fbpx
Letošní prázdniny díky krásnému počasí probíhají v absolutně letním rytmu, a tak jsem se rozhodla v tomto newsletteru právě pro prázdninové téma.
Ráda bych tě totiž pozvala do zámeckého parku v Hluboké nad Vltavou. Připravili jsme během anglického kempu s našimi mladými angličtináři báječnou trasu pro malé i velké.

Procházkový geocaching s úkoly v angličtině

Ano, přesně tak, jak čteš, připravili jsme v hlubockém zámeckém parku procházkový geocaching s deseti stanovišti. Můžeš si tak udělat příjemný výlet do chladivého parku i v horkých dnech a spojit trochu napětí při hledání stanovišť s angličtinou.

Jak náš geocaching funguje?

Potřebuješ jen mobilní telefon s daty, naši mapku, kterou si stáhneš zde, a chuť si zajímavě zpestřit den. Nepotřebuješ extra studovat geocaching, mapka s komentářem tě povede.

  • V google maps si zadáš souřadnice a vydáš se ke zvolenému stanovišti.
  • Na každém stanovišti najdeš kešku (malou krabičku), ve které je logbook (návštěvní kniha), maličkost (vždy na výměnu) a úkol v angličtině.
  • Stanovišť je celkem 10 a každé stanoviště má svůj hint / nápovědu, kde přesně kešku najdeš. Nápovědy jsou vtipné a je třeba se trochu zamyslet. Motivačně jsou v angličtině s přibližným českým překladem.

Jak vznikl mini projekt Geocaching s angličtinou a kdo ho vlastně připravil?

Určitě jsme se z oboru vzdělávání nikam nepřehoupli. Jen jdeme ve vzdělávání co nejvíce do praxe a trasu v parku jsme připravili během týdenního letního kempu pro děti a náctileté.
Po letech praxe totiž víme, že největší pokroky v angličtině nebo třeba němčině uděláš tehdy, když ti prvotně jde o to, CO sděluješ a ne o to, JAKÝM jazykem to sděluješ. Jednoduše je důležité, abychom využili jazyk ke komunikaci a nedělali z něj teoretickou vědu. Pokud tedy zrovna nejsme jazykovědci. Znamená to, že se učíme na reálných dialozích a projektech, jako je třeba Geocaching v angličtině a snažíme se do nich ponořit se všemi emocemi, jak skutečné situace přinášejí. A právě touto cestou jdeme i s našimi malými a mladými angličtináři. Vedle divadelních představení v angličtině a natáčení propagačních filmečků z Hluboké, jsme přidali i přepracovaný díl série Friends a letošní prázdniny Geocaching v angličtině. Všechny mladé autory tentokrát uvádíme na mapce ke stažení.
Zvláštní poděkování patří panu Vladimíru Váchovi, který pro nás jako jeden z rodičů, připravil skvělou praktickou přednášku o geocachingu a to plně v angličtině.

S dalšími projekty v angličtině pokračujeme na sobotních táborech

Na letní týden v angličtině již desátým rokem navazujeme celodenními anglickými kempy / tábory, vždy jednu předem určenou sobotu v měsíci. Soustředíme se hlavně na aktivní komunikaci dětí ve všech skupinách, dále také na přípravu na květnové jazykové Cambridge zkoušky 2023. Zkoušky v květnu 2022 zvládli všichni úspěšně, dokonce i úroveň PET.
Samozřejmě se snažíme o to, aby děti porozuměly tomu, že angličtina není jen předmět ve škole a měly ji rády. Nejpokročilejší skupinu čeká v následujícím roce další výzva ve formě celoroční přípravy a produkce nového projektu na Hluboké. Jak tušíš správně, bude v angličtině.

A ještě něco pro dospělé

Tento newsletter jsem jen zdánlivě věnovala pouze zkušenosti s malými a mladými angličtináři.

Nicméně celotýdenní a celodenní anglické tábory vznikly na základě našich dlouholetých zkušeností s intenzivními kurzy pro dospělé. A nezáleží na tom, zda jde o angličtinu, němčinu nebo jiný jazyk.

Protože co jiného je například simulace vedení porady nebo vyřizování reklamace, než role herce v příběhu? A nakolik se liší příprava firemního setkání s prezentací a příprava zmíněného geocachingu?

Možná jen u nás dospělých je trochu snazší si situace představit a naše motivace nemusí stát nutně na tom, že si chceme zahrát ve vtipných scénkách nebo vymyslet zábavné úkoly.

Naopak společné máme to, že chceme něco úspěšně zvládnout, mít z toho dobrý pocit a být potěšení, že i druhá strana je spokojená.

Na praxi a reálné situace i příběhy budeme určitě myslet při přípravě našich podzimních intenzivních kurzů. Více o nových termínech v jednom z příštích newsletterů.

Specifika interkulturní komunikace mezi česky a německy mluvícími kolegy

Pokud více spolupracuješ s kolegy nebo partnery z jiné země, určitě mi potvrdíš, že je někdy obtížné se úplně pochopit s německým kolegou, i kdyby mluvil skvěle česky. Nepomůže ani to, když oba mluvíte dobře anglicky. O jakém tipu hovořím? Každý národ má své jedinečné...

15 tipů pro úspěšné zvládnutí angličtiny a němčiny

Naučit se nový jazyk nebo zlepšit své dovednosti může být někdy celkem náročné, ale existují způsoby, jak si to usnadnit. Je důležité nevytvářet si další překážky, které nám mohou v pokroku celkem účinně bránit. Není nad to, když si umíme sami sobě pěkně zatopit…...

Blíží se Mezinárodní den žen

Pozor všichni! Blíží se Mezinárodní den žen, který slavíme každoročně 8. března. Nezapomeňme na všechny ženy, které nás obklopují - maminky, babičky, sestry, kamarádky, kolegyně, a všem jim popřejme.