Odpověď by mohla znít poměrně jednoduše. “Zkrátka si pustíš nějaké vyprávění nebo rozhovor v angličtině, posloucháš ho a tak si báječně zdokonalíš svou angličtinu.” odpověděl mi jeden z našich dlouholetých studentů. Ovšem, když jsem se ho zeptala, zda podcasty poslouchá, odpověděl, že ne. A na otázku proč ne, když si může tak báječně zdokonalit angličtinu odpověděl, že vlastně úplně neví.
A já tomu velmi dobře rozumím, proč nevěděl. Myslím, že je dobré, udělat ještě pár kroků navíc, a o ty bych se s Vámi dnes ráda podělila.
Proč si vybrat podcasty pro zlepšení angličtiny
Podcast je něco jako živá rozhlasová show s tou výhodou, že si ji kdykoliv najdu na internetu a stejně tak ji mohu poslouchat, kdykoliv chci. Tedy maximální přístupnost.
Podcasty mají obvykle zajímavý obsah a díky tomu, že různí lidé mluví na dané téma v angličtině, zlepším si porozumění, rozšířím slovní zásobu a získám i přirozené hovorové obraty a fráze.
Podcasty obsáhnou aktuální témata z nejrůznějších oblastí a často v nich hovoří renomovaní odborníci. Ve srovnání s poslechem povídek v angličtině se vedle jazyka ještě vzděláváš v dalším směru. Podcast můžeš kdykoliv zastavit a “vyzvednout” si ho opět tam, kde jsi poslech přerušil/a. Tedy žádné přetáčení a dohledávní, kde jsem to vlastně skončil/a, nebo demotivující poslech toho, co už jsem slyšel/a.
Osobně mě podcasty nadchly jako možnost, jak se dostat k informacím a ještě k tomu zdokonalit mou angličtinu. Ale na jednu věc nesmíme zapomenout. A shodli jsme se na tom i se zmíněným studentem, který zcela nevěděl, proč podcasty po krátké době přestal poslouchat. Angličtina nemůže být jediným cílem.
Angličtina není cílem
Díky osobní zkušenosti s podcasty je více než důležité, aby tě skutečně zajímalo to, co v podcastu posloucháš. V nejlepším případě, abys to potřeboval/a.
Sama jsem se před pár lety nadšeně pustila do poslechů BBC na různá zajímavá témata. Nicméně po několika týdnech mé nadšení opadlo. Nebyla to žádná radost a postupně jsem přestala úplně. V té době jsem se ovšem intezivně zabývala zdokonalením našeho kurzu Prezentace v anglličtině a narazila jsem na kanál plný rad, tipů a epizod. Téma mě těšilo, ocenila jsem formu poslechů, protože na čtení jsem neměla tolik prostoru a nadšení bylo zpět a hlavně neopadlo. Moje očekávání bylo dokonale splněno.
Pokud chceš zlepšit svou angličtinu, podcasty ti určitě pomohou. Jediná věc, kterou musíš udělat, je najít pro sebe zajímavé kanály. Jazyk chápej jako bonus. Podcasty skvěle fungují, pokud není cílem jen samotná angličtina, ale jde ti i o obsah podcastu. Zvol si téma, které bys chtěl/a sledovat v češtině a najdi si ho v angličtině.
Jak začít s podcasty?
Pokud máš smartphone, je to snadné. U iPhone je aplikace přímo v mobilu. Můžeš procházet kanály a vybrat některé epizody. Pokud máš systém Android, měl/a by sis z aplikace Google Play stáhnout nějakou aplikaci. Dobré recenze mají Podcast Addict, CastBox, Podcast Go, Stitcher Radio pro podcasty nebo Podcast Player. Spotify možná používáš na poslech hudby, tak po něm můžeš sáhnout i por podcasty. Aplikace obvykle nabízejí knihovnu plnou kanálů rozdělenou do kategorií. Můžeš je procházet, hledat podle klíčových slov nebo podle doporučení.
Stejně tak můžeš stahovat podcasty a ukládat je do telefonu, tabletu nebo počítače a poslouchat je, když jsi offline.
Kdy poslouchat?
Všichni jsme zaneprázdněni a není jednoduché najít nějaký čas pro angličtinu. Ať v současné napínavé době, nebo v klidnějších obdobích. To je důvod, proč jsou podcasty perfektní.
Nejlepší příležitostí jsou pravidelné cesty do práce, procházky s chlupatými parťáky a pro dámy třeba úklid nebo vaření. Zkrátka u činností, které nevyžadují plnou pozornost. A pokud se poctivě zamyslíme, je jich skutečně hodně. Podle délky činnosti je dobré si zvolit trvání podcastu, tedy od 6 minute English BBC až hodinové podcasty
INTENZIVNÍ JAZYKOVÉ PROGRAMY
Výuka přímo pro vás
Kurzy jazyka pro jednotlivce nebo max. tříčlenné skupiny
Co naslouchat?
Zde je pár doporučených kanálů, které můžete vyzkoušet.
- British Council (10-40 minut) – vybereme si z mnoha kanálů na různých úrovních.
- 6 Minutes English, 6 Minute Grammar, 6 Minute Vocabulary (6 minut) – krátké podcasty vyšší úrovně.
- The English We Speak (2 – 3 minuty, 150 epizod) – anglická fráze nebo slangová slova.
- Creative Language Learning Podcast with Kerstin Hammes (20 – 100 minut) kreativní jazykové vzdělávání.
- Business English Pod (6 – 20 minut, 400 epizod) – setkání, telefonování, prezentace, pracovní pohovory, vyjednávání, socializace, slovní zásoba. Epizody popisují téma, hrají scény, vyzdvihují fráze s vysvětlením.
- CNN podcast (3 – 20 minut) zprávy, komentáře, světového dění v americké angličtině.
- Daily ESL (1 – 2 minuty) mnoho poslechů a doprovodných textů rozdělených do kategorií dle toho, na jakou věc vás „připravují“ (např. at the airport, at work atd.).
- ESL Cyber Listening Lab (1 – 5 minut) můžeme si vybrat úroveň obtížnosti a také zde najdete množství cvičení a kvízů ke všem nahrávkám!
- BBC podcasts (30 minut) obrovský výběr souborů ke stažení ve skvělé kvalitě.
- British Council – Listen and Watch (10 – 15 minut) mnoho zajímavých poslechů a jejich přepisy, cvičení.
- News in Levels (1 – 3 minuty) – každý den minimálně jedna zajímavá zpráva, nahrávka i přepis, skvělý výběr ze tří různých úrovní. U nejvyšší úrovně je i video.
- Lyrics Training (3 – 7 minut) kde můžete procvičovat poslech pomocí svých oblíbených písní, zvolte si svou píseň a stupeň obtížnosti.
- Slate’s Negotiation (10 – 15 minut) vyjednávaní, velmi užitečné lekce.
Podcasty patří k dalším velmi efektivním a motivujícím možnostem, jak významně zlepšit jazykovou úroveň v oblasti běžné komunikace. Nově je doporučujeme našim studentům intenzivních kurzů, protože se stejně jako každodenní sms fráze do mobilu a zjednodušená četba mohou snadno stát součástí běžného denního programu. S jejich zařazením rádi pomůžeme i tobě.