fbpx

pf2016v2

Advent by měl být obdobím klidu, odpočinku a příjemné atmosféry a právě takovou pohodu dokázala odjakživa navodit hudba. A nejenže tě dokáže naladit na tu správnou strunu, ale dokáže také zlepšit tvou angličtinu. A bude se ti to líbit.

Začni tím, že si pustíš třeba Franka Sinatru, jeho Have Yourself A Merry Little Christmas (text najdete zde) a pohodlně se usadíš.

Vánoční písně jako osobní učitel

Aktivní slovíčka
Písně jsou plné slovíček a nemusíš všechna znát, protože díky tomu, že je slyšíš v kontextu, jim mnohdy porozumíš i bez slovníku a zapamatuješ si je.
Mluvený jazyk
Většina písní obsahuje takový jazyk, kterým lidé opravdu mluví. Pokud si na něj zvykneš v písních, nepřekvapí tě rozhovor s cizincem.
Zvykneš si na akcenty
Zpěváci pochází z různých míst a zemí a jejich akcenty se samozřejmě liší. Naposloucháš si různé přízvuky a třeba přidáš i svůj :-D.
Trénuješ mozek a ani to nebolí
I když znáš jen pár slov třeba z francouzštiny, tvůj mozek je při v plném nasazení a snaží se najít něco, čemu rozumí. Snaží se přijít na význam slov podle jejich kontextu. Tvůj mozek se celkem účinně trénuje a to spojováním záchytných bodů při porozumění. A nohy máš na stole :-).
Odpočinek
Hudba je relax. Můžeš si lehnout, dát si sluchátka, pustit rádio nebo položit jehlu na desku a poslouchat. Uvolni se a nech každou buňkou svého těla vnímat krásnou vánoční melodii, rytmus a slova.
Skvělé téma k rozhovoru
Hudba je univerzálním tématem ke konverzaci napříč kulturami. A konec roku je přece období potkávání se a díky písním, třeba vánočním, budete mít vždy o čem mluvit. Třeba v horské chatě u bombardina.
Přeji krásné Vánoce plné kouzelných melodií a šťastný nový rok 2016.
Budu se velmi těšit na další společné setkání.
Michaela Krausová
Váš jazykový poradce