fbpx
Současná atmosféra není zrovna z nejúžasnějších a tak je někdy léčivé se alespoň na chvíli odpojit od všech zpráv, novinek a pokynů a naservírovat si něco na pohodu. A pokud máš chuť si svou pohodu zpestřit příběhy v angličtině a přirozeně zlepšit poslech, určitě tě dnešní tip nadchne. O svou zkušenost s anglickými příběhy se s tebou dnes podělí Petra Edrová, naše nová posila do týmu, která v naší firmě zastává od nového roku pozici koordinátorky.

Podcasty v angličtině

“Když mám dlouhou chvíli a cítím, že by se dala využít i jinak než je poslech hudby nebo čtení, volím podcasty. Nejčastěji je to ve vlaku nebo na delší procházce. Po spuštění Vám moc milá slečna nebo chlapec vysvětlí, co Vás bude čekat, takže hned budete vědět, že se můžete cítit v pohodě, můžete se uvolnit a jen poslouchat.

Chytni, čemu rozumíš

Nejprve Vám tam sdělí něco o jejich kanále, co dělají, kdo jsou. Poté Vám představí příběh a vysvětlí pár vybraných slovíček z textu. Slovíčka, která mohou být nová, těžká, nebo jen zajímavá. Tato slovíčka opíšou nějakou větou, aby posluchač pochopil oč se jedná. A jde se na to. Začnou vyprávět příběh.

Podle mě je důležité nesnažit se louskat vše doslova, ale snažit se chytat pár slov, pokud nejste, jak se říká “zkušeňák” a trošku dedukovat. Tak to aspoň dělám já, snažím chytat na tom, čemu rozumím. A když se mi nějaké slovíčko líbí, tak si ho přeložím v překladači. Jen pro svůj pocit. Ale převážně jen vypnu a poslouchám, mozek tak nějak automaticky přepne do angličtiny a snaží se pracovat tímto směrem na plné obrátky. A to je vše, užijte si to. 😊”

Petra Edrová

Příběhy v angličtině pro mírně a středně pokročilé do ucha

Co třeba úžasné příběhy mudrce Nasreddina
  • Pod odkazem v záložce stories najdeš výběr příběhů ve čtyřech znalostních kategoriích. Beginner, Pre-Intermediate, Intermediate a Advanced.
  • Příběhy jsem si prošla a jsou ideální pro úroveň mírně a středně pokročilých (Pre-Interemediate a Intermediate), včetně kategorie Beginner. Příběhy Beginner jsou pro začátečníky přece jen náročnější a volila bych raději zjednodušenou četbu s omezenou slovní zásobou.
  • Poměrně milé je, že vypravěč příběhu o sobě něco krátce řekne a tak si kromě příběhu poslechneš i běžnou hovorovou angličtinu, které je dobře rozumět a slovní zásoba není složitá.
  • Určitě bych podtrhla to, co píše Petra ve svém komentáři. Není třeba rozumět úplně dokonale každé větě a každému slovíčku. Naopak, kouzlo příběhů je v tom, že rozumíš kontextu a zvykneš si, že není třeba si dokonale přeložit celý text. To je pak velmi cenné v běžné komunikaci, kdy se zastavíš na neznámém slovíčku a díky tomu ti následně uteče několik vět. Poslech příběhů je v tomto skvělý trénink.
  • Celý mluvený text, včetně komentářů vypravěče, je uveden pod nahrávkou. Můžeš si tedy pohodlně před poslechem přečíst vysvětlení některých slovíček a obratů. Pokud máš chuť a prostor, určitě si je lépe zapamatuješ, nicméně není to podmínka.

Nemám žádné plány

Slovíčka a obraty jsou vysvětlena například takto, uvádím i s překladem. ‘In that case’ is a phrase that means, ‘if that is true.’ For example, if someone says to you, ‘I’m free this evening. I have no plans,’ and you like the person, you could say, ‘In that case, do you want to go for a drink with me?’ „V tom případě“ je fráze, která znamená „pokud je to pravda / pokud je to tak.“ Pokud vám například někdo řekne: „Dnes večer mám volno. Nemám žádné plány,“ a toho člověka máte rádi, dalo by se říct: „V tom případě, chceš jít se mnou na drink?“

Účinná forma

Hovořit v cizím jazyce a rozumět mluvenému slovu patří jednoznačně mezi nejnáročnější dovednosti, které musíme v angličtině i dalších jazycích zvládnout. Současná doba nám to ještě okořenila a tak se často s partnerem při hovoru ani nevidíme. Báječná zpráva je, že vše se dá natrénovat a podcasty příběhů jsou rozhodně jedna z účinných a příjemných forem. A co se týká mluvení v cizím jazyce? To můžeš trénovat s našimi lektory online i osobně, společně s tréninkem poslechů, gramatiky i slovní zásoby. Zkušenosti našich studentů si můžeš poslechnout ve video rozhovorech zde nebo zde. Na závěr ještě jedna skvělá zpráva. Pokud zvládáš komunikaci v angličtině po telefonu, teamsech, nebo přes jiné online platformy, při osobním kontaktu to bude o dost jednodušší. Možná je předem dobré si říct, že těžší online formu už jsi zvládl/a a pak tě nerozhodí ani rozhovor face to face, kde samozřejmě emoce hrají svou roli.

Poslední možnost rezervovat si vstupenky na konferenci „Umělá inteligence a smysluplné inovace v praxi“

Poslední šance na vstupenky! Už tento pátek 24. května 2024 se koná konference „Umělá inteligence a smysluplné inovace v praxi“ v Hluboké nad Vltavou. Přijďte se setkat s lídry českého byznysu a zjistěte nejnovější trendy v AI. Rezervujte si vstupenku ještě dnes!

Staňte se mistrem prezentace v angličtině

6. června 2024, hotel Podhrad Hluboká nad Vltavou. Workshop “Staňte se mistrem prezentace v angličtině” vám pomůže zdokonalit prezentační dovednosti, posílit znalosti angličtiny a získat jistotu při prezentacích před mezinárodním publikem.

Pravidla pro psaní čísel v angličtině pro tvůj klid a jistotu

Získej klid a jistotu při psaní čísel v angličtině s naším stručným přehledem pravidel. Bezpečně ovládni správné zápisy čísel a počtů ve všech kontextech.