fbpx

Obdobnou otázku dostávám stále častěji, a protože mám ještě v paměti nedávný rozhovor s Veronikou, přítelkyní naší studentky, ráda se o něj podělím.

Jaký jazyk?

Ráda bych se naučila nějaký cizí jazyk, ale nevím, jestli se pustit do angličtiny nebo do němčiny? Nebo je španělština jednodušší? Co myslíte?

Já myslím, že je důležitější se rozhodnout, proč se jazyk chci učit. Proč vy se chcete učit?
No každý by se měl nějaký jazyk naučit. A taky bych si nepřipadala tak hloupě, když potkám cizince a ani mu neumím říct, že žádnou řeč neumím, natož abych mu řekla, jak se dostane z města k zámku. A na dovolené bych se asi taky cítila lépe, kdybych si mohla v klidu sama nakupovat a nemusela jsem se spoléhat na manžela. K práci jazyk nepotřebuji, takže mě nic nenutí.

Jaký jazyk jste měla ve škole?

No měla jsem němčinu, ale to bylo jenom čtyři roky a už toho nic neumím, nikdy jsem to pořádně nepoužívala.
No vida, já bych se z toho odrazila. Určitě je jednodušší oprášit zapomenutou němčinu, než se pouštět úplně nově do angličtiny nebo dokonce do španělštiny. Španělština není komplikovaný jazyk, ale z němčiny už máte minimálně základy a bude se Vám příjemněji začínat.

Jednoduchý nebo náročný

A nebyla by lepší angličtina? Prý je přece jen jednodušší.

Myslím, že bych Vám přece jen doporučila němčinu, pokud nejste pevně rozhodnutá pro angličtinu. Němčina je složitější v tom, že její gramatika má pevná pravidla a chvíli trvá, než se je člověk naučí, aby sestavil smysluplnou větu. Pokud Vás ale lektor učí gramatiku praxí a motivuje Vás, že je třeba mluvit, mluvit a klidně s chybami, opravuje Vás, bude Vás němčina bavit a uvidíte brzy i jasné pokroky. Angličtina je skutečně na začátku jednodušší, protože Vám postačí se naučit pár frází a domluvíte se o základních věcech. Na co ovšem určitě nejdříve narazíte je, že je u angličtiny důležitá správná výslovnost, protože bez ní Vám nikdo nebude rozumět. Kromě toho se každé slovo jinak píše a jinak vyslovuje. Angličtina nemá tak pevná pravidla jako němčina a tak stále pokračujete v učení se frází a různých ustálených spojení. Pokud se u němčiny naučíte nejdůležitější pravidla, sestavíte větu vždy a mluvčí Vám budou rozumět i s českou výslovností. To se Vám u angličtiny nepovede. S tím souvisí i porozumění. Anglický poslech je přece jen na začátku náročnější než německý.

Ale anglické písničky se poslouchají docela dobře.

To s Vámi musím souhlasit, ale pokud jim chcete rozumět, také to není tak jednoduché.

No a co byste mi poradila?

Vrátila bych se k tomu, co jsem říkala na začátku. Pokud chcete zpívat anglické písničky a rozumět jim, vrhněte se na angličtinu. Ale pokud chcete nějakým jazykem domluvit, doporučovala bych ve Vašem případě němčinu. Už jste jí dělala, nebude Vám tak cizí a co více. Do Rakouska nebo Německa to máte kousek a můžete si ji hned prakticky vyzkoušet třeba při těch nákupech.

Motivace

A jak se mám do toho pustit?

Dejte si nějakou motivaci, nějaký motivační termín. Třeba návštěvu Salzburgu v době adventu, nebo dovolenou v létě u Bodensee, nebo jenom nákup v pasově s kamarádkou. Motivace je skutečně dost důležitá, protože pak už se můžete pustit do jazykového kurzu. Víte kolik máte času a na co se můžete těšit. Pak stačí se jen obrátit na zkušeného lektora anebo metodika, ten navrhne nejvhodnější kurz a můžete začít.
A nečekejte na nic. Splňte si svůj sen!

Čím byla výjimečná letošní konference Management, znalosti a praxe

Čím byla výjimečná letošní konference Management, znalosti a praxe

Minulý pátek, tedy 19. května, proběhl na Hluboké jubilejní 10. ročník konference Management, znalosti a praxe, a protože měl naprosto mimořádnou atmosféru, ráda bych se k němu ještě vrátila a osvěžila, čím byl mimořádný a co nám přinesl. Podtitulem letošního...

Májové novinky z Hluboké

Májové novinky z Hluboké

Zdravím vás z přístaviště v podzámčí a vedle toho, že se mnou můžete kochat májově rozkvetlou Hlubokou, tak mám pro vás pozvánku na nejbližší workshopy, školení a setkání, která jsme tady pro vás připravili.Začnu hned 18. května konferenčním workshopem s Miroslavem...