fbpx

news43

Že má každý jazyk svá pravidla a ta musíme dodržovat, pokud chceme, aby nám ti druzí rozuměli je nám jasné a nikdo o tom nepochybujeme. Že nás tato pravidla značně omezující v projevu je pochopitelné. Stejně jako to, že mnohý z nás raději nepromluví, než aby tato pravidla / gramatiku / nedodržel. A přesto rozsáhlý výzkum francouzských lingvistů jednoznačně prokázal, že pravidla / gramatika a slovní zásoba nejsou pro úspěšné jednání to jediné a nepostradatelné.

Precizní angličtina není to nejdůležitější
Výsledky zmíněného výzkumu z roku 2014 doporučují: „Klidně házej gramatiku vidlemi a nenech se od ní omezit v komunikaci. Ovšem úplně bez pravidel to nepůjde! Je třeba se správně naučit pár vět v daném kontextu, které určitě použiješ. Nejlépe pár frází týkajících se tvého sdělení a pak pár frází hovorového jazyka pro okořenění. Tato kombinace otevře toleranci cizince, který se bude chtít zcela přirozeně domluvit a nebude ho rušit ani gramatika.“ A na co ještě nesmíš zapomenout?
Každý jazyk je odrazem kultury národa
Ano přesně tak. Stojí za to se před setkáním s cizincem připravit nejen jazykově, ale i “kulturně“. Tedy zjistit, co je pro „tvého“ cizince při setkání příjemné a přirozené. Nemusíte zrovna pít jeden stakan za druhým, nebo obědvat Bobika, ale být studený čumák v Itálii, nebo rozhazovat rukama při jednání v Anglii určitě negativně přebije i tvoji skvělou angličtinu.
Pořádáme pro vás na toto téma konferenci
Jste bezradní, kde tyto informace zjistíte? Nebuďte! Nečekejte a přihlašte se na naši letošní Konferenci firemního vzdělávání, 22.5. na Hluboké. Naši přednášející Vás rozhodně obohatí o své zkušenosti a máte-li chuť na ještě vyšší intenzitu, přihlašte se na workshop konference Příprava na jednání cizincem.