fbpx

Newsletter54

Před měsícem jsme se sešly s Martinou, mou dobrou známou, která již několik let pracuje v logistickém oddělení jedné velké společnosti. Téměř výhradně komunikuje s dodavateli v němčině písemně a tak není nucena vůbec mluvit. Minulý měsíc ovšem začala pracovat na novém projektu a za týden ji čekala telekonference. Samozřejmě měla obavy a přišla se tedy poradit. Po třech hodinách odcházela spokojená a i já jsem si byla jistá, že vše zvládne? Jak to?

Nalaď se na pozitivní strunu a budeš překvapen
Samozřejmě, že za tři hodiny se nikdo plynně hovořit nenaučí. Zázraky se jistě dějí, ale tohle je jiný případ.
Na začátku jsem chtěla vědět, jaké zkušenosti má s němčinou a jak a kdy ji používá. „No jak víš, němčinu jsem měla 8 let ve škole a nyní téměř výhradně píšu emaily a to mi vyhovuje. Mám čas si vše rozmyslet, píšu jednoduše a už znám danou slovní zásobu a fráze. Mě to stačí. Vždy, když něco řeknu, je tam spousta chyb.“ „Ale to je přece normální“, komentovala jsem. „Jednou jsem na dovolené řekla sympaťákovi na pláži namísto to jsou moje děti, že jsou to jeho děti. Nebo jsem si namísto zmrzliny objednala oči“, pokračovala. „A taky vůbec nerozumím filmům, vždy se v nich ztratím. A když se někdo ptá na cestu, tak se vždycky zakoktám. To už asi nevylepším…“
Koktat je normální
„Martino, to je přece naprosto přirozené, že se zakoktáš, nebo nerozumíš otázkám. Bez praxe je to u každého stejné. I mě se to stávalo, než jsem oprášila ruštinu, kterou jsem dlouho nepoužívala.“ „Aha, myslíš tedy, že se s tím dá něco dělat? No to je fajn!“
Během dalších dvou hodin jsme si připravili očekávaný rozhovor na telekonferenci, mnohokrát jsme si ho řekly a musím říct, že Martina jen sršela energií. Šlo jí to velmi dobře a při telekonferenci kolegy mile překvapila svou aktivitou.
Nalaď se na jazyk
Martina určitě potřebovala pomoc s přípravou textů, doladit si nějakou gramatiku a absolvovat si aktivní konverzaci. Ale příprava by fungovala na 50% , pokud by nepřijala, že chyby jsou normální a přes ně vede cesta ke zlepšení.
Klidně házej gramatiku vidlemi, ale mluv. A chceš-li získat motivaci a motor a s chutí se pustit do cizího jazyka, přihlaš se na náš intenzivní kurz. Naši lektoři tě naladí na tu správnou strunu a gramatiku společně zvládnete. Uslyší totiž, kde děláš chyby.