fbpx

Workshop Manažerské účetnictví jako nástroj zvyšování firemní výkonnosti I. se koná 7. října 2022 v Parkhotelu v Hluboké nad Vltavou s přednášejícím Ondřejem Matyášem. Vedle načerpání zkušeností ověřených praxí, určitě oceníš příjemnou atmosféru setkání i živou diskuzi kousek od zámeckého parku.

„Být připraven je nejdůležitější předpoklad úspěchu.“

Henry Ford

Myslím, že ty i Henry Ford byste se mnou souhlasili, když řeknu, že: „Mít přehled, s jistotou se pohybovat v číslech a rozumět finančním údajům ve firmě je klíčovou výbavou každého vedoucího, šéfa nebo manažera, ať už má ekonomické vzdělání nebo ne.”

A určitě se shodneme i v tom, že je to dovednost, která může firmu nebo její část vyšvihnout i v dobách nepohody.

Workshop Manažerské účetnictví

Proto jsme se rozhodli zopakovat úspěšný workshop Manažerské účetnictví jako nástroj zvyšování firemní výkonnosti I., na který bych tě společně s přednášejícím Ondřejem Matyášem ráda pozvala.

Workshop se koná 7. října 2022 v Parkhotelu v Hluboké nad Vltavou. Vedle načerpání zkušeností ověřených praxí, určitě oceníš příjemnou atmosféru setkání i živou diskuzi kousek od zámeckého parku.

. „Každá lidská činnost se nakonec musí nějak projevit v číslech.“

Tomáš Baťa

Díky workshopu:

  • se budeš lépe orientovat v účetních technikách a postupech,
  • získáš větší jistotu při čtení reportů a přehled o tom, co máš požadovat popř. očekávat, aby v něm bylo,
  • ujistíš se, které informace jsou pro tebe a firmu klíčové,
  • lépe si budeš umět “zajít” na přípravu i analýzu reportů,
  • načerpáš praktické rady a tipy, jak řešit konkrétní situace a případy.

Příklady z praxe

S panem Ondřejem Matyášem, dlouholetým finančním ředitelem České filharmonie a zkušeným přednášejícím VŠE UK, se budeme věnovat tomu, jaké všechny nástroje, přístupy a pohledy na firemní výkonnost manažerské účetnictví nabízí. V současné napínavé době je manažerské účetnictví více než důležitou oporou. A tak se můžeš těšit vedle teorie a zkušeností i na příklady z praxe, které současnost přináší. Krok po kroku.

Tipy a triky

Díky bohaté zpětné vazbě z předchozích workshopů zařazujeme do programu více příkladů z praxe. A více tipů a triků, které nám usnadní se rychleji zorientovat v praxi a odpustit si dlouhé hledání řešení.

Komu je workshop určen?

Program setkání není nastaven prvotně pro finanční manažery. Je určen manažerům jako uživatelům controllingových informací. Pro zkušené pak může být přínosem osvěžení si některých informací, ověření si používaných postupů a nástrojů a diskuze s kolegy z jiných společností.

toyota kata

Rozhovor s Ondřejem Matyášem

S Ondřejem Matyášem jsme se rozhodli udělat malý rozhovor, abychom ti více přiblížili atraktivní téma workshopu, ve kterém spojuje znalosti zkušeného školitele a zároveň manažera v pozici finančního ředitele České filharmonie. Zatímco controlling jako metoda řízení nutně integruje úvahy o koordinaci všech funkcí systému řízení, manažerské účetnictví je „jen” informačním nástrojem systému řízení.

Co mě baví na controllingu?

Controlling pro mě znamená přijít do firmy, pochopit její příběh (někdo by řekl business model) a ten pak přetavit do čísel a reportů tak, aby bylo vidět, jestli se ten příběh daří nebo ne. Kdysi jsem od někoho slyšel takový postřeh, trochu snad i bonmot o strategickém řízení, totiž že strategie je to o tom, co nedělat. Mně ten bonmot přijde velmi výstižný. Z jakého důvodu? Jak pozoruju a pomáhám v různých organizacích, neustále se potvrzuje jedna věc. Totiž, že pozornost a invence top-managementu jsou těmi nejcennějšími zdroji firmy, tím, co hodnotu firmy vytváří. Takže je skvělé, pokud se firmě daří vynakládat tyto zdroje primárně v oblastech, kde to má největší návratnost. A takhle se snažím koncipovat controlling – aby soustředil pozornost managementu co nejproduktivnějším směrem. Což znamená neutápět se v detailech, nereportovat různé ukazatele jen proto, že reportovat jdou, nedělat věci složité.

O co se na svých workshopech snažím?

Snažím se zejména ukázat, že údaje z controllingu nemají být blackbox, něco ve stylu: počítač nebo účetnictví nebo systém nebo nějaké jiné orákulum nám sdělilo, že… Snažím se, aby všichni rozuměli, kde a jaká čísla se berou, co znamenají, a hlavně jaká jsou jejich úskalí. „Honit“ hodnoty různých indikátorů bez neustálého uvědomování si toho, že každé číslo, každý finanční údaj je jen model reality, a ne realita sama, může být pro firmy nebezpečné. Výsledovka a rozvaha přitom nejsou samozřejmě nic jiného než model firmy… A jakýkoli model je užitečný, pouze pokud je všem jasné, na jakých předpokladech stojí.

Nějaký příklad?

Mnoho, ale zkusím teď nějaký jednoduchý. Například hodnota zásob (a z nich plynoucí náklady) je samozřejmě úplně jiná, pokud jsem v konjunktuře a vím, že bez problémů vše, co v zásobách mám, pro business využiju. A naopak – kde se prodeje začínají zadrhávat, lpění na tom, co o ziskovosti produkce ukazuje účetnictví. To může být dost zrádné, minimálně dokud jsem do controllingu novou situaci na trhu nepromítl. Pro mě jako fanouška controllingu není nic marnějšího než když čísla, která mají managementu situaci ve firmě osvětlit, ve skutečnosti vedou firmu škodlivým směrem.

Letní workshop pro tvůj úspěch. Time management – Jak zvládat důležité věci v klidu.

Připojte se k našemu letnímu workshopu ‘Time management – Jak zvládnout důležité věci v klidu’ a naučte se efektivně řídit svůj čas. Získejte praktické tipy od zkušené lektorky a manažerky Hany Kořínkové. Workshop se koná 25. července 2024 v Knížecím dvoře, Hluboká nad Vltavou. Zaregistrujte se nyní a staňte se mistrem svého času!

Efektivní komunikace v době trvalých změn

Přihlaste se na workshop ‘Efektivní komunikace v náročných situacích’ dne 22. srpna 2024 a naučte se, jak efektivně komunikovat během změn a krizí. Rozvíjejte své dovednosti pro zvládání těžkých rozhovorů.

Mistrovství v moderním zákaznickém servisu – S extra best practice pro letní zastupování

Zúčastněte se workshopu ‘Mistrovství v moderním zákaznickém servisu’ 21. srpna 2024 a naučte se efektivní techniky komunikace a poskytování vynikajícího zákaznického servisu.