Dnes bych ráda navázala na předchozí newsletter a uvedla dalších 5 tipů, které nám mohou krásně usnadnit cestu při učení se cizímu jazyku a díky kterým můžeme být i spokojenější sami se sebou. Často si totiž překážky klademe do cesty sami, a jak jsem si za léta praxe při kurzech všimla, většinou si to účastníci ani neuvědomují.

Uvádím tedy dalších 5 tipů a věřím, že pomohou, byť by sis vybral/a jen některý z nich. Pořadí tipů nesouvisí s jejich důležitostí.

6. Už se neomlouvej

Nikdo není dokonalý a nikdo neví všechno. My se nicméně stále omlouváme, že při používání cizí řeči děláme chyby. Obzvlášť my Češi jsme specialisté třeba na to, že na nedokonalosti upozorňujeme. Přitom by mnohdy ani nestály za zmínku, protože naše angličtina je celkem slušná. Je to pochopitelné, je to naše kultura a tu nezměníme tak snadno. Naše ne příliš vysoké sebevědomí je historicky dáno a často máme lepší znalosti, za jejichž úroveň se omlouváme, než cizinec, který by je prezentoval jako velmi dobré. 

Jak tedy na to?
Pokud to nedokážeš hodit za hlavu a bez omluvy ti to nejde, řekni velmi krátce a bez provinilého výrazu a se sebevědomým držení těla například větu: “Moje angličtina není dokonalá, ale určitě se domluvíme.” A pokud to ještě nestačí, ráda ti prozradím, že většině dobrých mluvčích nebo rodilců je vlastně poměrně nepříjemné, že se jim někdo omlouvá a mnohokrát mi to potvrdili. Stále se učíme, všechno nějaký čas trvá. Čím více budeš mluvit a procvičovat své nově objevené dovednosti, tím více se zlepšíš. Ani rodilí mluvčí se nenaučili mluvit za pár měsíců. 

Hlavní věc je, že se snažíš. Většina lidí to pochopí a ocení. Takže se uvolni a hovoř.

7. Uč se v terénu

Učení v prostředí uzavřené  místnosti (a´la třída) je skvělé, protože se můžeš dívat do učebnice, sledovat video a jsi pod vodopádem otázek na které musíš reagovat. Možná se i lépe soustředíš a nic tě neruší. Ale realita neprobíhá jen v učebně. Je třeba zařadit němčinu, angličtinu, francouzštinu, atd. do svého každodenního života a komunikovat s lidmi v cizím jazyce při každé příležitosti, kterou dostaneš .

Pokud nemluvíš anglicky mimo učebnu, tvoje schopnost postupovat zůstane velmi omezená. Je to nejlepší způsob, jak se učit, a rozhodně ovlivní, jak rychle se zlepšuješ. 

Jak na to?
Simulací reálných situací v kurzech. Nejlépe těch situací, které jsou běžné ve tvém profesním nebo soukromém životě: komunikace se zákazníkem, jednání s lidmi z centrály, pár vět s turistou, nebo objednání jídla na dovolené.

8. Nevzdávej se

Zní to celkem revolucionářsky, nicméně sílu sdělení to má. Zpočátku se to vždy zdá těžké, když se člověk učí něco nového. Žádný komfort to opravdu není. Ale pokud se chceš zlepšit, musíš pokračovat v tréninku, jinak to bude obtížnější. Že je to jasné? No asi úplně ne, protože jinak bych nepotkávala tolik těch, kteří už nad sebou chtějí lámat hůl.
Jak na to?
Už jsem to napsala. “Nevzdávej to!” Já to také nevzdávám, když se snažím už 25 let vysvětlit, že cizí jazyk se může naučit opravdu každý.
Jen musíš počítat s tím, že bez práce nejsou koláče a někdy zkrátka zaskřípeš zuby. Tak to je ve všem. Například sportovci. Ti jsou zvyklí na to, že musí zabrat, zapřít se a jet. Neřeší. Sport má svá pravidla. V jazyce je to stejné. To, že se mi právě toto pravidlo nelíbí, neznamená, že přestanu. Je třeba i jazyk vnímat jako celek a mít řádnou motivaci jako při sportu.

9. Urči si svůj cíl

Již jsem uvedla příměr cizího jazyka a sportu. Sport má svá pravidla a samozřejmě má svůj jasný cíl. V jazyce je to podobné. I jazyk má svá pravidla a měl by mít svůj jasný cíl. Jako pomůže jasný cíl sportovci vypnout se k výkonu, pomůže i v jazyce jasný cíl dospět tam, kam bychom chtěli.
Cíl (nebo chceš-li motivace) nám pomůže nejen v tom, abychom boj o skvělou angličtinu nevzdali, ale abychom jí dosáhli rychleji a ve větší pohodě. Nehledě na tom, jestli sem tam musíme trochu přidat a zatnout zuby.

Jak na to?
Dej si reálný cíl. Například: “Chci jet v létě za přáteli do Londýna a chci se domluvit tak, abych se cítil/a bezpečně a nebyl/a jsem na nikom závislý/á.”
Pak stačí jen naplánovat, co je třeba zvládnout a kolik mám na to času. A s tím ti rádi pomůžeme. Intenzivní kurzy doplníme každodenními sms frázemi, podpoříme tě zjednodušenou četbou a pravidelnými poslechy a máš to doma.

10. Neporovnávej se s jinými mluvčími

Neporovnávej se bez ohledu na to, na jaké úrovni angličtiny jsi a jak tvrdě jsi pracoval/a, aby ses tam dostal/a. Buď hrdý/á na to, čeho jsi dosáhl/a. Každý jsme jiný. Někteří lidé se učí jazyky snadněji než ostatní a někteří lidé tráví více času na zdokonalování své angličtiny, němčiny, či jiného jazyka. To, že se tvůj přítel učí rychleji než ty, neznamená, že děláš něco špatně.
Jak na to?
Soustřeď se na sebe, protože stále platí pravidlo: “Dokud to neřeknu, tak to neumím. ” Je to spravedlivé pro každého z nás a nemá smysl řešit, jestli někdo jiný už to umí. Já v každém případě držím palce všem.

Pokud tě zajímají mé tipy v praxi a chceš si je na vlastní kůži vyzkoušet, napiš si o svůj intenzivní jazykový program. Budeme se těšit.