fbpx
Možná jsi právě v situaci, kdy bys potřeboval/a v práci nebo při nějakém koníčku mluvit anglicky nebo německy, něco už umíš, ale stále se necítíš na to, aby ses pustil/a do jakékoliv komunikace, byť jen písemně. Nebo jsi možná dobrý angličtinář a začíná být nutností, abys začal/a komunikovat s partnery nebo zákazníky německy? Jen tvoje němčina není stále “to ono” a její nutnost se zvyšuje. Využij jí. Jak? Následovně.

6. ročník konference

Trendy firemního vzdělávání ve třetím tisíciletí

18. května 2018 Hluboká nad Vltavou

Generální partner E.ON

Těžce na cvičišti, lehce na bojišti

Alice k nám přijela na týdenní kurz němčiny s tím, že by její firma ocenila, kdyby začala s kolegy z německé centrály a se zákazníky hovořit nebo alespoň psát emaily německy. Je velmi dobrá angličtinářka, nicméně v centrále všichni dobře angličtinu neovládají a někteří zákazníci dokonce vyžadují komunikaci v němčině. V okamžiku, kdy chybí kolega zdatný v němčině, nastane problém. Během týdenního kurzu se Alice krásně rozmluvila, doslova poskočila i v gramatice a slovní zásobě, zvedla své jazykové sebevědomí, zkrátka báječně vše běželo. Přesto, jak se přiblížil konec kurzu, svěřila se, že si stále nedokáže představit, že naskočí do němčiny a zvládne všechny detaily nových projektů spolehlivě projednat. Kde nastala chyba? Nikde. Alice jen chtěla udělat zbytečně velký skok k cíli s nejistým výsledkem a nevšimla si, že k němu vede i jiná cesta, o něco delší, zato jistě vedoucí k cíli.

Nic neuspěchej, přesto začni hned.

Věděli jsme po pár dnech kurzu, že Alice má velmi dobré vztahy se dvěma kolegyněmi v německé centrále, se kterými si často píší i telefonují v angličtině. Vybrali jsme jednu z nich a začali jsme psát. Co? Telefonní rozhovor. Poctivě slovo od slova, jak vypadá nejčastější telefonát mezí ní a Alicí. Včetně odpovědí kolegyně. Šlo nám to rychle a dobře. Když jsme rozhovor dokončili, hned jsme si ho zkusili a Alice doladila, co ještě zapomněla. Pak jsme se domluvili, že se kolegyni ozve a v angličtině ji požádá o podporu, protože by s ní ráda začala komunikovat v němčině. Nic jsme nepodcenili a na závěr jsme si domluvili termín, kdy kolegyni zavolá v angličtině a kdy se Alici ozveme, aby nám sdělila své úspěchy v německé praxi. Zavolali jsme – a zvládla to. Dokonce zjistila, že umí německy lépe, než si myslela a po půl roce komunikace s více kolegy z centrály už přemýšlí, že by zkusila přejít na němčinu s prvním zákazníkem.

Zkus to i ty a udělej z nutnosti přednost.

Učíš se angličtinu nebo jiný jazyk a máš podobný cíl jako Alice? Tak jdi do toho. Můžeš začít klidně i emailovou komunikací. Nemusíš hned sáhnout po sluchátku. Připrav si se svým lektorem krok po kroku a důsledně svůj email a začni. S každým emailem poroste tvá zkušenost a sebevědomí a uvidíš, jak tě následně nadchne i tvůj první telefonát třeba v angličtině.

Nastartuj svůj cizí jazyk intenzivním kurzem

Alice není jediná studentka, které se podařilo z intenzivního kurzu přejít do praxe. Ať už následovalo školení, prezentace, jednání či služební cesta, vždy stačí jen správně zacílit a připravit se. Pokud si na to sám/a netroufáš, rádi tě podpoříme. I během jednodenního kurzu můžeme zvládnout nastartovat tvou aktivní komunikaci a zároveň tě připravit na první krok třeba v němčině, ať je to email, telefonát nebo osobní rozhovor. Napiš si o svůj kurz, rádi ti pomůžeme dosáhnout tvého cíle.