fbpx

Jeden z letních newsletterů jsem věnovala tomu, jak je jednoduché být každý den v kontaktu s němčinou nebo angličtinou, byť jednou frází. A zároveň, jak téměř nefunguje, aby si každý z nás sám za sebe důsledně každý den napsal jednu frázi v angličtině nebo v němčině a naučil se ji.

Samozřejmě, že motivací a motorem může být lektor. Nicméně navrhla jsem ještě jiné elegantní řešení, které lektor může ještě podpořit. Je to každodenní zasílání dvoujazyčných sms (angličtina – čeština, němčina-čeština) do mobilu. Tento náš servis má mezi vámi velký ohlas a co nás těší, máme bohatou zpětnou vazbu. Díky ní jsme také ustálili zasílání dvoujazyčných zpráv ve snídaňových hodinách tak, abyste si každou frázi v klidu mohli přečíst a měli je ni celý den. Je to takový ranní jazykový rituál, který i mě osobně přináší uspokojení, že jsem pro svůj cizí jazyk (u mě je to ruština) už něco udělala.

Čemu bych se dnes chtěla věnovat je způsob, jak s frázemi zasílanými do telefonu pracovat.

Každý den dostaneš do telefonu frázi, která je také překlopena do češtiny, nemusíš tedy zkoumat a dohledávat, co v angličtině nebo v němčině znamená. To je velmi důležité, protože už v tomto okamžiku se frázi učíš. Obsah i forma se krásně spojí.

   1. Pokud je pro tebe fráze jen osvěžením, či utvrzením, že se “ to“ tak skutečně řekne, je pravděpodobné, že ji při vhodné situaci v klidu použiješ, protože víš, že je správně.
   2. Samozřejmě, že přijde i fráze, která ti známá není a chceš se jí naučit. Záleží na tom, jaký máš rytmus dne, povolání a samozřejmě úroveň jazyka.

Já doporučuji 2 způsoby, které dobře fungují a můžeš si vybrat, který ti bude více vyhovovat:

   • Několikrát za den mrkni na mobil, který ti leží na stole, v kapse nebo v přihrádce v autě. Frázi v cílovém jazyce si přečti alespoň 2x za den nahlas. Na konci dne, nebo cesty si frázi z hlavy bez pomoci napiš, byť na parkovací lístek.
   • Frázi si přepiš na lístek a polož si ji na pracovní stůl nebo si ji dej do kapsy. Postup následně stejný jako u prvního doporučení. A hlavně nezapomeň. Na konci dne si frázi napiš z hlavy.

Tím ti automaticky vznikne zásobárna frází, které tě zajímají a už ti nejsou cizí. Už jsi se je učil.

A nyní další velmi důležitý krok. Jak jen to půjde, fráze použij! Zařaď fráze ze zásobárny do své aktivní slovní zásoby. Jak už jsem jednou doporučovala. Tak se automaticky stanou součástí aktivní slovní zásoby a můžeš se věnovat dalším novým.

Určitě ne všechny fráze jsou pro každého stejně využitelné. Jestliže víš, že dnešní frázi asi příliš nevyužiješ, nevadí. Prostě ji vynech. Vůbec to nevadí. Věnuj raději energii té včerejší frázi, která tě zaujala a víš, že ji použiješ. Nebo věnuj energii opakování deseti posledních frází, které jsou v tvé zásobárně.

Já se k doporučení, jak pracovat se slovní zásobou, určitě vrátím a rozhodně se budu motivovat zpětnou vazbou od vás. Dnes jsem uvedla 2 jednoduché tipy. Ráda je budu specifikovat a rozšiřovat.

Těším se na dotazy a komentáře a velmi děkuji za ty dosavadní.

Chtěli byste se naučit efektivně pracovat se slovní zásobou a frázemi? Zavolejte +420 602 116 845 nebo napište mkrausova@jazz-com.cz a zúčastněte se našeho intenzivního kurzu. Já i naši lektoři pracujeme se slovní zásobou a rádi to naučíme i vás.

Mgr. Michaela Krausová
Váš jazykový poradce

Pokud vám unikly naše předchozí tipy, napište si o ně na info@jazz-com.cz