 10. výročí skvělými přednáškami,...