fbpx

V minulém newsletteru jsme společně psali příběh v angličtině a těší mě, že už to neberete jako scifi a pár milých i vtipných mini příběhů jste mi poslali. Ráda bych na poslední newsletter navázala, podpořila vás v dalším psaní a zároveň tím odpověděla na vaše otázky.

Samozřejmě, že příběhy nemá člověk chuť ani prostor psát každý den. Zároveň, pokud se aktivní používání cizího jazyka nedostane do každodenní rutiny, nikam nepokročíte a co více, pokud jazyk nutně nepotřebujete k pracovní nebo soukromé komunikaci, tzv. jazykové sebevědomí a aktivní znalost slábne. Bohužel velmi rychle.

Dnes bych se s vámi ráda podělila o svou další zkušenost, jak zcela přirozeně zařadit komunikaci v cizím jazyce do běžného dne. Navrhla jsem své studentce, že si můžeme psát anglicky. Pochopila to jako šanci a skutečně si už téměř dva roky píšeme jen v angličtině. A máme z toho obě skvělý pocit a v žádném případě nemám dojem, že by naše emaily byly díky angličtině neosobní.

Někdy mi trvá o něco déle vyjádřit myšlenku, ale už po pár emailech jsem cítila, že jsem si krásně zafixovala některé nové fráze a měla jsem chuť používat další. V on-line slovnících je jich nekonečně a můžete si najít tu správnou pro správnou situaci. Nyní už takto komunikuji, kromě našich lektorů, asi s deseti dalšími studenty a funguje to až nečekaně dobře.

Prostě se zkuste s někým domluvit a pište si spolu v cizím jazyce. A postačí skutečně jen jeden partner. Komunikaci si klidně okořeňte sem tam nějakým českým slovíčkem typu “hergot“ nebo „měj se“, abyste do komunikace vpravili něco důvěrně známého a tím i příjemného. Později už to budete oba cítit i z výrazů v cizím jazyce. Možná vás to překvapí, ale takové mailování může být co do jazyka intenzivnější než klasické pracovní emaily. V těch totiž používáme rutinní a stále se opakující výrazy a chybí v nich emoce, které nás motivují hledat a použít ty správné výrazy a osobní sdělení.

Pokud pravidlo cizojazyčného emailování jednou nebo dvakrát porušíte – nevadí. Ale měly by to být výjimečné případy jako např. důležité sdělení nebo momentální složitá situace. Málo času není ten případ.

A ještě jedna zkušenost. V rodině tato komunikace nefunguje a výjimka potvrzuje pravidlo.

Pravidelná mailová komunikace lektora se studentem je součástí programu našich intenzivních kurzů. Zavolejte +420 602 116 845 nebo napište mkrausova@jazz-com.cz a zúčastněte se některého z nich.