fbpx

„No jasně!“, odpovídá druhá maminka své kamarádce. Jsou mu čtyři roky, už je nejvyšší čas s nějakým cizím jazykem začít!“

Čím dříve se cizí jazyk začneme učit, tím lépe. Bilingvální (dvoujazyčná) výchova od narození je nejpřirozenější možnost. Maminka má tedy pravdu. Není to nejvyšší čas, ale je to velmi vhodný čas, tj. ve čtyřech letech roku dítěte.

Počet hodin, které děti tráví v cizím jazyce je ovšem v případě výuky ve školce otázka. Obvykle se jedná o hodinu týdně a to je dostačující pro první seznámení se s angličtinou, němčinou nebo jiným jazykem. Pokud máte jako rodiče očekávání, že Vaše ratolest bude po roce, byť velmi zjednodušeně, komunikovat v daném jazyce, budete zklamaní. Pokud by se měla Vaše očekávání naplnit, měli byste dopřát svému dítěti alespoň hodinu denně a občasnou příležitost použít daný jazyk i mimo výuku, aby mu bylo jeho používání přirozené. Mluvím na svého syna od narození výhradně německy, nyní je mu pět let. Rozumí mi vše, ovšem stále si při odpovědích vypomáhá velkou mírou češtinou. Jen podotýkám, že se svým synem trávím poměrně dost času. Porovnejte tedy sami časovou investici jedné hodiny týdně, mých několik hodin téměř denně a – výsledek. Očekáváte-li dobré výsledky, podpořte Vaše děti i jinak, než 1 hodinou týdně ve školce.