fbpx

„Jsme lepší, než si myslíme. Praha by mohla být jako Silicon Valley“, tvrdí Sara Polak, propagátorka umělé inteligence v rozhovoru pro Český rozhlas. V podcastu Budoucnost R., kterou Žebříček Forbes „30 pod 30“ (Forbes „30 under 30“) letos v únoru uvedl jako jednu z nejinspirativnějších Čechů do 30 let. Co tím myslí, proč právě v Praze a jak by to chtěla dokázat? Poslechni si odpovědi na tyto a další otázky přímo od Sary Polak na naší konferenci Management, znalosti a praxe, která se koná 20. května 2022 v Parkhotelu v Hluboké nad Vltavou.

Další přednášející na konferenci

Přijala totiž naše pozvání jako jedna z vážených přednášejících 9. ročníku konference. Ráda se ve své přednášce podělí o to, jak v rámci iniciativy Prg.ai a dalších projektů pracuje na tom, aby v Praze vzniklo světové centrum v oblasti umělé inteligence. Můžeš se těšit na otevřenou diskuzi o tom, co může lidem přinést umělá inteligence. Jaký bude mít vliv na vývoj společnosti a také co všechno se pod, dnes tak často užívanou zkratkou, AI skrývá. O umělé inteligenci se hovoří, a nejen hovoří. Stále více a tak si společně můžeme zkusit odpovědět, jestli je umělá inteligence hoax, nabubřelé PR nebo další krok v evoluci lidstva?

Sara Polak má pět vysokoškolských titulů, z toho dva z prestižní britské University of Oxford. Do Česka se vrátila pomáhat místní technologické a inovativní scéně. Momentálně působí v iniciativě Prg.ai, jehož jedním z cílů je vytvoření světového centra excelence v oblasti umělé inteligence v České republice. „Chceme sem přilákat světové mozky. Je ale napadne jít do Curychu nebo do Silicon Valley, ne do Prahy. A to je obrovská škoda, protože naše výzkumná centra jsou špičková, jen se o nich málo ví,“ komentuje Sara Polak.

Sara Polak

Něco zajímavého na závěr

K mým blízkým tématům patří vedle jazyka i interkulturní vztahy a mezikulturní komunikace v běžné či firemní praxi. Proto mě v jednom z podcastů se Sarou Polak (Leapmakers – Sara Polak ze 14.3. 2021) zaujal její komentář ohledně specifika Čechů. Určitě stojí za zmínku a bezprostředně se týká hlavní myšlenky letošního ročníku konference a tou je “česká lokální inspirace.” V podcastu Sara zmiňuje, že Češi mají v oblasti vývoje umělé inteligence obrovský talent a k němu vzdělání z kvalitních vysokých škol. Jako promovaná a stále aktivní antropoložka potvrzuje, že funguje něco jako národní talent. Tedy něco, v čem máme oproti jiným národům navrch.

Mají Češi talent?

Národní predispozice tedy existují a co je ještě zajímavější, je prokázáno, že jsou napojené hlavně na jazyk. A náš jazyk je velmi specifický. Existují důkazy a vědecké výzkumy o tom, že lingvistika velmi rozhoduje o tom, jak se formuje náš mozek. A protože náš jazyk je celkem květnatý, ale zároveň i strukturovaný. Tak nám dává určité neurologické a kognitivní predispozice k tomu, být talentovaní v určitých směrech. Proto jsme i pro nejbližší sousední národy neodhadnutelní a mají k nám určitou dávku respektu.

Jsme flexilní

K tomu, že jsme si udrželi odlišnost přispělo i to, že jsme jako země uzavřeni v kotlině, obklopeni přirozenou hranicí hor. A to, že přes nás historicky přešlo mnoho národů zanechalo svou stopu spíše v tom, že jsme velmi flexibilní. “Určitě jsme tedy velmi specifičtí a neměli bychom se bát to brát jako naši přidanou hodnotu, které můžeme využít a nepovažovat to za negativa.” Dodává Sara Polak a směřuje nás v tomto ohledu na uznávaného antropologa Ladislava Holého a jeho knihu Malý český člověk a velký český národ.

Věřím, že bude na konferenci prostor otevřít i toto téma, které je nyní, myslím, více než aktuální.

Přijeď se setkat s nejlepšími.

Svou vstupenku na květnový 9. ročník konference na Hluboké si můžeš zakoupit již nyní.

Náš newsletter si můžete přihlásit zde

Změna a nejistota jsou jediné dvě jistoty v nejisté době

Mimořádný workshop pod vedením Václava Nováka. Workshop „Změna a nejistota jsou jediné dvě jistoty v nejisté době“ je dalším výjimečným školením, na které bych tě ráda pozvala, a které v září otevírá další cyklus Manažerské akademie pro top management. O své bohaté...

V čem byla výjimečná letošní konference Management, znalosti a praxe aktuální

Minulý pátek, tedy 20. května, proběhl na Hluboké 9. ročník konference Management, znalosti a praxe, a protože měl opět naprosto mimořádnou atmosféru, ráda bych se k němu ještě vrátila a osvěžila, čím byl mimořádný a co nám přinesl. Podtitulem letošního ročníku bylo...

Udělej skok ve své angličtině a němčině na Hluboké

Konečně už je tu krásné teplé počasí, kdy se téměř všechno zvládá lépe, a tak jsme k té báječné přírodní nabídce připravili na léto nové celodenní a celotýdenní kurzy angličtiny a němčiny na Hluboké. Navážeme tak na naše osvědčené a účinné jazykové programy a k nim ti...