fbpx
Dnešní newsletter bych ráda věnovala období adventu, které je vedle příprav na Vánoce i báječnou příležitostí pro milá setkání. Ať už jsou to formální setkání, nebo neformální oslavy, můžeme potkat německy mluvící kolegy a ne vždy je snadné hned zaplout do rozhovoru tak, aby nenuceně plynul. Proto bychom ti rádi usnadnili konverzaci a připravili jsme už druhý díl speciálního vydání našeho newsletteru.

Small talk po německu

Společně s rodilou mluvčí jsme pro tebe vybraly 25 německých frází, které jsou skvělé pro small talk během předvánočních setkání. Možná ti fráze rozšíří slovník nebo poslouží jako osvěžení toho, co už znáš. V každém případě správně volená témata a uvolněná atmosféra jsou tvým klíčem k příjemným a zapamatovatelným rozhovorům. Budeme rádi, když tyto fráze obohatí tvé adventní rozhovory a přinesou ti pohodu a zajímavá setkání.

Malý bonus

Stejně jako ve vydání pro anglické adventní konverzace se můžeš s texty frází na chvíli ponořit do světa německých vánočních tradic a symbolů. A i když jsou dost podobná těm českým, přesto mají svá specifika a každý cizinec ocení, že o nich víš.
konference Management, znalosti a praxe

25 německých frází ideálních pro small talk a předvánoční setkání

 • Frohe Weihnachten! – Veselé Vánoce!
 • Was sind Ihre Pläne für die Feiertage? – Jaké máte plány na svátky?
 • Haben Sie schon alle Weihnachtsgeschenke gekauft? – Už jste koupili všechny vánoční dárky?
 • Was ist Ihr Lieblingsweihnachtsmarkt? – Jaký je váš oblíbený vánoční trh?
 • Was ist Ihr Lieblingsweihnachtsessen? – Jaké je vaše oblíbené vánoční jídlo?
 • Haben Sie besondere Familientraditionen zu Weihnachten? – Máte nějaké zvláštní rodinné tradice o Vánocích?
 • Wie feiern Sie normalerweise Silvester? – Jak obvykle slavíte Silvestra?
 • Was ist Ihr Neujahrsvorsatz? – Jaké máte novoroční předsevzetí?
 • Wie verbringen Sie die Feiertage am liebsten? – Jak nejraději trávíte svátky?
 • Genießen Sie den Winter oder bevorzugen Sie wärmere Jahreszeiten? – Užíváte si zimu, nebo máte raději teplejší roční období?
 • Was ist Ihr Lieblingsweihnachtslied? – Jaká je vaše oblíbená vánoční píseň?
 • Backen Sie gerne Plätzchen? – Rádi pečete cukroví?
 • Haben Sie schon den Weihnachtsbaum aufgestellt? – Už jste postavili vánoční stromek?
 • Welche Weihnachtsfilme mögen Sie am liebsten? – Jaké vánoční filmy máte nejraději?
 • Besuchen Sie gerne Weihnachtskonzerte? – Chodíte rádi na vánoční koncerty?
 • Wie ist das Wetter bei Ihnen in der Weihnachtszeit? – Jaké je u vás počasí o Vánocích?
 • Haben Sie schon einmal Weihnachten im Ausland gefeiert? – Už jste někdy slavili Vánoce v zahraničí?
 • Was ist für Sie das Schönste an Weihnachten? – Co je pro vás na Vánocích nejkrásnější?
 • Besuchen Sie gerne Weihnachtsmärkte?- Navštěvujete rádi vánoční trhy?
 • Trinken Sie gerne Glühwein? – Pijete rádi svařené víno?
 • Was schenken Sie normalerweise Ihren Liebsten zu Weihnachten? – Co obvykle dáváte svým blízkým k Vánocům?
 • Haben Sie schon alle Vorbereitungen für Weihnachten getroffen? – Už jste dokončili všechny přípravy na Vánoce?
 • Wie dekorieren Sie Ihr Zuhause zu Weihnachten? – Jak zdobíte svůj domov na Vánoce?
 • Was essen Sie traditionell am Heiligabend? – Co tradičně jíte na Štědrý večer?
 • Freuen Sie sich auf das neue Jahr? – Těšíte se na nový rok?

