fbpx

anglická německá gramatika

Určitě jste postřehli, že ani na dovolené ani ve firmě na vás nikdo nemluví s omezenou slovní zásobou a v přítomném čase. Totéž se očekává od vás. Ráda bych vám dnes dala tip, jak se snadno zlepšíte.

Potřebuji co nejrychleji mluvit
Studenti ve firmách většinou potřebují co nejrychleji začít hovořit, byť s chybami, rozumět, co jim kdo sděluje a orientovat se v textu, kde neznají více než polovinu slovíček. Intenzivní firemní kurzy, jim umožní rychle se dostat do základní gramatiky, nebo rychleji zvládat pokročilejší gramatiku, rozmluvit se a být aktivní v rozhovorech.
Jak to mám dokázat
Na jednom intenzivním kurzu si mi studenti postěžovali, že jim vedení vyčítá, že jsou k německým kolegům málo zdvořilí. Jeden student se rozčílil: „A jak to mám asi dokázat, když umím maximálně přítomný čas?! Děkuji a prosím nestačí, tak asi půjdu do krámu prodávat kočkám Whiskas!“
Kočky by kupovaly Whiskas
A najednou mě to napadlo. No jasně! Slogan Kočky by kupovaly Whiskas zná každý, tak jsem si ho půjčila. Přeložila jsem ho do němčiny a napsala na flipchart “Katzen würden Whiskas kaufen. A za chvíli už jsme namísto “Kočky by kupovali Whiskas” říkali, že by si by objednaly, že by potřebovaly… a za chvíli jsme vyměnili kočky za opice a pak za zákazníky a Whiskas za šroubky, takže vznikla třeba věta “Die Affen würden eine Bestellung brauchen” (Opice by potřebovali objednávku) a naprostým vrcholem byla věta “die Katzen würden Whisky saufen” (Kočky by chlastaly Whisky).
Zábavná gramatika
Báječně jsme se pobavili a já modelové věty dodnes používám ve všech svých kurzech bez ohledu na úroveň studentů. Dokonce osobně pochybuji o tom, že by některý z našich studentů němčiny neznal památnou větu „Katzen würden Whiskas kaufen”. Používejte modelové věty a začněte používat i složitější gramatiku.
Pokud chcete vědět, jak fungují modelové věty v praxi, přihlašte se na náš intenzivní kurz, rádi vás naučíme, jak je používat. Učte se s námi efektivně a přitom v pohodě.