fbpx

Co proti tomu můžeme dělat

Určitě jsi si všiml/a, že čím jsme starší, tím rychleji nám ubíhá čas. A to ve všech ohledech. Když jsme jako malí čekali na Vánoce, byla to celá věčnost. Nyní čas před Vánoci doslova profrčí a než se otočíme, jsou tu další.
Podobné to je, když srovnáme, kolik let jsme strávili ve škole a jak nám to připadalo někdy nekonečné a kolik let se v dospělosti učíme, například cizí jazyk, a nechceme věřit číslu, když roky sečteme. Jak to?
Že čas a jeho tempo nemůžeme organizovat, je jasné. Stejně jako to, že nejsou okamžiky, kdy čas běží rychleji nebo pomaleji. Přesto to subjektivně vnímáme jinak. Tedy že čas nám ubíhá s rostoucím věkem rychleji a máme pocit, že nestíháme nic. Ani to “staré”, natož se učit něco “nového”. A v tom to právě je.

Jedna rutina za druhou

My, jako dospělí s batohem plným zkušeností už nezažíváme tolik premiér. Náš den se skládá spíše z mnoha rutin, které vykonáváme automaticky a levou zadní. – Nicméně, stojí nás samozřejmě náš čas. Na konci dne nemáme tolik vzpomínek, které by “vyplnily” náš den, a které by nám utkvěly. Tak máme subjektivní pocit, že den uběhl velmi rychle. “Z druhé strany to ovšem znamená, a výzkumy to jednoznačně dokazují, že my sami můžeme ovlivnit naše subjektivní vnímání času a úspěšně ho “zpomalit”.

Jak získat čas

Učte se stále něco nového, nebo udělejte něco jinak, než obvykle. Děti se denně učí něco nového a to samozřejmě nejen ve škole. Když se učíte něco nového, působí to účinně proti monotónosti všedního dne. Vědci prokázali, že u dospělého to nemusí být “jen” učení se něčemu novému. Podobnou hodnotu má i to, když se něco učí jinak, než standardně. Tanec, práce na firemní kultuře nebo angličtina, funguje to všude. Neznamená to tedy jen to, aby jsi se začal/a učit cizí jazyk. Platí i to i v případě, že se ho učíš a chceš se konečně posunout.

A jak to změnit a učit se němčinu nebo angličtinu jinak?

Přijeď na svůj vlastní intenzivní jazykový kurz. Při celodenní výuce na Hluboké máš šanci se úplně ponořit do jazyka, ne jen na chvíli, jako při krátkých 90 minutových kurzech. Metoda superlearning tě udrží v tempu i aktivní komunikaci v angličtině a lektoři střídají aktivity tak, že se ani nestačíš unavit. Zhlédni video rozhovory s účastníky a přihlas se o svůj intenzivní kurz.

Někdy je třeba pochopit i to, že změna samotná je úžasný krok. Začít něco nového nebo udělat něco jinak nám většinou přinese nečekaný pocit uspokojení, i když se nám do toho původně vůbec nechtělo.
Pokud nepřijímáte snadno změny a rádi byste je zařadili do běžného života, přihlaste se nejdříve na náš workshop v rámci Konference firemního vzdělávání, Jak procházet aktivně a spokojeně změnami.

Osvědčené metody jak “zpomalit” čas jsou celkem 4. Dalším třem se budu věnovat v příštích newsletterech.