fbpx
Možná máš chuť se vzdělávat. Pak jsi tu správně, protože dnešní newsletter bych tedy ráda věnovala seriálům v angličtině.

Proč právě seriály?

  • Jeden díl nám zabere pouze 30 – 45 minut, tedy žádný celovečerní film.
  • Děj je pomalejší než ve filmu a příběh se pomalu skládá z jednotlivých epizod.
  • Zvykneme si na postavy, protože jsme s nimi déle. Máme svoje oblíbené.
  • Hlavní příběh má více odboček a přitom se opakují podobné situace a tím i slovní zásoba, fráze a obraty.
  • Postupně díl po dílu začínáme víc a víc rozumět.
  • Můžeme začít s anglickými titulky a po pár dílech se vrátit zpět k nějaké oblíbené epizodě a titulky zkusit vypnout. Skvělá motivace, když zjistíš, že titulky ti nechybí.
  • Když se cítíš s první sérií už v kondici, ve druhé sérii si zkus titulky vypnout.

Jak se učit se seriálem?

Ber to opravdu jako spojení příjemného s užitečným. Není třeba si hned každé slovíčko dohledávat a zapisovat si každou frázi.

Zapisování frází:

Pokud se ti nějaká fráze opravdu líbí, zapiš si ji, ale nezapomeň si do závorky poznamenat, kdo ji řekl a v jaké situaci. Určitě si frázi několikrát a nahlas přečti a pak si ji řekni z paměti.
Velmi dobré je také si uvědomit, v jaké situaci bys ji mohl/a použít. Až v ní budeš, je velmi pravděpodobné, že fráze z tebe automaticky “vypadne”.

Fráze si před novým dílem zopakuj nahlas a třeba se v jeho ději znovu objeví a ty zjistíš, že už ji vlastně očekáváš.  Je to velmi účinná fixace do dlouhodobé paměti.

Osobní rada: Zapiš si max. 5 frází za jeden díl. Jinak jich bude příliš a efekt se ztratí.

Stínování:

Určitě už se ti stalo, že se ti v nějakém seriálu obzvlášť líbil nějaký dialog. Stačí 5-6 vět. Zkus všechny věty dialogu po hercích opakovat 2x – 3x. Nejdříve se dívej na titulky, při posledním opakování to zkus bez nich.
Osobní rada: Představ si, že tě někdo poslouchá nebo natáčí. Budeš se snažit o mnohem lepší výkon. A také bude. Kromě toho, že pobavíš sám/a sebe.

Báječný dialog:

Stínovaný dialog využijme ještě jednou. Vyber si jednu postavu, za kterou budeš mluvit. Pusť si dialog a jakmile domluví tvůj filmový partner nebo partnerka, stopni dialog a větu řekni za něj.

Osobní rada: Zaujmi polohu (v sedě, ve stoje, třeba i na koni) jako tvoje postava a zkus to i se stejnými gesty. Učení zážitkem je nejúčinnější a také nejzábavnější. Samozřejmě i pro okolí.

Kde sledovat seriály s anglickými titulky?

Těch možností je mnoho, nicméně v jednom z předchozích newsletterů jsem popisovala skvělou internetovou televizi Ororo TV a praktické sledování jejích sekcí krátkých videí, (vzdělávacích i informačních), proto u ní dnes zůstanu. Najdeš na ní totiž i seriály, takže máš jeden dobrý zdroj na 2-3 minutovou gramatiku i na zásobu seriálů.

Kromě toho je podtitul televize Ororo “Fun way to learn English” (Zábavný způsob, jak se učit angličtinu). Seriály zde můžete přímo streamovat a není nutné nic stahovat. Vše vysílané je otitulkované (většina filmů a seriálů má i CZ titulky a lze zapnout oboje).

Jak na to

V každém případě je nutné se zaregistrovat, bez toho nelze nic spustit.

Jednoduchou registraci provedeš zde https://ororo.tv/en/shows a už si můžeš vybírat z palety seriálů podle svého, nebo třeba podle našeho doporučení.

Doporučené seriály

Aktuálně sáhnu do oblasti Family drama a kromě jedné výjimky využiji doporučení našich lektorek a studenta Petra.

This Is Us – v současné době v Americe seriál číslo 1 je zajímavý příběh lidí narozených ve stejný den, kteří se blíží čtyřicítce.

The Crown – pokud máš rád/a historii, oceníš tento seriál, který se zaměřuje na královnu Alžbětu II jako 25letou novomanželku, která čelí skličující vyhlídce.

Young Sheldon – jsi-li fanoušek seriálu “The Big Bang Theory”, může tě nadchnout i raný život dětského génia Sheldona, kterého znáš jako velmi svérázného a již rádoby dospělého fyzika.

Better Things – je krásná komedie o životě herečky, která vychovává své tři dcery, zatímco žongluje s tlakem práce v Hollywoodu a je svobodným rodičem.

House M.D. – pro všechny, kdo mají v oblibě svérázný humor musím doporučit sérii epizod antisociálního lékaře, který se specializuje na diagnostickou medicínu a dělá vše, co je potřeba k vyřešení záhadných případů.

Jak se učit s filmy a co doporučuji po roční zkušenosti s HBO opět v příštím newsletteru.

Snad jsme tímto způsobem mohli trochu přispět  k pohodě těchto dnů a pokud tě sledování seriálů navnadí na setkání s lektory z masa a kostí, připravujeme novou sérii intenzivních jazykových kurzů a věřím, že s teplejším počasím se otevře i tato možnost, jak příjemně a účinně pilovat svůj cizí jazyk.