První přednášející konference
Dnes bych ráda představila první váženou přednášející naší konference, Saru Polak propagátorku umělé inteligence, kterou Žebříček Forbes „30 pod 30“ (Forbes „30 under 30“) letos v únoru uvedl jako jednu z nejinspirativnějších Čechů do 30 let. Vrátila se téměř po deseti letech v Anglii do Čech, protože jí chyběla rodina, svíčková, Praha, český selský rozum a plzeň. A taky proto, že tu má zázemí a miluje naši kulturu. Se Sarou jsme se sešly v Praze již v srpnu, abychom společně s jejími současnými projekty probraly i téma naší konference 2023 a její přednášku o vizi kybercentra v našem hlavním městě. Jedno z významných témat její přednášky bude i důležitost smysluplné konverzace vědce a byznysmena a to, že dobře uchopená věda má skvělá řešení pro praxi.V přednášce se můžeš těšit na příklady toho, co může lidem přinést umělá inteligence, jaký bude mít vliv na vývoj společnosti a také na to, co všechno se pod, tak často užívanou zkratkou AI skrývá. O umělé inteligenci se hovoří, a nejen hovoří, stále více a tak si společně můžeme zkusit odpovědět, jestli je umělá inteligence hoax, nabubřelé PR nebo další krok v evoluci lidstva.
Sara Polak
má pět vysokoškolských titulů, z toho dva z prestižní britské University of Oxford. Do Česka se vrátila pomáhat místní technologické a inovativní scéně. Momentálně působí v iniciativě Prg.ai, jehož jedním z cílů je vytvoření světového centra excelence v oblasti umělé inteligence v České republice. „Chceme sem přilákat světové mozky. Je ale napadne jít do Curychu nebo do Silicon Valley, ne do Prahy. A to je obrovská škoda, protože naše výzkumná centra jsou špičková, jen se o nich málo ví,“ komentuje Sara Polak.
Proč vidí Sara Polak Prahu jako skvělé místo pro světové kybercentrum?
“Mám to v hlavě tak, že jako se píše o Švýcarsku ve spojitosti se skvělými hodinkami, čokoládě a tak, bude se mluvit o nás v tom směru jako no jasně Češi – no jasně super, umělá inteligence, jsou to koumáci, inovační, paráda, že to i pro Čechy bude deviza a to může dát naší zemi svobodu. “ komentuje v podcastu úspěšná absolventka prestižní britské University of Oxford.
V čem máme my Češi oproti jiným národům navrch?
Sára se vrátila do Čech, protože vnímá, že jsme chytří a jsme velmi kreativní. Jako národní talent, tedy to, čím se odlišujeme, vnímá národní predispozice napojené hlavně na jazyk. Český jazyk je totiž velmi specifický.
“A jsou důkazy a vědecké výzkumy, že lingvistika velmi rozhoduje o tom, jak se formuje náš mozek. Protože náš jazyk je celkem květnatý, ale zároveň i strukturovaný, tak nám dává určité neurologické a kognitivní predispozice k tomu, být talentovaní v určitých směrech. Kromě toho jsme ohraničená kotlina horami, což jiné státy podobně nemají, takhle přirozené hranice, takže i fyzicky jsme se drželi poměrně na jednom místě a jsme geneticky hodně diverzní, protože přes nás táhlo mnoho národů, ale spojuje nás jazyk a kultura. O čem se ve světě mimo jiné hovoří náš smysl pro humor, který je naprosto unikátní.
Určitě jsme tedy velmi specifičtí a neměli bychom se bát to brát jako naši přidanou hodnotu, které můžeme využít a nepovažovat to za negativum.”, komentuje Sara Polak v jednom z podcastů výjimečné přednosti obyvatel české kotliny.
“Umělá inteligence je, jako elektřina, neuvěřitelná technologie. Odmítání umělé inteligence je odmítání pokroku a cesty ven z krize. Je to podobné tomu, jako byste chtěli psát vysokoškolskou zkoušku z matematiky a učitel vám nutil logaritmické tabulky místo kalkulačky.”
Sara Polak
Věříme, že tě podtitul konference i aktuální téma nadchne stejně jako naše přednášející a naše hosty.
Přijeď se setkat s nejlepšími.
Svou vstupenku na květnový 10. ročník setkání na Hluboké si můžeš zakoupit již nyní.