fbpx

news51

Před nedávnem jsem měla malou skupinku na Hluboké na intenzivním kurzu. Díky turistickému ruchu městečka se ve většině hotelů, restaurací, obchodů a institucí mluví německy a anglicky.
Studenti měli před služební cestou do Německa. Dopoledne jsme natrénovali příjezd do hotelu a různé dotazy, objednávky, přání v restauraci a navigaci ve městě. Odpoledne jsme vyrazili do víru městečka, abychom fráze použili v praxi. Jeden ze studentů se v prvním hotelu zasekl a venku z něj vypadlo: „Ježíš, to je trapný, já tady německy mluvit nebudu. Až za hranicemi na Němce.”
Přemýšlela jsem, jak studenta motivovat a vesmír mě vyslyšel. Odpověď přijela v BMW. Pán stáhl okénko a zeptal se onoho studenta: „Wie komme ich zum Hotel Štekl?” – A štronzo. Neřekl vůbec nic. Kolegové měli natrénováno a tak se vysvětlování ujali. Ovšem v dalším hotelu už se i on bez jakéhokoliv mého pokynu pustil do rozhovoru s recepční.
Došlo mu samozřejmě, že v Německu by bez předchozího tréninku neřekl nic.
Chybí ti jazyková praxe v terénu? Stačí se přihlásit na náš intenzivní kurz zde a co se naučíte v učebně, můžete hned vyzkoušet v praxi. A není třeba být ani na Hluboké. I v mnoha dalších městech jako v Písku, Třeboni a Krumlově je mnoho stanovišť, kam tě doprovodíme a kde se domluvíš několika jazyky.