5 tradičních symbolů a zvyků

Stejně jako v jiných zemích jsou i v německy mluvících zemích Vánoce obdobím, které je plné tradičních symbolů a zvyků. Zvolila jsem pět z nich, které jsou pro německy mluvící lidi skutečnými tradičními znaky Vánoc. – Třeba budeš mít chuť je zažít na vlastní kůži. I když jsou těm našim velmi podobné, uvidíš, že přece jen mají jinou vůni a atmosféru.
Weihnachtsmarkt (Vánoční trhy): Vánoční trhy jsou v Německu velmi populární a jsou považovány za nezbytnou součást vánoční atmosféry. Tyto trhy nabízejí vše od ručně vyráběných vánočních dekorací a dárků po tradiční jídla a nápoje, jako je svařené víno (Glühwein) a pečené kaštany (ve Švýcarsku Heisse Maroni).
Adventskranz (Adventní věnec): Adventní věnec se čtyřmi svícemi je v Německu velmi tradiční. Každou neděli adventu se zapaluje jedna svíčka, což symbolizuje odpočítávání do Štědrého dne.
Weihnachtsbaum (Vánoční stromek): Stejně jako v mnoha jiných zemích, i v Německu je zdobení vánočního stromku hlavní tradicí. Německé rodiny často zdobí své stromky živými svíčkami, barevnými koulemi a různými ozdobami.

Plätzchen (Vánoční cukroví): Pečení a konzumace vánočního cukroví je v Německu velmi oblíbené. Existuje mnoho tradičních receptů, jako jsou Lebkuchen (perníčky), Vanillekipferl (vanilkové rohlíčky) a Spekulatius (kořeněné sušenky). Jen na rozdíl od našich a rakouských hospodyněk v Německu většinou cukroví doma nepečou, ale kupují si ho již hotové.

Christkind oder Weihnachtsmann (Ježíšek nebo Santa Claus): V závislosti na regionu Německa, děti očekávají dárky buď od Christkind (Ježíška), což je andělská postava přinášející dárky, nebo od Weihnachtsmann (podobný jako Santa Claus, jen nemusí mít vždy blahobytné bříško). Tradice přinášení dárků je stejně jako v Čechách klíčovou součástí německých Vánoc.
Tyto symboly a tradice vytvářejí jedinečnou vánoční atmosféru, která je pro německy mluvící každoročně velmi důležitá

Věřím, že už jsi stihl/a svůj první vánoční punč nebo skořicovou vánoční kávu a uvítáš každou příležitost se zastavit a vychutnat si čas adventu.

A jsme kompletní. Dnes ti představíme čtvrtého přednášející květnové konference na téma “Umělá inteligence a smysluplné inovace v praxi.

V pátek 24. května 2024 zahajujeme v 8:30 v Parkhotelu v Hluboké nad Vltavou již 11. ročník  konference Management, znalosti a praxe, kde se můžeš setkat s významnými osobnostmi.

Výjimečná osobnost českého byznysu hostem konference Management, znalosti a praxe

V pátek 24. května 2024 zahajujeme v 8:30 v Parkhotelu v Hluboké nad Vltavou již 11. ročník konference Management, znalosti a praxe, kde se můžeš setkat s významnými osobnostmi, které se podělí o svůj recept na úspěšné vedení projektů, ve kterých hraje umělá...

Uvádíme konferenční workshop „Digitalizace a umělá inteligence v průmyslové praxi“

„Přidejte se k nám na konferenční workshop a objevte, jak může AI přinést inovace do vašich výrobních operací a podpořit vaše strategické cíle. Zúčastněte se našeho workshopu a zažijte, jak generativní AI mění průmyslový svět.“ Miroslav Marek To je osobní pozvánka...