fbpx

Před dvěma dny jsem se ve své oblíbené restauraci na Hluboké setkala s místním kuchařem, který si na chvíli odskočil od plotny a přišel za mnou ke stolu. Rozhodl se totiž, že by rád zkusil vařit v zahraničí a je mu jasné, že bez znalosti jazyka by to bylo velmi obtížné. Protože ví, že mám jazykovou školu, přišel se poradit. Při našem krátkém rozhovoru jsme řešili tolik zajímavých otázek, že jsem se rozhodla je uvést a odpovědět na ně na základě mých zkušeností.

„Rád bych odjel do Anglie nebo do Německa a určitě budu potřebovat angličtinu nebo němčinu. Nevím, jak se do jazyka pustit nebo na koho se obrátit? “
Nejdříve bych se poradila s opravdu zkušeným metodikem nebo lektorem. Metodik je také učitel. Určitě musí mít zkušenosti s výukou a kromě toho se zabývá metodami výuky.

„Jak ho poznám?“
Pravděpodobně ho nenajdete na základních či středních školách. Obrátila bych se na jazykovou školu, která vede kurzy pro dospělé, zabývá se kurzy firemní praxe a má v nabídce specializované kurzy např. Příprava na pohovor v angličtině apod. To by Vám mělo zaručit, že taková škola je Vám schopna poradit nebo připravit program na míru. Člověk, kterého pak hledáte, by měl mít dlouholetou zkušenost s intenzivní jazykovou přípravou a měl by mít za sebou delší pobyt v cizině, spíše pracovní než studijní. Obvykle to bývá majitel nebo metodik jazykové školy.

„A co když ho tam nenajdu? Nebo když nebudu mít pocit, že mi poradili?“
Nikdo neříká, že na takového člověka narazíte hned v první jazykovce, obejděte klidně tři, čtyři. Určitě to nepodceňte a věnujte tomu trochu času.  Je to velmi důležité pro úspěch Vaší přípravy a následně pro pohodu při práci v cizině, kde už tak budete řešit kromě dorozumění se mnoho dalších nových věcí.

„A na co se mám vlastně ptát?“
Já bych nejdříve popsala, kam se chystám a kdy a proč se chci učit cizí jazyk. Jestli nějaký jazyk ovládám a aktivně ho používám, případně jak dlouho jsem se ho učila. Zkušený lektor Vás většinou přezkouší hned.
„To je všechno, na co se mám ptát?“
Ptejte se na všechno, co Vás zajímá. – Ale myslím, že i lektor nebo metodik se bude hodně ptát Vás. Mnoho dalších otázek vznikne při společném rozhovoru. – Kolik času máte? Jak dobře musíte jazyk ovládat? Zda potřebujete nějaký jazykový certifikát? Apod.

„Takže lektor nebo metodik by mi měl připravit nějaký návrh?“
Určitě by měl připravit několik návrhů. Jako odborník odhadne, jaký typ studenta jste, zvolí metodu a intenzitu výuky a doporučí učebnici nebo materiály pro Vás na míru. Samozřejmě byste měl vědět, kolik za celou jazykovou přípravu nebo jeho části zaplatíte.

„Kolik to tak může stát?“
To Vám takhle dopředu nejsem schopna říct. Ale pokud jste nějak omezen, v každém případě bych to uvedla při pohovoru jako důležitou informaci.

„Ještě Vás napadá něco důležitého?“
Spíše bych to shrnula. Důležité je, abyste se jasně rozhodl, že se do studia chcete pustit a pak jste si vybral program, který Vám bude sedět, a budete vědět, že ho i časově zvládnete. S tím Vám pomůže zmíněný odborník. Ten by měl být s Vámi v kontaktu celou dobu studia, protože program se tak může průběžně přizpůsobovat. Pokud máte pocit, že chcete něco změnit, obraťte se na něj nebo na lektora. Je důležité, aby Vás výuka bavila a abyste věděl, že to, co se učíte, budete potřebovat ve Vaší praxi. Taková motivace je velmi důležitá a je potvrzeno, že efekt výuky je dvojnásobný.
Držím Vám palce!