fbpx

Myslím, že si všichni uvědomujeme, jak je nejen příjemné, ale i důležité mít sny. A určitě každý z nás nějaké máme, včetně těch jazykových. Pro jejich uskutečnění je velmi důležité o nich přemýšlet, do detailu si je představovat a hlavně je necenzurovat. To bohužel málokdy děláme. Většina z nás nad snem mávne rukou a řekne si, že by to bylo fajn, ale že se nikdy nesplní. A tím si krásně znemožníme dosažení realizovatelného snu. A proč o tom mluvím v souvislosti s cizím jazykem?

Věčný začátečník

Na začátku minulého týdne jsem připravovala pro našeho nového studenta program pro intenzivní kurz němčiny. Zpovídala jsem ho, proč se chce učit, kam se chce posunout, zda je limitován termínem důležitého jednání nebo dovolené a mimo jiné jsem se ptala, zda zná svou jazykovou úroveň. Popřípadě do jaké úrovně by se zařadil, než ho sama přezkouším. S povzdechem odpověděl: „No, já jsem takový ten věčný začátečník, alespoň mě tak všude označují. Takže by mi úplně stačilo, abych se v cizině nějak domluvil v hotelu, objednal si restauraci, popřípadě jsem se dokázal domluvit v půjčovně nebo u lékaře. Zkrátka v běžných situacích, abych nebyl úplně za idio… .”

anglický tábor

Zapomeň výraz „úplně by mně stačilo…“

Je velmi důležité, když člověk ví, co od kurzu očekává a kam se chce v jazyce dostat a proč. Od každého našeho studenta chceme, aby svoje očekávání vyslovil, ať už sám, nebo k tomu dojdeme společně. Co mě ovšem nadzvedlo ze židle byla informace – „No, já jsem takový ten věčný začátečník, nepotřebuji nic moc, tak by mi stačilo,…“ Nic takového – „Mně by stačilo“. Řekni si, jak sis přál/a umět německy nebo anglicky nebo třeba japonsky. A nahlas.
Stejně jako ti každý, kdo jezdí ve svém Maserati potvrdí, že si už dlouho před tím, než si ho pořídil, představoval, jak se v něm prohání světem. Autocenzura totiž může být skutečně důvod, že se cizí jazyk nikdy nenaučíš tak, jak bys chtěl/a a prokazatelně zamezuje uskutečnění snů. Je třeba si představit, jak sešlápneš plyn a okolí uznale pokyvuje, když promluvíš, jako bys právě projel/a super fárem.

kurzy angličtiny

Pár video referencí jako hnací motor zde

Napiš si svůj jazykový sen

Tedy pokud máš svůj jazykový sen, napiš si ho velkými písmeny na papír: „Chci umět ..“ a pověs si ten papír na viditelné místo. A to, na co se vymlouváš, nebo co tě brzdí v plnění snů, také napiš na papír a pak hned zmačkej a zahoď. Uvidíš, jak se ti uleví a další krok bude snazší. A při psaní překážky se dlouho nezamýšlej, obvykle bývá velmi prostá a zřejmá.

Proč jezdit jako Mr. Bean, když jdeme směrem Michaela Schumachera

Já si mimochodem píši na papír označení věčný začátečník, škrtám a nahrazuji ho pokročilým začátečníkem. Je to totéž, jen se na plyn šlape o dost lépe, když už víme, že nejsme na úplném začátku a vyjeli jsme z cvičného okruhu. A jaký může být další krok na úspěšné cestě za dobrou angličtinou nebo třeba italštinou? Pokud sis uvědomil/a, co je tvůj jazykový cíl a máš chuť ho následovat, jednoduše si napiš o doporučení odpovědí na tento newsletter. S tvými jazykovými sny a jejich realizací ti rádi pomůžeme na našich intenzivních jazykových kurzech a stanovíme tu správnou trasu i jazykový program.
A mačkat a zahazovat papíry s demotivujícími nápisy? To také zvládneme. Společně nám to půjde skvěle.

Změna a nejistota jsou jediné dvě jistoty v nejisté době

Mimořádný workshop pod vedením Václava Nováka. Workshop „Změna a nejistota jsou jediné dvě jistoty v nejisté době“ je dalším výjimečným školením, na které bych tě ráda pozvala, a které v září otevírá další cyklus Manažerské akademie pro top management. O své bohaté...

V čem byla výjimečná letošní konference Management, znalosti a praxe aktuální

Minulý pátek, tedy 20. května, proběhl na Hluboké 9. ročník konference Management, znalosti a praxe, a protože měl opět naprosto mimořádnou atmosféru, ráda bych se k němu ještě vrátila a osvěžila, čím byl mimořádný a co nám přinesl. Podtitulem letošního ročníku bylo...

Udělej skok ve své angličtině a němčině na Hluboké

Konečně už je tu krásné teplé počasí, kdy se téměř všechno zvládá lépe, a tak jsme k té báječné přírodní nabídce připravili na léto nové celodenní a celotýdenní kurzy angličtiny a němčiny na Hluboké. Navážeme tak na naše osvědčené a účinné jazykové programy a k nim ti...