fbpx

To chceme, samozřejmě! Ale co to prakticky je – přemýšlet anglicky jako rodilec? Znamená to nepřepínat do češtiny. A jak toho dosáhnout? Dnes ti poradím způsob, se kterým můžeš začít okamžitě a dokonce i se základní znalostí jazyka.

Postup naruby

Moje doporučení zní “Zjednodušená četba”. To je četba, kde je text zjednodušený a přizpůsobený úrovni čtenáře (začátečník, mírně pokročilý apod.). Ale pozor! Důležité! Mluvím o četbě, která je doplněna o CD. Že už jsi to zkusil/a a rozhodně jako rodilec nepřemýšlíš? Pak jsi určitě zvolil/a tradiční postup. Tj. přečetl/a jsi si kapitolu nebo celou knihu, našel/a jsi si v klidu slovíčka,a pak jsi si pustil/a CD. Možná jsi četl/a a poslouchal/a zároveň. Překvapivý efekt se ovšem dostaví, když postup převrátíš.

Začni hned dnes. Krok po kroku.

Sedni si k počítači a objednej si zjednodušenou četbu s CD třeba od Megabooks nebo kup ve větším knihkupectví (Kanzelsberer apod). Pokud si nejsi jistý/á svou úrovní, zvol raději o stupeň nižší. Nezapomeň si zvolit titul, který tě bude bavit. I to je tvůj motor.
Jako první vezmi CD a dej si ho do auta, počítače, přehrávače… Zvol tak, abys mohl/a poslouchat četbu nejlépe každý den. Poslouchej po kapitolách, nebo klidně celé CD. Rozhodně nezastavuj po větách a nepřetáčej si je. Není ani důležité, abys všemu hned rozumněl/a. Až uslyšíš příběh po třetí, po páté…, uvědomíš si, že v pohodě rozeznáváš slova, fráze a pokročilejší i rozumí, o co v příběhu jde.

Kniha přijde až nakonec

Teprve nyní přijde na řadu kniha. Budeš překvapen/a, jak ti při čtení zní v uších naposlouchaná četba. Automaticky se ti přiřadí ke slovům správná výslovnost. Slyšíš rytmus vět a kniha tě vtáhne do děje. A následně bez problémů fráze i slovíčka použiješ ve správné situaci. I ve správném kontextu. Zcela automaticky.

S jistotou hovoříš anglicky

Samozřejmě čím více krát slyšíš a čteš text, tím silnější je efekt. Nicméně efekt se dostaví vždy. Už nezkoumáš, jak frázi správně postavit a řekneš ji. Jsi si naprosto jistý/á výslovností. A hlavně mluvíš a nepřemýšlíš.
Osobně jsem se tak začala učit němčinu (nyní mám status rodilého mluvčího). Angličtinu jsem tak zahájila s nulovou znalostí. To, že nepřepínám do češtiny jsem si ověřila již mnohokrát, když jsem použila automaticky frázi a šla si ověřit do slovníku, co vlastně doslova znamená.

Nastartujte se kurzem

Ideálního efektu zjednodušené četby bezesporu dosáhneš, když tě souběžně s ní vede zkušený lektor a ty se soustředíš spíše na to, co chceš sdělit a „zapomeneš“, že mluvíš anglicky.
Unikátně se nám vše podařilo spojit u nového kurzu Prezentace v angličtině zde.

Poslechněte si účastníka kurzu.