fbpx

„Dobrý den, já jsem dnes přišel trochu dříve a rád bych s Vámi něco probral“, uvedl Michal brzký příchod na kurz němčiny. „Rozhodl jsem se, že do tří měsíců odejdu pracovat do Rakouska. S tou mojí němčinou sice nic moc, ale anglicky se přece nějak domluvím, nebo ne?“

Michal u nás navštěvuje první semestr kurz němčiny pro začátečníky s motivací, že bude moci odejít pracovat do Rakouska. Michal chodí na firemní skupinový kurz 1 x týdně na 90 minut. Je zaměstnaný a pracuje na dělnické pozici v prosperující firmě již pátým rokem. Na němčinu se přihlásil proto, aby se připravil na možnost práce v zahraničí za lepších finančních podmínek a sociálních jistot. Při své práci němčinu nepoužívá. – A jak jsem zareagovala na jeho otázku?

„A Michale, jak jste přišel na to, že se v Rakousku na dílně nebo na stavbě domluvíte s kolegy nebo mistrem anglicky?“ – „No myslím si to. Přece se učí v Rakousku ve škole angličtina.“ – „V Rakousku je to úplně stejné jako v Čechách. Kolik vašich kolegů umí anglicky?“ – „No tady ve firmě asi nikdo.“ – „Tak vidíte. A samozřejmě každý zaměstnavatel raději přijme i na dělnickou pozici člověka s němčinou než s angličtinou, to je jasné. „To je fakt. Tak co teď?“

Já bych Vám radila následující. Dejte si jasný termín tj. rok nebo měsíc, kdy chcete s prací v zahraničí začít. To je důležité nejen pro hledání lepšího místa, ale i pro jazykovou přípravu, kterou z vlastní zkušenosti velmi doporučuji.“ – „Myslíte, že by to bez němčiny nešlo?“ – „Myslím, že ne. Aktuální situace je taková, že bez znalosti jazyka budete dělat podřadnou práci a pokud máte dobré dělnické místo, bude Váš příjem srovnatelný. Spočtěte si náklady na stravu, jízdné, popřípadě ubytování a k tomu jste mimo rodinu. Pokud budete mít lepší úroveň němčiny, máte šanci získat lepší pracovní místo, podmínky i příjem. Český řemeslník má v Rakousku i v Německu stále dobrý zvuk. Nenechte tedy vaši šanci na úspěch a zlepšení životního standartu náhodě a jednoduše si to naplánujte.

Ráda Vám poradím, jak se jazykově připravit a zároveň díky svým pracovním zkušenostem ve firmách v zahraničí přiblížím, co můžete očekávat a co se očekává od Vás.” – “Jdu do toho!” – “Pojďte!”

Mgr. Michaela Krausová, ředitelka jazykové školy jazz-com s.r.o.