fbpx

Změna pozice ve firmě s lehkostí s konktrétním příkladem.

Talent management se stává ve firemním prostředí samozřejmostí a objevuje se zcela pochopitelně ve spojení s heslem “Jak neztratit ty nejlepší”.

Většina společností se tak snaží plánovitě rozpoznat a podpořit talentované lidi tak, aby dokázali odborně vyrůst a firma mohla využít jejich schopností. Ovšem v praxi se často stává, že talent potřebujeme dříve, než jsme ho stačili připravit. Někdy ho potřebujeme na novou pozici téměř hned.

A pokud je na pozici třeba aktivně hovořit anglicky, německy nebo jiným jazykem, to je teprve “jízda”, ať pro talent samotný, tak pro firmu.

Intenzivní jazykový program pro talenty.

Mnohdy se setkávám s tím, že vedení prohlásí, že budou hledat raději jazykově hotového člověka, protože je to dovednost, kterou se člověk učí několik let a ovládat ji trvá déle, než zvládnout účetní program nebo převzít pozici od kolegy na logistice.

Já bych dnes ráda zbořila tento mýtus několikaleté přípravy a  podělila se o své praktické zkušenosti právě při přípravě talentů. A nejen talentů. – Ať jde o převzetí nové pozice, školení v zahraničí, nebo jednání se zákazníkem.  A to jednoduše intenzivním jazykovým programem pro talenty.

Někdy stačí týden a můžeš odjet vyřídit složitější reklamaci, vyjednat u dodavatele lepší podmínky nebo prezentovat nový projekt.

Co je pro intenzivní kurz třeba a jak do toho.

Rozhovor s HR managerem nebo nadřízeným, který má jasnou představu o úkolech a pozici dané kolegyně / kolegy a zná i časové možnosti.

Určení jazykové úrovně účastníka auditem a to jak písemným, tak ústním. Obě složky jsou důležité.

Zmíněný účastník / talent by měl vědět, kolik času má a jaké budou jeho budoucí úkoly. Jeho motivace je pak nesrovnatelná a kromě toho nám velmi pomůže jak při sestavování programu, tak při jeho realizaci. Mám na mysli simulaci očekávaných situací, používání aktuálních frází a slovní zásoby, nebo zařazení specifických bloků jako je telefonní trénink apod.

Návrh intenzivního jazykového programu, který se skládá většinou z několikadenního kurzu se zkušeným lektorem nebo rodilým mluvčím a z bonusového programu.

Zajištění a zařazení bonusového programu.
Bonusový program zajišťuje stálý kontakt s cizím jazykem i lektorem v době, kdy
právě neprobíhá celodenní kurz. Konkrétně uvádím viz. níže c) – g)
Příklad programu:

 1. Rozhovor s HR managerem nebo nadřízeným, který má jasnou představu o úkolech a pozici dané kolegyně / kolegy a zná i časové možnosti.
 2. Určení jazykové úrovně účastníka auditem a to jak písemným, tak ústním. Obě složky jsou důležité.
 3. Zmíněný účastník / talent by měl vědět, kolik času má a jaké budou jeho budoucí úkoly. Jeho motivace je pak nesrovnatelná a kromě toho nám velmi pomůže jak při sestavování programu, tak při jeho realizaci. Mám na mysli simulaci očekávaných situací, používání aktuálních frází a slovní zásoby, nebo zařazení specifických bloků jako je telefonní trénink apod.
 4. Návrh intenzivního jazykového programu, který se skládá většinou z několikadenního kurzu se zkušeným lektorem nebo rodilým mluvčím a z bonusového programu.
 5. Zajištění a zařazení bonusového programu.
  Bonusový program zajišťuje stálý kontakt s cizím jazykem i lektorem v době, kdy
  právě neprobíhá celodenní kurz. Konkrétně uvádím viz. níže C) – H) Příklad programu:

   

  • a)intenzivní kurz se zkušeným českým lektorem 4 dny
  • b) intenzivní kurz s rodilým mluvčím 1 den
  • c) následný skype / 3D e-learning kurz s on-line lektorem, pravidelný kurz 2 -3 měsíce / 1 – 2x týdně
  • d) pravidelná obchodní komunikace s lektorem emailem / 2x týdně
  • e) pravidelné telefonáty s lektorem na dané téma / 2x týdně
  • f) každodenní fráze do mobilního telefonu / dvojjazyčné CZ-ENG, CZ-DT
  • g) zjednodušená četba ve firmě knihy doplněné nahrávkou textu
 6. Hodnocení úspěšnosti programu z naší strany, ze strany účastníka i dané firmy
 7. Doporučení dalšího programu včetně časového rozvržení

Popis přípravy a jednotlivých kroků programu jsem velmi zjednodušila. Nicméně s přípravou programu máme zkušenosti a zahájit intenzivní kurz můžete za 14 dnů, pokud je třeba, i dříve. Ze strany účastníka nebo firmy jsem v krocích uvedla opravdu vše.

Rád/a bys získal bližší informace? Napiš si o intenzivní jazykový program pro sebe nebo firemní talenty na adresu mkrausova@jazz-com.cz, nebo info@jazz-com.cz i pokud to není momentálně aktuální. V každém případě už pak budeš vědět, jak intenzivní program funguje a obratem ho snadno kdykoliv využiješ. Teprve, když víš, že něco existuje, můžeš počítat.