fbpx

Vždy,  když se někdo rozhodne se naučit cizí jazyk nebo se v něm výrazně posunout, jsou pro něj mimo jiné klíčové dvě věci.

  1. Je třeba vědět, proč se anglicky nebo třeba francouzsky opravdu chce naučit.  A musí to být poctivý cíl, aby motivace byla skutečná a neselhala v první zatáčce. Pak tím cílem může být dosažení vyšší pracovní pozice stejně jako shlédnutí seriálu Simpsons v originále.
  2. Druhou důležitou věcí je chuť “pustit” si cizí jazyk do života a následně se jím doslova obklopit, jak nejvíce to jde.

A právě o další možnost, jak si “pustit” angličtinu ještě více do života, bych se  s tebou chtěla dnes podělit. Vedle každodenních dvoujazyčných smsek, zjednodušené četby, podcastů, nebo poslechů rozhodně stojí za to, si sem tam naservírovat v angličtině něco z toho, co tě baví nebo o čem by ses chtěl/a něco dozvědět. Angličtina tak přestává být překážkou a stává se samozřejmým prostředníkem.

Tipy na zajímavé osobnosti, které stojí za to sledovat v angličtině

Simon Sinek

Jako prvního musím uvést Simona Sinka, kterého budeš pravděpodobně znát. Naprosto mě nadchl tím, jak jednoduše a srozumitelně hovoří o leadershipu, mezilidské komunikaci a motivaci, vlastně jsem se od videí vůbec nemohla odtrhnout.  Určitě za to stojí například tento skvělý TED talk o tom, co a proč děláme, nebo rozhovor o mileniálech, který loni proletěl celým Facebookem. A pokud máš chuť na častější kontakt, doporučuji sledovat jeho Facebook, kam často přidává krátká zamyšlení, videa a rozhovory. Pro fanoušky knížek ještě přidávám tip na tištěnou podobu myšlenek Simona Sinka, “Leaders Eat Last“.

Elisabeth Gilbert

Elizabeth Gilbert byla kdysi „nepublikovanou servírkou,“ zpustošená odmítavými dopisy. Ovšem ty už určitě víš, že její kniha Eat, Pray, Love, která byla i zfilmovaná, obletěla celou planetu a Elisabeth se stala velmi populární osobností a myslím, že zaslouženě. Já jsem ji ovšem zaznamenala, stejně jako Simona Sinka, hlavně díky jejímu TED talku, který vřele doporučuji.  O zajímavé postřehy s tebou podělí i na Facebooku nebo Instagramu . A  pokud chceš zapracovat na své kreativitě, můžeš spojit zajímavé s užitečným na jejím on-line kurzu kreativity (udemy).

Pozn. TED (zkratka ze slov „Technology, Entertainment, Design“ nověji vykládaná jako „Thinkers, Enablers, Doers“) je každoroční konference a platforma postavená kolem hesla „myšlenky hodné šíření“ (ideas worth spreading).

Marie Forleo

K této inspirativní dámě jsem se dostala díky rozhovoru právě s Elisabeth Gilbert. Má na   Youtube své marie.TV, tedy rozhovorů a komentářů opravdu zásobu. Kromě čisté americké angličtiny a skvělé artikulace tě potěší i skutečnost, že má všechna videa otitulkovaná. A stejně jako předchozí osobnosti se ti nabízí možnost spojit angličtinu se zajímavým obsahem jako je podnikání, propagace, work – life balance osobní život a za pozornost stojí i rozhovory s úspěšnými a slavnými lidmi, za všechny například s Bredonem Burchardem.

Matthew Hussey

Abych nezůstávala jen u sympatických Američanek, vyzkoušej svůj poslech s Metthew Husseaym a jeho britským přízvukem. I v jeho případě spojíš angličtinu se zajímavým obsahem videí a pro změnu se nejedná tolik o témata pracovního života. Hovoří zajímavou formou o sebehodnotě, pozitivním přístupu k dění kolem nás, komunikaci mezi ženami a muži a o vztazích a myslím, že mezi jeho příspěvky každý najde, co  ho zajímá. Delší cesty si můžeš osvěžit jeho podcasty  a pokud se nebráníš Facebooku, vyzkoušej krátká videa i zde.

Esther Perel

Na závěr uvádím Esther Perel, která, jako jediná z doporučených osobností, není rodilá mluvčí. Je jí velmi dobře rozumět, nicméně nenech se zmást, i jako Belgičanka má velmi dobrou angličtinu a neuvěřitelnou slovní zásobu. I tuto dámu mohu jako předchozí osobnosti doporučit díky jejímu vystoupení na oblíbené TED konferenci, jejíž formát ostatně velmi ovlivnil i mě při tvorbě programu naší firemní konference. Z báječných vystoupení Esther ráda uvedu “The secret to desire in a long – term relationship” nebo “Rethinking infidelity – a talk for anyone who has ever loved“ a myslím, že bys mohl/a ocenit i její podcasty na cestě autem, pokud nepotřebuješ nutně k lepšímu porozumění titulky.

Osobností, které nám podobným způsobem umožní spojit angličtinu se zajímavým  obsahem je jistě mnoho a máš-li chuť mi někoho doporučit, ráda se nechám pro sebe osobně i pro naše studenty inspirovat.

A pokud bys chtěl/a přece jen spojit angličtinu se zajímavým obsahem a nechceš u toho být sám/a, přihlas se na náš Kurz pokročilé angličtiny se soft skills pod vedením Andrei Haines a Vladimíra Strejčka a zdokonal nejen svou angličtinu, a ale i umění komunikace, stejně jako vyjednávání nebo vedení týmu.