fbpx

I vy můžete mít svého Oskara

Dnes se s vámi musím podělit o skvělou zkušenost z přednášky mé oblíbené školitelky Very F. Birkenbihl a o to, jak si udržet dobrou náladu za každé situace. I když musíte mluvit anglicky a necítíte se na to, nebo vás čeká důležitá prezentace před náročným publikem, nebo tě někdo vyvede z konceptu.

Triky na náš mozek
Když se smějete, proběhne v těle neskutečné množství procesů, které dle neuroimunologů zásadně podporují naši imunitu a zlepšují fyzickou kondici. Zajímavá je skutečnost, že mozku je docela jedno, jestli je radost hraná nebo umělá. Mozek a následně celé tělo reaguje v obou případech stejně pozitivně. Stejně tak má na naši celkovou kondici zásadní vliv stres a nepohoda, samozřejmě v opačném, negativním smyslu. Opět platí, že našemu tělu je úplně fuk, jestli je stres skutečný nebo vsugerovaný. Následek je únava, vyčerpání, vyhoření. “Takže se co nejvíce smějte, vážení, i když vám není právě do smíchu!” vyzývá V.F. Birkenbiel. No to je tedy rada. Nicméně hned vám to objasním.
60 sekund a je to
Při smíchu s ústy od ucha k uchu totiž aktivujeme svaly, které tlačí na nervy pod nimi a ty při řádném úsměvu či smíchu vysílají do mozku signál a mozek pak dá příkaz produkovat hormony štěstí a ty nás zaplaví. Ten báječný pocit známe všichni. Když nás někdo rozesměje, nebo pobaví, tj. skutečný smích, tak ti během 10 sekund hormony radosti doslova polknou negativní pocity (být ve stresu, pocit nechuti, únavy apod.)
Co ale když si potřebujeme zvednout náladu a nemáme důvod, nebo někoho, kdo by nás rozesmál? V.F. Birkenbihl mě svou odpovědí šokovala. Prostě si zalezme někam, kde nás nikdo nevidí a vydržme se 60 sekund usmívat, tj. opravdu roztáhnout koutky od ucha k uchu. Skutečnému smíchu sice stačí jen 10 sekund, ale minuta není věčnost. Když vydržíme, oklameme systém mozku. Ale musíš to vydržet 60 sekund. Pozor, 2 x 30 sekund nefunguje. To mozek nepřelstíme. A tak sedím nad dnešním newsletterem, ústa od ucha k uchu a po dvou minutách už se směji nahlas. Asi i sobě, ale prostě to neuvěřitelně funguje.
Takže, jestli vás někdo nebo něco vyvede z míry, ať už je to jednání v němčině, nebo  nepodařené vystoupení na meetingu, odvraťte se, vykouzlete široký úsměv a stopujte si 60 sekund. Prvních 5 s si budete připadat úplně jako…, ale to jste se cítili i před tím, tak což. A po 30 sekundách už to vnímáte. Je vám fajn.
Nevím, jaký trik zvolili letošní 3 minutoví držitelé Oskara 2017, že ustáli omyl pořadatelů a s blahopřáním předali sošku skutečným vítězům. Ale možná potají drželi svých 60 sekund úsměvu a to i společně s organizátory. Vlastně každý z nás může dostat svého “minutového Oskara” a následně musí ustát šok a zklamání že není jeho a všechno je jinak. Možná nás podrží právě trik vážené Very F. Birkenbihl.
A pokud se vás zajímají ještě další techniky, jak si poradit v různých situacích při vystoupení na veřejnosti nebo důležitém jednání, provede vás jimi Petra Meškánová na našich Kurzech prezentačních dovedností v angličtině, stejně jako se můžete přihlásit na workshop Jak prezentovat s chutí a v klidu, který je součástí Konference Trendy firemního vzdělávání 3. tisíciletí.
Přeji dobrou náladu v každé situaci a těším na všechny 60 sekundové zkušenosti smíchu. Zkuste a uvidíte.