fbpx

Pokud víš vše o jazykovém vzdělávání, klikni na křížek a zavři tento newsletter.

Pokud pokračuješ ve čtení, možná zjistíš, že jmenovaná specifika tušíš, jen sis je tak dobře neuvědomil/a a možná si úplně nevěděl/a, jak s nimi naložit.

Ráda bych ti je nejen přiblížila na konkrétních případech, ale také poradila, jak jich využít ve svůj prospěch. Možná, že uvědomění si těchto principů konečně prolomí věčné začínání s jazykem, nebo delší stagnaci jazykových znalostí.

I když mám nyní v němčině úroveň znalosti C2 (profesionální mluvčí), osobně jsem své školní znalosti němčiny “oprašovala” až třetí rok na fakultě. Velmi intenzivně při pobytu v Rakousku, než jsem se pustila do studia germanistiky. Vycházím tedy i ze své osobní a poměrně “kalorické” zkušenosti.

Neverending story

  1. Většina z nás měla alespoň jeden cizí jazyk ve škole. A často celkem dlouho. Možná 5, možná 10 let. Souhlasíš? Pak se nějak přihodilo, že jsi daný jazyk delší dobu aktivně nepoužíval/a a nyní se vyhýbáš cizincům, i pokud jsou to jen turisté. Nebuď z toho přešlý/á, je to naprosto přirozené u všech z nás. Dokonce i u profesionálů jako jsou lektoři, kteří už po půl roce mimo praxi mohou ztratit jazykové sebevědomí. První z nejdůležitějších specifik jazykového vzdělávání jsem také proto nazvala “neverending story“, nekonečný příběh. Cizí jazyk musíš stále aktivně používat, abys sis alespoň udržel/a znalosti, které máš. A nedoufej, že jsi výjimka. Spíše se zkusme zamyslet, jaký způsob by ti vyhovoval, abys z “příběhu“ nevypadl/a. A platí to i o udržení dobré znalosti jazyka. Sleduješ cizí filmy s titulky? Čteš zjednodušenou četbu? Naordinuješ si alespoň jednodenní jazykový kurz? Skvělé! Pokud bys přesto chtěl/a poradit, jaká kombinace dalších způsobů je pro tebe nejlepší a jak je zařadit do běžného života, ráda se ti budu věnovat a pomůžu ti sestavit fungující jazykový program. A pozor! Na prvním místě mě bude zajímat tvoje motivace, proč se chceš jazyk učit. Pokud odpověď neznáš, budeme ji hledat spolu.  Odpověď je velmi důležitá pro nás a je klíčová i pro tebe. Na základě tvé motivace a následně tvých možností je pak možné zařadit cizí jazyk do tvé každodenní praxe jako samozřejmost. Za základ pro nastartování nebo oživení cizího jazyka považuji intenzivní kurz, jednodenní nebo vícedenní. Na ten bych pak navázala online kurzem nebo pravidelným docházkovým kurzem a dalšími doplňkovými programy jako poslechy, dílčí úkoly, pravidelný mailing s lektorem, telefonáty, sms dvojjazyčné fráze do telefonu apod. Nečekej, až tvé jazykové znalosti úplně zapadnou. Dostat se znovu “do příběhu” pak stojí o to více práce, času i financí. Jednoduše mi zavolej nebo napiš, domluvíme si nejbližší termín setkání, třeba i po telefonu a tvůj jazykový kurz zahájíme ještě ten den.

Na půl cesty

  1. Druhé z nejdůležitějších specifik jsem nazvala “na půl cesty“. Je skvělé, že se učíš cizí jazyk, ale učíš se “ten správný“? Tedy učíš se slovní zásobu a fráze a procvičuješ dialogy, které můžeš obratem použít v praxi? Pokud potřebuješ při práci komunikovat se zákazníky nebo kolegy při jednáních v cizím jazyce a na kurzu se na tyto konkrétní situace nepřipravuješ, jedeš méně než na 50% efektivity. A to vůbec nepřeháním. Čím specifičtější situace, ve které cizí jazyk používáš, tím, nižší efekt výuky v případě, když se na tyto situace v kurzech nepřipravuješ. Osobně mám tuto zkušenost z jazykové přípravy v Městských lázních Třeboň. Pokud by se pokojské učili v kurzech představit se a hovořit o své rodině, těžko hostu zajistí mimořádnou výměnu ručníků nebo mu ukážou cestu k výtahu. Pokud se fyzioterapeut bude prvotně učit hovořit o lázních nebo o dovolené, nevysvětlí pacientovi správnou polohu při cvičení a nedokáže mu doporučit samostatné cvičení. Proto jsem napsala celkem 10 učebnic s dialogy pro každý úsek extra. A fungují skvěle. Vyber si i ty kurz pro sebe a pro svou praxi. Neuč se fráze, které možná někdy použiješ, ale ty, které použiješ určitě. A třeba hned zítra.
konference 2020

Anyplace, anywhere, anytime

  1. A třetí specifikum? Pojmenovala jsem ho anyplace, anywhere, anytime. Potřebuješ se už konečně pohnout v komunikaci třeba v angličtině dopředu a nejsi sto být pravidelně na jazykovém kurzu v pracovní době ani mimo ni? To chápu a je vás mnoho.
    To ti ovšem nemůže zabránit v tom, že s angličtinou nepohneš. Máš telefon? Máš počítač? Tablet? Máš připojení na internet? – No výborně. Tak máš vyhráno. Jednou za měsíc si čas na intenzivní kurz s lektorem najdeš a pak využiješ moderní technologie, které používáš běžně každý den. Dobře postavený program funguje fantasticky a není třeba, abys seděl/a každé pondělí v 16h v učebně. Mezi jednotlivými intenzivními kurzy jste s lektorem v kontaktu pravidelnými emaily, telefonáty a dílčími úkoly, popřípadě online konzultacemi. Každodenně zasílané fráze do mobilu postupně rozšiřují tvou slovní zásobu a stále jsi v kontaktu třeba se zmíněnou angličtinou.
    Vřele doporučuji sestavit program společně s jazykovým poradcem. Dle naší dlouholeté zkušenosti půjdeš se znalostmi rychle dopředu. Nevyjmenovala jsem samozřejmě všechny možnosti a kombinace, z čeho postavit takový jazykový program. Vždy ho sestavujeme pro konkrétního studenta, malou skupinu nebo firmu, takže pokud tě to zajímá, ráda společně s tebou a popřípadě s lektorem program navrhnu.
Všechna tři jmenovaná specifika “neverending story“, “na půl cesty“ a “anyplace, anywhere, anytime” jsem podrobně vysvětlila na případových studiích na jednom z prvních ročníků naší Konference firemního vzdělávání. Pokud se tedy chceš chopit příležitosti, neváhej. Ráda ti nezávazně navrhnu tvůj intenzivní jazykový program. Objednej si možnost změnit svou nejistotu v příjemnou jistotu, že se domluvíš třeba německy a bude tě to těšit.