fbpx

Poznejme náš mozek lépe, odmění se nám
Stejně jako existují jasné a osvědčené postupy, jak udělat dobrý obchod, existuje také jasný mechanismus, jak se něco dobře naučit. Není třeba hledat ideální model, jen je třeba znát a dodržet základní pravidla a zákonitosti a umět je použít. Úspěch se 100% dostaví.

Spokojený mozek, efektivní učení se “brain-friendly learning”
Existují metody učení se, které odpovídají přirozenému fungování mozku, a tím plní funkci, kterou vlastně dělá mozek: totiž, aby nás vedl stále dopředu a udělal nás tím šťastné.
Studenti se toho učí ve škole mnoho, ale bohužel často neumí nashromážděné poznatky ve správné situaci využít nebo předat dále. To vede k tomu, že cítí jen málo radosti z učení a většinu informací rychle zapomenou. „V současné době vědí mladí lidé již dva roky po maturitě pouhých 10% z toho, co se ve škole naučili.“ řekl kritik školství Gerald Huether.
Úspěšné a příjemné učení je možné jen tehdy, když se děti (stejně jako dospělí) mohou učit tak, aby co nejlépe využili schopnost mozku učit se. Jak? Čti dále.
Odměň (mozek za) své učení
Učení probíhá nejsnadněji tak, když v něm mozek vidí význam. My to vnímáme jako příjemný a přirozený proces. Nesladší odměnou pro mozek tedy není švýcarská čokoláda, ale právě to, že učení má pro něj nějaký smysl. Tedy ví, že a kde poznatky využije.
Když se například učíme prezentovat, vyberme si téma, které odpovídá našemu koníčku, nebo je pro nás v práci právě aktuální. Když se učíme nová slovíčka, učme se je ve větách, které můžeme obratem použít v konkrétní situaci. Jakmile nově naučené slovo použijeme, dostaví se automaticky skvělý pocit a ten nás opět pohání k další akci. Mozek tedy sám sebe pohání k dalšímu učení, abychom blažený pocit opět zažili, abychom opět dostali odměnu v podobě onoho pocitu. Jednoduše řečeno, dosáhneme-li úspěchu, motivuje nás to k dosažení dalšího.
Za pocit euforie je zodpovědný zejména dopamin, chemická látka fungující jako tzv. neurovysílač nebo neuropřenašeč v mozku. A čím více máme zkušeností s pocitem, ve kterém jsme se cítili dobře, tedy s tím, ve kterém je dopamin vylučovaný, tím silnější je naše nutkání tuto akci opakovat. A to je perfektní motivace k učení!
Využij letošní týden mozku a udělej maximum proto, aby ses učil/a rád/a nové věci. Je to báječný koloběh a odměnou je pocit “I feel good”.
A kdyby jsi měl/a chuť ten pocit sdílet s námi, napiš si o svůj Kurz prezentačních dovedností v angličtině, nebo Intenzivní jazykový kurz. Spolu s Jamesem Brownem si jeho “I feel good” zazpíváme.
A zaručeně skvělý pocit servírujeme na konferenci Trendy firemního vzdělávání ve třetím tisíciletí na Hluboké 19.5.2017. Objednat můžeš již nyní včetně zajímavých workshopů.
Michaela Krausová
Váš nejen jazykový poradce