fbpx

angličtina

Také znáš tuhle báječnou větu? Určitě jsi ji alespoň jednou sám/a řekl/a. A rozhodně mnohokrát slyšel/a. Já osobně ve vztahu k němčině i dalším jazykům nesčetněkrát. A nikdo to neříkal právě s nadšením. Tak to pojďme změnit, abychom si zanedlouho mohli říct: „Jsem pyšný, že jsem s tou svou angličtinou konečně pohnul.”

Tentokrát to vyjde
Mezi světovými odborníky na změny chování existuje obecná shoda, že bychom se měli soustředit pouze na změnu malého množství návyků současně. Nejvyšší možný počet, o kterém hovoří BJ Fogg ze Stanford Universtiy, je změna tří návyků zároveň. Ujasněme si však fakt, že Dr. Fogg hovoří o neuvěřitelně malých návycích. Jak malých? Navrhované návyky zahrnují čištění jednoho zubu dentální nití, dělání jednoho dřepu denně, nebo prohlášení: „Dnes bude skvělý den,“ každé ráno při opuštění postele.
Zvolte si jeden návyk a provádějte ho poctivě
Já osobně se na základě dlouholeté zkušenosti se vždy orientuji za zařazení vždy pouze jednoho zvyku. Když se s z něho stane rutina, přesunu se na další. Počítej s tím, že to trvá minimálně 30 dnů. Já jsem jasně pocítila rutinu každodenní anglické fráze až po třech měsících. Pak jsem terpve přidala anglické poslechy.
Někdy méně znamená více
Principu postupného nabalování rutiny jsem se držela i u Marka, který již chtěl s tou svou angličtinou něco udělat a pohnout se z úrovně mírně pokročilého výše. Nebyl příliš nadšený, když jsem ho hned nezavalila úkoly a nenastavila mu tvrdý režim. Začali jsme podobně jako u mě. Každé ráno na něj čekala v mobilu od nás jedna česko – anglická fráze. Po měsíci už mi hlásil, že na ranní sms těší. Kromě rána u kávy na ni mrkl i přes den. Byl čas na budování dalšího návyku. My jsme zvolili pravidelný kurz s on-line lektorem každý týden. Marek měl již motivaci díky sms a tak nadšeně souhlasil a zvykl si na kurz v úterý v 17h velmi rychle. Po měsíci jsme přidali zasílání pravidelných poslechů, kterým se Marek s lektorkou věnoval na začátku každého kurzu. Po půlroce jsme se domluvili na pravidelných celodenních kurzech každý sudý měsíc poslední pátek. Nyní mluví Marek suverénní pokročilou angličtinou a v autě rád poslouchá zaslané anglické příběhy.
Chceš něco udělat se svou angličtinou nebo němčinou? Napiš si o svůj jazykový program. Rádi ti pomůžeme určit tvůj tvoji klíčovou rutinu a doplníme dalšími. Pohni se z místa. S námi to zvládneš.