fbpx
“Darwin říká, že vždy přežije ten, který bude nejvíce fit. A být fit znamená být schopen přizpůsobit se. A nebo ještě lépe – napasovat se na dané podmínky. Fit ovšem také znamená být zdatný, být ve formě. A jestliže nejsem zdatný v dobách, které nám dávají všechny důvody, abychom zdatní byli, tak je zcela přirozené, že jsem nemocný. Že nemůžu dál a umírám v těch špatných dobách. A nyní je doba, kdy se přesně ukáže, kdo zdatný je a kdo ne. Slovy Warren Edward Buffett  – Až voda ustoupí, tak se pozná, kdo se koupal bez plavek. A to platí jak pro lidi, tak pro firmy.” Takto komentoval současnou situaci Václav Novák na workshopu “Promarněná příprava na období recese”, který se konal na konci června v Parkhotelu v Hluboké nad Vltavou.

Třicet zástupců vedení firem

Workshopu se zúčastnilo téměř třicet zástupců vedení firem, mezi kterými byly  českobudějovické firmy Mondi, Bonno a rodinná tiskárna Inpress, středně velké písecké společnosti Heyco a Wittmann Battenfeld, nebo velké firmy automotive Fränkische nebo Edscha.

školení Václava Nováka

A na konci dne se uvidí jak jste to zvládli.

Na celodenním setkání se diskutovalo o tom, co kdo dělal správně, co všechno vedlo k tomu, že se někdo koupal bez plavek i jaká je cesta ven z toho, aby krizi přežil a jaká za to přežití bude cena. Zazněla i super dobrá zpráva pro všechny, kdo byli na současnou nepohodu připraveni. “Protože i když je jasné, že všichni na této situaci nějak proděláme, je skvělá zpráva, že v krizi se předjíždí. A na konci dne se uvidí, jak jste to zvládli.” Povzbudivě ukončil jednu z diskuzí pan Novák.

Manažerská akademie v Hluboké nad Vltavou

Tento červnový workshop, společně s workshopem pana Jiřího Paštiky “Co nemůžeme měřit, nemůžeme zlepšit” otevřel novou Manažerskou akademii pro období krize a změn. 

Stejně jako se Václav Novák podělil o své dlouholeté zkušenosti řízení firem a společností, zaznělo na semináři Jiřího Paštiky bezpočet rad a doporučení, které čerpal z praxe vedení menších i větších  výrobních firem. Tady jsou některá z nich:

  • Čím větší problém ve firmě řešíte, tím jednodušší tabulku / excel použijte. 
  • Bez kompletní organizační struktury firmy se neobejdete. I kdybyste si ji jako šéf museli udělat sami. Díky ní ví každý, co má dělat, zjednodušuje se rozpad KPI a máte přehled při optimalizaci.
  • Porada je rituál s jasnými pravidly. Osvědčený systém porady je vyhodnocení úkolů “last week – this week – next  week”. Pokud si ho zavedete, vlastně tvoříte vždy jen úkoly pro následující týden a zároveň máte kontrolu, zda jsou splněny již stanovené úkoly. Nastavte si maximálně 3 priority k řešení a pohlídejte si, aby se vždy objevily v systému.
manažerská akademie

Bohaté zkušenosti

Na workshopech účastníci z řad vedení firem nejvíce ocenili především bohaté zkušenosti vedení společností a týmů, kvalifikovaný pohled na vývoj byznysu, četné příklady z praxe včetně výpočtů, tabulek a grafů a mezi dalšími také možnost ověřit si, zda je jejich řízení firmy správné.

Sketch note

Kromě již zmíněného bych se ráda podělila také o část grafického záznamu z obou setkání. Tento originální způsob zápisu formou sketch note nám poskytne kromě rychlého refresh všech informací také možnost si s odstupem uvědomit, co jsou pro nás ta nejdůležitější sdělení, která by mohla v průběhu dnů zapadnout. Zápis pro nás v průběhu obou workshopů pořídila jako účastnice Kateřina Decknerová.

Jiří Paštika

Fungováním HR v kontextu celé firmy

Katka Decknerová je zároveň také velmi zkušená HR specialistka a ve svých workshopech v rámci manažerské akademie nás provede fungováním HR v kontextu celé firmy. Přiblíží nám, proč jsou kromě KPI důležité firemní hodnoty a firemní kultura, jak do práce s lidmi zapojit manažery nebo jak zavádět operační plány v souladu s aktuální situací a strategií firmy.

Manažerská akademie

Manažerská akademie, kterou jsme připravili v úzké spolupráci s panem Václavem Novákem poběží i v letních měsících a stejně jako v případě prvních dvou workshopů povedou jednotlivé workshopy zkušení a úspěšní manažeři z praxe. Z nejbližších témat a termínů si můžeš vybrat již nyní.

Pokud tě některé z témat zaujalo, s přihlášením příliš neváhej. Kapacita workshopů je omezena a některé jsou již částečně obsazeny.