fbpx

1. princip

Ve slovníku se nám pěkně zabydlela fráze “Učení bolí” a tak to bereme jako fakt. Tato formulka nám ovšem umí pěkně zavařit a působí výrazně kontraproduktivně. Komu by se chtělo do něčeho, co bolí. Nicméně já bych ráda vyvrátila tvrzení, že učení musí bolet. A tím také potvrdila vlastní zkušenost i výsledky výzkumů, že učení bolet nemusí a pokud nebolí, je mnohonásobně efektivnější. V jazycích i ve všech ostatních oblastech.

A co našemu mozku vyhovuje?

6 principů pro učení, které vyhovuje našemu mozku jsem v souhrnu uvedla v předchozím newsletteru. Jsem přesvědčena, že ti jejich pochopení usnadní proniknout nejen do cizí řeči. Každý tip si zasluhuje vysvětlení s praktickými příklady a tady je první z nich. 

Profesor Zelený opět na konferenci

Profesor Zelený opět přijede 18. května 2018 na konferenci Trendy firemního vzdělávání ve třetím tisíciletí, která se koná v Hluboké nad Vltavou.

Učení je individuální proces

“I když se nás snaží leckterý systém přesvědčit o opaku – dospělí ani děti nejsou sudy, které se mají naplnit informacemi. Jsme spíše oheň, který chce vzplanout a hořet,” komentuje Vera Birkenbihl proces učení na jedné ze svých přednášek. Nicméně není vůbec jednoduché najít tu správnou zápalku pro jednoho daného člověka, natož jednu společnou pro skupinu lidí. Stejně tak není jednoduché oheň udržet. Jenže bez ohně, motoru, či jak chceš motivaci k učení nazvat, budeme opravdu jen ty sudy.
Četné studie, jako například studie Dr. med. Claudia Friedrich z univerzity v Tübingenu doporučují na základě svých dlouholetých výzkumů, že studium musí být individuální, aby bylo úspěšné. I když ve školním životě toto poznání bohužel hraje jen malou roli.

Jasný je fakt, že čím individuálnější je lekce, tím vyšší je osobní účast studenta a jeho soustředění. Tedy pravděpodobnost, že učení je trvale zakotveno v mozku, je nesrovnatelně větší.

Neboj se individuálních kurzů

Požaduj jazykový program přesně pro tebe

  • K podobnému závěru jako jmenovaní odborníci jsem došla po dlouholetých zkušenostech s individuálními kurzy i já. Pokud se chceš opravdu v něčem zlepšit, a může to být třeba jednání v němčině, jdi do individuálního kurzu a nech si nastavit celý program pro sebe.
  • Pro intenzivní kurz lehce zvolíš své aktuální téma dialogů.
  • Gramatiku v praxi se učíš se slovní zásobou, kterou potřebuješ ve svém oboru.
  • Zvolíš společně s lektorem tempo, které ti vyhovuje a nemusíš se nikomu přizpůsobovat. Neztrácíš tak drahocenný čas.
  • Díky celodenním kurzům aktivně hovoříš minimálně půl dne a to ti umožní přemýšlet v cílovém jazyce. O čas se dělíš jen s lektorem.
    Lektor je jen pro tebe, snadno tě “zapálí” a objeví, co je tvůj motor. Společně najdete ten správný rytmus.

S lektorem jsi v kontaktu i díky pravidelné výměně emailů, které přesně simulují tvou emailovou komunikaci v praxi, byť budoucí.
Vlastně ani nevíš, o co bys měl/a požádat? Co by měl program obsahovat? Rádi ho společně s tebou navrhneme a doplníme cenným mikrolearningem jako je sms servis, mailing nebo zjednodušená četba.

Nevíš, zda se to dá vydržet, být sám/a v kurzu? Já a naši studenti ti to rádi potvrdí při video rozhovorech zde.

Napiš si o svůj individuální program a uč se tak, jak je to pro mozek optimální. Dosáhneš tak snáze a s pozitivní motivací více.