Kombinace Hlasu Ameriky a prasátka Pepiny zní i při řádné dávce fantazie poněkud divoce. Nicméně věř, že něco zásadního mají společné a možná to oceníš právě ty. Jedná se totiž v obou případech o videa v angličtině, která jsou určena pro začátečníky a mírně pokročilé. Báječná zpráva? Také si myslím. Vybrala jsem dnes pro tebe celkem 5 tipů s komentářem a přidávám ještě osvědčené způsoby, jak s nimi pracovat.
Proč zjednodušená angličtina pro videa a seriály
Samozřejmě, že pro učení se cizího jazyka je skvělý každý seriál nebo film v originálním znění (pokud možno s titulky). Pro velkou skupinu z nás je ovšem běžný film příliš rychlý, nebo jsou slovíčka a fráze příliš složitá. Děj nám utíká, nevíme přesně o čem je řeč a chuť pokračovat, nebo si dokonce pustit další film i zítra, je na nule. Ideální totiž je, pokud sledujeme něco, co je jenom o „kousek lepší“ než naše současná úroveň angličtiny. Není třeba rozumět všemu, ale měli bychom v pohodě zvládnout pochopit, o čem příběh je a co se tam asi tak děje. A to u těchto mých tipů určitě klapne.
To zvládneš
Že si i tak nejsi jistý/á, zda to zvládneš? Pro klid duše si můžeš otevřít anglicko-český překladač nebo slovník a sem tam do něj mrknout. Ale stejně, jako to doporučuji u knih, nesnaž se vše překládat do posledního slova. Pokud budeš každou větu dohledávat, tak kromě toho, že tě to za chvíli přestane bavit, nenaučíš se rozumět textu v kontextu.
Peppa Pig / Prasátko Pepina
Prasátko a její příběhy si oblíbíš a pokud máš doma děti, určitě uvítají, když se budete dívat spolu. Pepina je opravdu roztomilá a k tomu krásně vyslovuje a pro zlepšení nálady si ještě pochrochtává. Příběhy jsou krátké, jasné, veselé, slova se často opakují a je dost času vše vstřebat. Najdeš zde.
English Singsing
YouTube kanál English Singsing je samozřejmě určený pro děti, nicméně pro tvoji angličtinu bude i tak skvělou příležitostí načerpat slovíčka a fráze. Určitě tě potěší mnoho videí s krásně čitelnými titulky, jednoduchou angličtinou a příběhy. Najdeš zde.
Learn English TV – Voice of America
A zde již něco ryze dospělého. Pokud máš rád/a zprávy a zajímavé informace o dění ve světě, tady najdeš videa dle tvého gusta. A samozřejmě, vystačíš si s velmi základní angličtinou, titulky tě podrží. A bonus navíc. Stejně jako u BBC, stále přibývají nová a nová videa. Najdeš zde.
Oxford English Daily Conversation
Osvědčený Oxford UP nabízí různé situace a k nim dialogy hned v několika úrovních. Titulky jsou zde opět jako opora a rozhodně si vybereš, co tě zajímá. Najdeš zde.
Learning English: Extra English BBC
Jako poslední uvádím opravdu skvělá a vtipná videa, ve stylu sitcomu. Těšit se můžeš na cca 40 dílů angličtiny, tentokrát od BBC. Každý díl má cca 25 minut, tedy „akorát“ dávka zjednodušené angličtiny pro tebe. Najdeš zde.
Tipy, jak s videi pracovat:
- U videí, na které se díváš s dětmi, si následně povyprávějte, co se v seriálu dělo.
- Strávíš s malým angličtinářem příjemnou chvíli.
- Naučíš se jednoduché fráze, protože je uvedeš jako příklad, aby sis s dětmi vzpomněl/a na danou situaci.
- Dáváš celé video pozor, abys věděl/a, co se v příběhu odehrává. Protože jinak tě malý divák snadno nachytá a bude zklamaný.
- Učíš se vnímat angličtinu v kontextu a soustředíš se na to nejdůležitější, na hlavní sdělení příběhu.
- Pokud se ti nějaká fráze líbí, zastav si video a zopakuj si ji. Ať už jsi sám/a u dospělého videa nebo s dětmi u pohádky. A pokus se opakovat větu i s tou samou výslovností a intonací, jako daná postava. Přibliž se té „pravé“ angličtině. Zpočátku si možná budeš připadat mírně ulítle. Nicméně, jak řekla má skvělá německá profesorka Hildegard Boková k výslovnosti: „Když máte vy Češi pocit, že jste to s výslovností přehnali a zní vám to úplně blbě a trapně, tak pak je to teprve správně a my jsme spokojeni.“ A s angličtinou i dalšími jazyky je to podobné.
- Pokud se ti vysílání nebo příběh líbil, doporučuji ho shlédnout, nebo při nějaké činnosti i jen poslechnout, ještě jednou. Uvidíš, že budeš celkem rozumět a navnadíš se na další díl. Každý úspěch je schůdek k následujícímu.
- Ptáš se, zda si máš zajímavé fráze zapsat? Zapiš. A nejlépe na extra kartičku. Tak si nasbíráš zásobu frází, které můžeš mít stále u sebe. Pravděpodobnost, že je použiješ je větší, než když je máš v bloku. Techniku sice i já osobně využívám ráda, nicméně v tomto případě „ať žije předpotopní kartička“. Totiž to, co si zapíšeš rukou, zpracovává mozek jinak a informace bere více za své a spíše je uloží, než ty, které naťukáš přes klávesnici.
- Chtěl/a bys přesto využít moderní techniku? Namluv si aktuální fráze do mobilu. Kromě toho, že je máš stále u sebe, musíš je aktivně říci nahlas, zároveň se snažíš o správnou výslovnost a poslechem si je fixuješ.
Tipů, jak pracovat s videem je opravdu mnoho. Pokud chceš mít doporučení z jedné ruky, přihlas se na náš intenzivní kurz. Nejen, že dostaneš mnoho tipů, jak pracovat s frázemi, slovíčky, poslechy a videi. Většinu z nich si vyzkoušíš a přijmeš je jako samozřejmost.