fbpx

Velmi často slýchám kolem sebe komentáře typu: „No jo, děti nasávají informace jako houba a díky tomu se velmi rychle učí. A jazyky jim jdou samy, to je jasný. Nic neanalyzují a prostě mluví. Dětem jde prostě učení rychle…”
Ráda bych dnes tento mýtus prolomila, alespoň, co se jazyků týká. Ano, dětský mozek nasává informace jako houba. Ne, děti se neučí jazyky rychleji než dospělí. Čtěte dál, ráda Vám objasním, jak to s jazyky a dětmi vlastně je.

Jak funguje dětský mozek

Neurolog David Perlmutter ve své knize uvádí: „Dětský mozek na začátku vývoje připomíná magnetofon, který neustále nahrává. Do sedmi let věku se v podstatě nachází v hypnotickém transu, ve vlastním snovém světě, což umožňuje digitálnímu magnetofonu v mozku nashromáždit co nejvíc informací a vytvořit potřebné nervové dráhy.“
Mezi sedmi a šestnácti lety se začne dít něco opačného. Přestaneme nahrávat a začneme si hrát s vymazáváním. Mozek během dospívání vymaže až 80% neuronových spojení. Už totiž víme, co se děje kolem nás, komu můžeme věřit a kdo nám dá jídlo, anebo kdo nám působí bolest. العاب اون لاين

Co je tedy důležité vědět pro výuku jazyků dětí

Je to velmi jednoduché. Děti jsou otevřené všem informacím a tím, že je netřídí, mají větší váhu ty, které se opakují. Tj. rok pauzy mezi angličtinou ve školce a škole je dost zásadní přerušení a dítě začíná znova.
Menší děti přijímají informace, tedy i fráze v angličtině, jak je slyší. Tj. každá fráze, byť v jiné osobě je pro ně nová. Nelze počítat s tím, že automaticky využijí vzorové věty.
Jazyk se stane pro ně přirozený a automatický, pokud ho aktivně používají. Je informace jako každá jiná a je vlastně jedno, zda je v češtině nebo v angličtině. Tj. umožněte dětem mluvit anglicky, pak je šance, že jazyk bude žít.

Shrnutí

Ano, děti nasávají informace jako houba. Nicméně potřebují stálý přísun informací bez velkých přestávek. Stejně tak aktivně používat tyto informace ve všech formách, protože vzorové věty a pravidla teprve začínají fungovat. A nezapomeňme, co děti baví, nasávají po kýblech a hned to mají chuť využít, říci.
Mnohé je platí i pro nás dospělé, ale o tom někdy příště, dnes mluvíme o našich dětech. 

Prezentace v angličtině

Prezentace v angličtině

Naučíte se přesvědčivě představit své projekty, produkty i výsledky své práce. Zvýšíte svou jistotu prezentace v profesní angličtině. Získáte kladné hodnocení své práce a uznání firemních kolegů i obchodních partnerů.„V éře inteligence není inovace jen o vynálezech....