fbpx

Před několika dny proběhl v Zámeckém golf resortu Hluboká více než zajímavý workshop pod názvem Změna a nejistota jsou jediné dvě jistoty v nejisté době. A protože se jednalo o další mimořádné setkání pod vedením pana Václava Nováka, ráda bych se dnes podělila o část toho, co na něm zaznělo a pro zúčastněné trochu osvěžila témata, která jsme na workshopu diskutovali.

“Tento workshop je pro mě vždy jako lázeň pro mozek.”, “Já si zde rovnám myšlenky, protože na položené otázky dostávám odpovědi z jiného úhlu pohledu než obvykle.” “Rád si přijedu pro inspiraci a načerpám léty získané vědomosti od zkušeného manažera. Jsou některé komentáře účastníků workshopu, který byl obsazen do posledního místa.

Jedno z prvních témat workshopu bylo zhodnocení současné situace, jak se změnil svět a jak to změnilo náš byznys.

Nabírejte výšku přes cash

“Firmy neumírají na špatné hospodářské výsledky, ale na nedostatek peněz. Proto stále platí, že cash je king”, komentoval hned na začátku workshopu přednášející současnou situaci a doporučil, čím je třeba se řídit. “V současné době je více než kdy předtím důležité nemít dluhy a mít na svých produktech velkou marži. Tak unesete šok. Máte-li marži, máte cash a ten vám generuje další. Nicméně i pokud máte dluhy a nemáte cash je ještě mnoho cest, jak se situací naložit.” pokračoval pan Novák a dodal, že nemusíme hned jezdit do Pelhřimova, abychom si prohlédli krematorium, jako by možná doporučil lékař Rudolf Hrušínský z filmu Vesničko má středisková.

“Důležité je:

  • shromažďovat cash,
  • stále zprůhledňovat procesy a hospodaření firmy,
  • odstranit skluzy, jakkoliv je to nyní složité,
  • přejít v co největším rozsahu na standardizované procesní řízení
  • energetizovat zaměstnance.

Pak se úspěchu nedá zabránit,” dokončil výčet nezbytných kroků zkušený krizový manažer.

MANAŽERSKÉ ÚČETNICTVÍ JAKO NÁSTROJ ZVYŠOVÁNÍ FIREMNÍ VÝKONNOSTI

“Ze samotného šetření ještě nikdo nezbohatl”

Václav Novák

Marži mohu zvedat jen dvojím způsobem.

Protože přednášející zdůraznil důležitost velké marže, která generuje cash, navázal hned odpovědí na otázku, jak ji můžeme zvedat. Marži můžeme zvedat jen dvojím způsobem:

  • zvýšením ceny
  • snížením jednotkových nákladů tím, že zvýšíme produktivitu Ovšem není možné do nekonečna zvyšovat marži tím, že budeme zvyšovat produktivitu.

Cestou je tedy zvyšování cen. A abychom mohli zvyšovat cenu, musíme nutně inovovat,” zakončil pan Novák jedno z důležitých témat setkání.

Na programu workshopu byla ještě další zajímavá témata jako současná inflace, energetická krize, důležitá pravidla vyjednávání a proč je důležité být ochotný/á jít do konfliktu. Ráda se k nim vrátím v některém z dalších newsletterů.

Pokud by jsi se přesto chtěl/a ještě nyní nechat inspirovat tím, co zajímavého zaznělo na workshopu, vřele doporučuji si pustit minutové video Tough Times Create Strong Men.

Vedle toho posílám odkaz na aktuální rozhovor pana Václava Nováka pro časopis Forbes, kde se dozvíte nejen o tom, proč ho zase svrbí ruce. Zase mě svrbí ruce. Rozhovor s nejúspěšnějším krizovým manažerem Česka.

Co bych chtěla dodat na závěr? I když je doba jiná než před dvěma, nebo deseti lety, zásady, kterými se pan Novák řídí stále platí, a dokonce jsou ještě zřejmější než kdy v minulosti.

Na zářijové workshopy manažerské akademie, jejichž zahájení se ujal náš nejlepší krizový manažer, navazujeme i říjnu. I tato školení vedou zkušení manažeři z praxe a přihlásit se na ně můžete zde.

15 tipů pro úspěšné zvládnutí angličtiny a němčiny

Naučit se nový jazyk nebo zlepšit své dovednosti může být někdy celkem náročné, ale existují způsoby, jak si to usnadnit. Je důležité nevytvářet si další překážky, které nám mohou v pokroku celkem účinně bránit. Není nad to, když si umíme sami sobě pěkně zatopit…...

Blíží se Mezinárodní den žen

Pozor všichni! Blíží se Mezinárodní den žen, který slavíme každoročně 8. března. Nezapomeňme na všechny ženy, které nás obklopují - maminky, babičky, sestry, kamarádky, kolegyně, a všem jim popřejme.

Prezentace v angličtině v online prostředí

Zlepši své prezentační dovednosti v angličtině a připojte se k našemu online kurzu s lektorkou Hankou Kořínkovou. Pokud chceš přirozeně a s jistotou prezentovat své myšlenky nebo  projekty  v angličtině, náš online kurz je pro tebe řešením. Pod vedením zkušené...