fbpx

Píšeme krásný nový rok 2022 a k tomu nám doba vykouzlila trochu více prostoru pro věci, na které bys jinak třeba neměl/a tolik času nebo chuti. Proto jsem se rozhodla dnešní newsletter věnovat pěti báječným pomocníkům pro tvou angličtinu, ať už podpoří tvé novoroční předsevzetí, nebo se přirozeně stanou součástí tvého dne.

Velmi uvítám, když budeš mít chuť mi napsat, který tě nadchl a zároveň budu potěšena, když mi pošleš nějaká svá doporučení. Ráda se nechám inspirovat a zajímavá doporučení pošlu dále.

Tady jsou ta moje.

1. Bab.la, tvůj skvělý a trochu jiný slovník angličtiny

On-line slovník, který mě v poslední době opravdu nadchl je právě bab.la slovník, na jehož tvorbě se podílejí jazykoví nadšenci z téměř 30 zemí a stále ho vylepšují. Je skvělé, že slovíčka bab.la překládá v kontextu a zvládne i méně obvyklé obraty. Rozsah slovníku je 70 jazyků a myslím, že obdobný systém je mezi on-line slovníky naprosto vyjímečný.
Vedle hlavní funkce, “živého slovníku” totiž můžeš využít i další bonusy, které určitě oceníš. Velde volby “překladatel” nebo “slovník” se můžeš prokliknout na stránku “fráze” a vybrat si oblast, která se ti právě hodí. Na dvě kliknutí tak získáš základní slovní zásobu ke tvému tématu, a to nejen slovíčka, ale i související fráze.

 

2. Help For English, tvůj průvodce anglickou gramatikou

Pokud se chceš prokousat nějakou gramatikou nebo si jen osvěžit některá pravidla, určitě vřele doporučuji Help For English. Kromě jasně a jednoduše vysvětlené gramatiky najdeš na stránkách tématickou slovní zásobu, zjednodušenou četbu, výslovnost, reálie a řadu testů a kvízů. A co naprosto oceňuji, je nejen vyhodnocení testů, ale i vysvětlení, proč je jaká odpověď správně nebo chybně.

3. Ozdic ti pomůže tvořit anglické texty

Pokud píšeš e-maily, nabídky, prezentace, články nebo třeba blog v angličtině, vyzkoušej ozdic a určitě si ho oblíbíš. Jde vlastně o kolokační slovník, přičemž kolokace jsou slova, která mají mezi sebou v textu vazby a často se objevují společně.
Zkus si do ozdicu zadat třeba slovo “food”. Obratem se ti vyrolují nejčastější spojení s přídavným jménem, slovesem, obraty a pomohou ti nejen se správností, ale nabídnou i řadu možností, jak nejlépe vyjádřit to, co chceš sdělit. Můžeš si ho stáhnout i jako aplikaci pod názvem “collocation dictionary”.

4. Grammarly, tvůj osobní korektor angličtiny

Grammarly ti stejně jako Ozdic pomůže ke správně napsanému textu, aniž bys dlouho musel/a zkoumat a hledat, zda to, co jsi napsal/a, je v pořádku. Pokud si grammarly aktivuješ, já jsem to udělala snadno i přes svůj gmail, zkontroluje ti pravopis, označí gramatickou chybu a dokonce podle kontextu rozezná, zda jsi použil/a správné slovo nebo obrat. Jednoduše ti podtrhne v textu, kde je chyba.
Toto umí verze zdarma a funguje velmi dobře. Můžeš si ji také stáhnout jako aplikaci do mobilu pod stejným názvem. Placená verze, cca 12 dolarů na měsíc, je zase o skok lepší. Vedle kontroly gramatických chyb navrhuje do kontextu vhodnější slova a dokonce vytváří statistiku pokroku ve správnosti psaní.

5. Humans of New York, krátké osobní příběhy na každý den

Čtení krátkých příběhů v angličtině je báječná možnost, jak si nastartovat každodenní mini lekci angličtiny, která ti pomůže rozšířit slovní zásobu a budeš se na ní těšit. Můžeš si jí dát pravidelně k ranní kávě nebo navečer a čtením příběhů můžeš příjemně vyplnit i čas na cestě, v čekárně nebo v hotelu. Stránka Humans of New York tě nadchne, protože nabízí vyprávění smutných, veselých i šťastných zážitků obyčejných lidí, které okamžitě vtáhne. Není divu, že jsou příběhy velmi populární a stránka má nyní přes dvacet milionů sledujících.
Autor celého projektu, Brandon Stanton, ho nastaroval jako fotografický projekt v roce 2010. Původním cílem bylo vyfotografovat 10 000 Newyorčanů na ulici a vytvořit vyčerpávající katalog obyvatel města. Někde na cestě začal kromě fotografování lidi také zpovídat. A vedle jejich portrétů přidal citáty a krátké příběhy z jejich života.
Pokud se chceš také začíst, příběhy najdeš Facebookové stránce FB Humans of New York, nebo je najdeš na blogu zde. Existuje dokonce i stránka Humans of Prague, tak třeba budeš mít chuť začít s ní.

Věřím, že si mezi dnešními pomocníky najdeš toho svého a pokud bys přece jen uvítal ještě osobního průvodce, rádi se ti s našimi zkušenými lektory budeme věnovat. Hledáš tu správnou formu? Podívej se na možnosti jazykových programů a s angličtinou můžeš začít hned. S výběrem ti ráda pomohu.

Specifika interkulturní komunikace mezi česky a německy mluvícími kolegy

Pokud více spolupracuješ s kolegy nebo partnery z jiné země, určitě mi potvrdíš, že je někdy obtížné se úplně pochopit s německým kolegou, i kdyby mluvil skvěle česky. Nepomůže ani to, když oba mluvíte dobře anglicky. O jakém tipu hovořím? Každý národ má své jedinečné...

15 tipů pro úspěšné zvládnutí angličtiny a němčiny

Naučit se nový jazyk nebo zlepšit své dovednosti může být někdy celkem náročné, ale existují způsoby, jak si to usnadnit. Je důležité nevytvářet si další překážky, které nám mohou v pokroku celkem účinně bránit. Není nad to, když si umíme sami sobě pěkně zatopit…...

Blíží se Mezinárodní den žen

Pozor všichni! Blíží se Mezinárodní den žen, který slavíme každoročně 8. března. Nezapomeňme na všechny ženy, které nás obklopují - maminky, babičky, sestry, kamarádky, kolegyně, a všem jim popřejme.