fbpx

Určitě už se ti někdy stalo, že tě zastavil cizinec na ulici a ptal se na cestu. A i když by ti na odpověď jazykové znalosti v pohodě stačily, kostrbatě se o navigaci pokusíš nebo raději pokrčíš rameny a prchneš. Přímý kontakt s cizincem je bez praxe velký stres a člověk zapomene i to, co ví. Podobné obavy máš možná při jednáním s Němcem nebo Italem ve firmě, tak se vyjadřuješ stroze, nepřesně a někdy raději vůbec ne.Co s tím? Jeden ověřený tip bych měla.

I cizinec je také člověk. Jen to pochopit.

Často se setkávám s radou, jak se zbavit napětí před prezentací, obzvlášť v cizím jazyce. – “Prostě si představ, že všichni, co tam sedí, jsou nazí a je to. Uvidíš, že tato představa pomáhá.“ – Pomáhá, ale řekla bych, že je to přece jen pro mnohé z nás málo. A hlavně. Ne všichni dokáží, v dané situaci, dostatečně rozpohybovat svoji fantazii. S čím ovšem naprosto souhlasím, a co skutečně pomáhá vždy, je co nejvíce si polidštit partnera cizince.

Obavy zmírní ranní hygiena

Pokud se můžeš na setkání třeba s Němcem připravit, máš vyhráno. A pokud ho osobně už znáš, nebo víš, jak vypadá, máš o bonus navíc. Najdi si čas a skutečně poctivě si představ, jak ráno jde “ tvůj“ Němec v pyžamu nebo košili do koupelny, dá si sprchu, čistí si zuby a v županu pak jde do kuchyně a připravuje si kávu nebo čaj a něco dobrého k snídani.

Cvičení má 100% účinek, když ho neodbydeš

Pokud ti to jde dobře, ještě chvíli pokračuj a přesvědčíš se, že “svého“ cizince už vnímáš úplně jinak a napětí je téměř pryč. Pokud ti to úplně nejde, nevadí, je to normální, ale když to zkusíš vícekrát a klidně si tak projdeš podrobně celý den, pomůže to na 100%.  Je to nejen má vlastní zkušenost, ale potvrdil mi ji osobně i Dr. Peter J. Weber, Professor a rektor vysoké školy ve Stuttgart, který se zabývá neurolingvistickým plánováním.

Přijďte si potrénovat setkání s osobnostmi, byť v češtině, na naší Konferenci firemního vzdělávání na Hluboké. Podívejte se na program zde.