fbpx
Učit se nový jazyk, nebo se v něm zdokonalovat, může být někdy velmi obtížné, ale můžeme si to usnadnit tím, že nevytváříme další překážky, které nám v tom často celkem účinně brání. Není nad to, když si umíme sami sobě pěkně zatopit. Proto jsem se rozhodla sepsat ty nejdůležitější tipy. Vycházím ze svých mnohaletých zkušeností a také ze své osobní. Vše ověřuji na své angličtině, která ještě zdaleka nedosáhla mé úrovně v němčině. 15 tipů je trochu moc najednou, uvádím dnes tedy prvních 5 a další budou následovat. Pořadí tipů nesouvisí s jejich důležitostí.

1. Stopněte překlady v duchu

Překlady vět či sdělení děláme téměř všichni ve velmi raných fázích výuky jakéhokoliv cizího jazyka.

Jakmile máme alespoň základní slovní zásobu, měli bychom přestat myslet ve svém vlastním jazyce a nepokoušet se přeložit všechno doslova. Ať už do angličtiny z češtiny nebo naopak. Jednak doslovný překlad nefunguje a protějšek ti nebude rozumět, a jednak nás překládání dost zpomaluje. Než si sesumírujeme, co chceme říci, je náš partner pryč nebo si to rozmyslíme my a mlčíme.

Že se mi to lehce řekne, začít co nejdříve přemýšlet v cizím jazyce? No ono to jinak nejde, pokud se chceš někam posunout.
Jak na to? Obklop se cizím jazykem. V autě poslouchej rádio nebo podcasty, dívej se na filmy v původním znění s titulky, naordinuj si pravidelné poslechy např. BBC, nebo si napiš o jejich pravidelné zasílání od nás.

Když někdo něco řekne, soustřeď se na slova, která znáš, a buduj odtud své porozumění.

2. Neboj se dělat chyby, není třeba být perfektní

Strach z chyb se může stát obrovskou bariérou, což ztěžuje postup. Přestaň přemýšlet o tom, jak lidé mohou reagovat a co řeknou. Chyby jsou pozitivní cesta, když se z nich poučíme a u cizího jazyka je to asi jediná cesta, protože jinak bychom nikdy nic neřekli.

Jak na to? Určitě si vždy vzpomeň na  pravidlo “Co neřeknu, to neumím”. Fráze, náročná slovíčka a vazby si říkej nahlas nanečisto doma, nebo třeba v parku. Klidně 50krát. Pak to klapne i na ostro.

A ještě něco. – Většinou jsme sami těmi nejpřísnějšími soudci a okolí od nás 100% výkon ani nečeká.

3. Zastav včas negativní monolog

Negativní postoj nepomůže zlepšit tvé učení a vlastně ani nic jiného. Jakmile zjistíš, že si pro sebe říkáš věty typu: “ Jsem úplně mimo.” “Stále dělám nějaké chyby. “ Nikdy se nezlepším.“, působí jako mantry a dokonce nám už přijdou normální. To musíš změnit. 

Jak na to? Zkus je proměnit v pozitivní výroky. Nemávej rukou, tak opravdu mozek funguje. Místo toho, abych řekl/a: “Nikdy se nezlepším.” si řekni?  „Budu se snažit dál, jsem si jistý/á, že se brzy zlepším.“

Místo toho, abych řekl(/a: „Promiň, nemluvím německy, nerozumím ti.“, řekni „Promiň, stále se učím, můžete mluvit trochu pomaleji?“

Pozitivita ti pomohou a nebudeš pod tlakem.

4. Buď v klidu

Mluv anglicky, německy, francouzsky pokaždé, když budeš mít příležitost. Pokud jen uvažuješ o mluvení, budeš se cítit ještě nervóznější. 

Jak na to? Jednoduše se postav a promluv.

Čím více a častěji budeš mluvit, tím jistěji a lépe se budeš cítit a rychleji se naučíš, jak správně komunikovat v jakémkoliv nemateřském jazyce.
Určitě musíš vystoupit ze  své zóny komfortu a pohodlí. Ale čím více budeš mluvit, tím více se budeš cítit uvolněně.

5. Neber osobně, když ti lidé nerozumí

V určitém okamžiku potkáš někoho, kdo, ti prostě při vší tvé snaze nemůže porozumět. Nebo naopak ty nerozumíš jemu. To se stává a není to nic neobvyklého. A vzhledem k tomu, že můžeš potkat mluvčí z celého světa, je to pochopitelné. 

Vzpomínám si, jak mě překvapila otázka kamaráda ze Stuttgartu, který za mnou přijel do Rakouska do jedné vesnické restaurace. – “Můžeš mi prosím tě přeložit, co nám ta servírka říkala?” A to oba měli němčinu jako svou mateřštinu.

Jak na to? Uvědomit si, že výslovnost je důležitá, ale nebýt v nepohodě, že porozumění neklapne vždy hned napoprvé. Kdo se domluvit chce, ten se domluví.
A jasné je, že úplné odstranění mateřského jazyka z vašeho přízvuku je velmi obtížné, takže na sebe nemusíme být příliš tvrdí.

Pokud si chceš tipy vyzkoušet v praxi a zároveň se posunout ve svém cizím jazyce, přihlas se na svůj jazykový kurz. Všechny tipy v našich kurzech a jazykových programech chápeme jako důležitá pravidla a rádi tě jimi provedeme. Budeme se těšit.

Michaela Krausová

Michaela Krausová

Přeji příjemné podzimní dny a pokud se ti do nečasu nechce, obklop se třeba angličtinou nebo němčinou. Kniha nebo pěkný film s šálkem čaje je to pravé.

Prezentace v angličtině

Prezentace v angličtině

Naučíte se přesvědčivě představit své projekty, produkty i výsledky své práce. Zvýšíte svou jistotu prezentace v profesní angličtině. Získáte kladné hodnocení své práce a uznání firemních kolegů i obchodních partnerů.„V éře inteligence není inovace jen o vynálezech....