fbpx

109

Venku začíná být sychravo a vlezlo a to je konečně skvělý čas, abych se pustil/a řádně do angličtiny. Pěkně si zalezu, dám si voňavou kávu, vezmu si jednu z učebnic a dám se do toho. Taky si pustím nějaké příběhy a asi bych si prošel/prošla na netu nějaký program na angličtinu. No není to ideální? Pro 99% z nás ne. A i když jsem velký zastánce moderních technik a metody on-line výuky, doporučuji – “Zkus to ještě přehodnotit”.

Proč nestačí si “zalézt” do knih nebo na net
Náš mozek funguje podle jasných principů a to i při procesu učení. Pokud se chceme něco naučit a samozřejmě to také také nezapomenout, měli bychom dodržet dvě základní kriteria, o kterých jsem se zmínila již v jednom z předchozích newsletterů.
Kdy jsme schopni se učit novému
První kritérium je, že se nesmíme cítit ohroženi a musíme cítit jistotu. Pokud je to jinak, mozek řeší ohrožení a na učení mu nezbývá čas. A co si budeme namlouvat. Pokud cizí jazyk dobře neovládáme, určitá dávka nejistoty a ohrožení je tu vždy. A omezuje nás do té doby, dokud nás nějaká autorita nepodrží a nedodá nám jistotu. Zkrátka nám neřekne, že nám to jde.
Druhým kritériem je smysluplnost. Pokud nemáme pocit, že to, co se učíme je pro nás důležité a skutečně to v praxi využijeme, jedeme na půl plynu, nebo jen tak popojíždíme. Což o to, my jsme schopni poznat, co je pro nás smysluplné a co využijeme. Ale naservírovat si program výuky tak, abychom sedli do rychlého auta a cesta učení měla ten správný odpich, to tak snadné není.
Co nás podpoří
Chápej lektora jako svého průvodce. Úkol lektora není jen v tom, že se sami, bez odezvy, mluvit francouzsky nenaučíme. Jeho role spočívá i v tom, aby zajistil příjemnou a bezpečnou atmosféru pro učení. Aby motivoval, a to nejen při samotném kurzu, ale i při domácí přípravě, nebo při jednání. Jeho pochvala a podpora funguje, i když nestojí vedle tebe a ty mluvíš s německým kolegou. Jednoduše podpoří tvůj pocit bezpečí.
Stejně tak spolu s tebou vytváří program kurzu, který ti sedí, stejně jako doporučí prostředky (učebnice, poslechy, testy, …), které ti zajistí smysluplnost kurzu, který je nezbytným motorem.
Na lektorovi záleží
Lektor může být stejně důležitý, jako tvůj učitel fyziky, který tě dovedl až na ČVUT, nebo báječná učitelka matematiky, která ti pomohla objevit tvou zálibu v číslech.
Spolehni se na svého lektora, který tě může dovést k tomu, že byť jednoduchou angličtinou povedeš nový projekt. Nebo, že si v sychravém počasí zalezeš k počítači či s učebnicí v ruce a budeš vědět, co, proč a jak se máš naučit.