fbpx

Odpověď zní: “Určitě ano, firemní jazykové kurzy mohou být efektivní.” Když se hned na začátku správně nastaví, mohou bezpochyby splnit očekávání obou stran. Tedy firmy i účastníků kurzu. A protože před sebou máme nový školní rok, ráda bych se dnes podělila o několik tipů a doporučení, která s námi za 25 let praxe prověřily desítky firem a stovky studentů.

Dobrá zpráva na začátek

Má doporučení ti budou zjednodušeně připomínat postup, jaký běžně ve firmě funguje při nastavování procesů. Tedy žádné zbytečné kroky navíc, které stojí více času a energie.

Bonus nebo výsledky?

Určitě si musíme hned na začátku uvědomit, co je cílem kurzů. Zda jsou kurzy firemním bonusem pro zaměstnance nebo účastníci kurzů potřebují cizí jazyk pro svou práci – a firma je takto chce podpořit a očekává výsledky. Stejně tak je důležité, aby shodnou informaci měly a stejně chápaly všechny zúčastněné strany. Tedy vedení společnosti, účastníci kurzů i jejich dodavatel.

Kafíčková angličtina nebo dynamická změna ve znalostech?

Osobně vůbec nic nemám proti “kafíčkové angličtině” a i na kurzech “dynamická změna ve znalostech” se dá popíjet v klidu kafíčko ve fajn atmosféře. Dokonce je přepnutí do „jiného módu“ žádoucí. Ale měli bychom vědět, jakou povahu má kurz mít, a to samozřejmostí určitě není. Pokud ti to přijde naprosto banální poznámka z mé strany, tím lépe. Je to radost, když všichni vědí, co mají dělat a proč.
Pro motivaci všech tří zúčastněných stran a výsledný efekt kurzů není totiž nic horšího, než dostat zprávu typu: „Po zimním semestru budeme testovat pokrok ve znalostech.“ nebo „Očekávali jsme jazykový pokrok alespoň o jeden stupeň vyšší.“ aniž vše předem někdo avizoval.

Startujte kurzy jazykovým auditem

Před zahájením kurzů vřele doporučuji jazykový audit. Pokud už kurzy běží, pak audit doporučuji před koncem roku / období. Jedná se o určení úrovně znalosti cizího jazyka podle SERR a ten ti skvěle pomůže nastavit jazykový start a cíl. Ať už je tvůj vlastní nebo firemní.

Proč jazykový audit?

Pokud si myslíš, že u jazykových znalostí je to zbytečné, zkus si to představit u jiných procesů nebo projektů ve firmě. Tam by to bez nastavení startovní a cílové pozice nešlo. U jazyka to není jiné. Na jejich základě se totiž dá stanovit plán. Dá se měřit míra úspěchu a rychle zjistit, jestli je program, výuka lektora i rytmus dobře nastaven. Může sloužit i jako skvělá motivace, protože víš, čeho chceš dosáhnout. Pro firmu měřítko, zda jsi toho dosáhl. Kromě toho je každá znalostní úroveň podrobně popsána ve Společném evropském referenčním rámci a je tak standardizována a každý ví, o co jde.

Obecná angličtina stačí

To jistě stačí, ale otázka je, jestli chceme jen “to stačí”. Pokud potřebuješ ke své práci angličtinu, němčinu nebo jiný jazyk, pak bez zaváhání říkám, že “obecná angličtina vážně nestačí”. Rozhodně je fajn zahrnout do kurzů i osobní témata na odlehčení a je to tak běžné. Nicméně je „nej“ zaměřit se na jazyk přímo pro tvou pracovní pozici. I začátečník může rovnou začít s byznys- nebo profesní němčinou a angličtinou.

Dosáhneme ve firemních kurzech rychlého pokroku v cizím jazyce?

Naučit se cizí jazyk trvá daleko déle než mnohé odborné dovednosti. Nicméně pokud jsou kurzy pravidelné, doplněné domácími úkoly a znalosti obratem použiješ v praxi, pak je rychlý pokrok naprosto reálný.
Angličtina, němčina nebo třeba francouzština se jednoduše musí stát součástí tvé denní rutiny a pak je zlepšení zaručené.

Potřebuješ se zlepšit v angličtině opravdu rychle?

Pokud se potřebuješ velmi rychle zlepšit, dostat slovíčka a slovní zásobu pod kůži a shodit obavy z náročnější komunikace, stačí firemní kurzy doplnit. Čím? Celodenními nebo půldenními intenzivními kurzy. Obklopit se na celý týden nebo jeden den v měsíci třeba němčinou a úspěch tě nemine. Pravidelné firemní kurzy zajistí stálý kontakt mezi intenzivními kurzy. Jazykový program rozšířený o sms fráze, poslechy a mailing zajistí dokonalý kontakt a dobrou komunikační úroveň.

Pokud tě zajímá, jak fungují intenzivní kurzy, poslechni si krátké videoreference.

A jsme kompletní. Dnes ti představíme čtvrtého přednášející květnové konference na téma “Umělá inteligence a smysluplné inovace v praxi.

V pátek 24. května 2024 zahajujeme v 8:30 v Parkhotelu v Hluboké nad Vltavou již 11. ročník  konference Management, znalosti a praxe, kde se můžeš setkat s významnými osobnostmi.

Výjimečná osobnost českého byznysu hostem konference Management, znalosti a praxe

V pátek 24. května 2024 zahajujeme v 8:30 v Parkhotelu v Hluboké nad Vltavou již 11. ročník konference Management, znalosti a praxe, kde se můžeš setkat s významnými osobnostmi, které se podělí o svůj recept na úspěšné vedení projektů, ve kterých hraje umělá...

Uvádíme konferenční workshop „Digitalizace a umělá inteligence v průmyslové praxi“

„Přidejte se k nám na konferenční workshop a objevte, jak může AI přinést inovace do vašich výrobních operací a podpořit vaše strategické cíle. Zúčastněte se našeho workshopu a zažijte, jak generativní AI mění průmyslový svět.“ Miroslav Marek To je osobní pozvánka...