fbpx

news71

Možná ti to připadá jako odvážné tvrzení, ale četba příběhů třeba ve francouzštině nebo v jiném jazyce tě může vyhoupnout na vyšší jazykovou úroveň a zcela přirozeně. A to úplně všechny z nás, jen je dobré vědět, jak na to.

Co od četby čekat
Položit si četbu na noční stolek nestačí, to je nám všem asi jasné. Ale nestačí to dokonce ani tehdy, když ji sem tam otevřeš. I četba a její efekt má svoje pravidla a pak se dostaví i dobrý pocit a požitek z příběhu. Pokud sis přečetl/a nadpis, začal/a jsi číst zajímavou nebo romantickou zjednodušenou četbu a čekáš, jak ucítíš ten skok, musím tě zklamat, tak to úplně nefunguje. Hlavně ze začátku.
Četba tě má naučit vnímat jazyk. Způsob vyjadřování, její rytmus, zvyknout si na jinou strukturu něž má čeština. Má ti umožnit mít nad textem nadhled a nezkoumat každé slovíčko a gramatiku. Cvičí tvoji orientaci ve větách a učí tě, jak se nezarazit na jednom místě, ale chápat kontext. A to je i při ústní komunikaci nesmírně důležité. Aby ti kvůli jednomu neznámému slovu neunikly 3 celé věty.
Četba není žádné memorování frází a slovíček a přesto to může znamenat systematické učení se.
Jak efektivně číst a zároveň si užívat příběhy
Ideální je zakoupit si četbu i s nahrávkou jejího textu. Je jich skutečně bohatý výběr.
Knihu nech zatím na tom stolku. CD si dej do auta, telefonu, tabletu, přehrávače a nejdříve poslouchej první kapitolu. Že všemu nerozumíš? Poslechni si ji klidně 5x, i 10x, pak teprve vezmi knihu do ruky. Slyšíš, jak zní příběh v uchu? Správná výslovnost, rytmus, fráze…
Díky tomu už fráze vždy řekneš správně a ve správním okamžiku. Některá slovíčka si musíš dohledat. Ale často zjistíš, že jsi vlastně tušil/a, co znamenají z kontextu. A jak báječně se pamatují fráze a slovíčka, když spojíš naposlouchaný text s čteným. A tak pokračuješ kapitolu od kapitoly. Mám to vyzkoušené na sobě, našich studentech, dokonce i těch 6 letých.
Samozřejmě můžeš postup obrátit a začít se čtením a pak s poslechem. Ale připravíš se o naposlouchání frází. Jakmile budeš text číst jako první, možná už si vyprávění vůbec nepustíš nebo maximálně jen jednou.
Jak si vybrat tu správnou četbu a zařadit ji do svých denních rituálů, aby skutečně fungovala, ti rádi poradíme v rámci našich intenzivních jazykových programů.