fbpx

news44

Velký lidský mozek vytvořila a zformovala řeč. Ne práce, jak se nám pokusil namluvit Engels, ale především vyprávění o ní (a samozřejmě nejen o ní). Řeč nás udržuje v sociální síti, komunikace dále rozvíjí mozek a to tím více, kolik známe cizích jazyků. Jak to?

Už novorozenec poznává bezpečně mateřský jazyk, jemuž naslouchal jako plod v děloze a cizí jazyk, se kterým se nesetkal. Jak to víme? Výzkumy prokázaly, že když kojenec pije, nenechává se rušit zvuky, které už zná. Mluví-li k němu matka rodnou řečí, pije o sto pryč. Promluví-li však na něj cizím jazykem, který za těhotenství běžně nepoužívala, přestane pít a pátrá, co to má znamenat.
Tento příklad nás asi úplně nepřesvědčí k tomu, obklopovat sebe a dítě cizím jazykem, aby mohlo v klidu pít. Co je ovšem důležité, je fakt, jak silně ovlivňuje jazyk sám a znalost více jazyků celkové vnímání a rozvoj dítěte i ve starším věku.
Děti a jazyk ano nebo ne
Dlouho panovala nejistota, zda je taková znalost cizího jazyka pro dítě užitečná, nebo zda mu dělá v hlavičce jenom větší zmatek. Zejména v době, kdy si gramatiku včetně výjimek teprve ujasňuje. Dnešní názory se kloní k první alternativě.
Výhoda do života
Nejvýznamnější badatelka v této oblasti, kanadská profesorka Ellen Bialystoková naprosto bez výjimky prosazuje vícejazyčnost a uvádí tento příklad: Předložíme-li dětem nesmyslnou větu, například „Pejsci rostou na stromě“ a zeptáme se jich, zda je gramaticky správná, monolingvální (mluví jedním jazykem) dítě odpoví, že je to nesmysl, zatímco bilingvální dítě (mluví dvěma jazyky) řekne, že to je sice praštěné, ale jinak gramaticky správně. Vnímání jazyka bilingválních dětí a jejich přirozené respektování pravidel je nesrovnatelně vyšší.
Bilingvální děti jsou kreativnější a mají větší šancí na úspěch
Italská studie z ledna roku 2015 jednoznačně potvrdila, že bilingvální prostředí významně zlepšuje i poznávací procesy dítěte jako je úroveň koncentrace, paměti, myšlení a zároveň kreativity dokonce ještě před tím, než se naučí mluvit. A vysoká kreativita je jednou z důležitých vlastností úspěšných.
Podpoř své děti na jejich cestě k úspěchu a začni třeba hned teď. S našimi šťastnými ponožkami Happy socks se během 5ti minut naučíte krátké praktické dialogy a nemusíte umět ani jeden anglicky ani slovo. Přihlašte se o svůj dárek od nás, o své dialogy zdarma zde