fbpx

news58

Výslovnost patří stejně jako gramatika a slovní zásoba neodmyslitelně ke každému jazyku. U většiny jazyků je dokonce tak důležitá, že i s perfektní znalostí gramatiky a dobrou slovní zásobou nemáte šanci se na příjemné úrovni domluvit. Němčina ovšem mezi ně nepatří. I s krásnou českou výslovností se německy dá celkem rozumně domluvit, obzvlášť, když druhá strana chce.

Česká německá výslovnost
Pochopitelně se na to hřeší a já jako germanista většinou hlasitě protestuji. Považuji správnou výslovnost jako součást kulturního projevu v daném jazyce a šlapu našim studentům na paty. A právě jedna skupinka povedených studentů mi poslala tento odkaz “Jak zní němčina v porovnání s jinými jazyky. Stojí za to ho shlédnout i pro neněmčináře. Skutečně. Je to skvělá demonstrace toho, jak krásně nahrát, že němčina může znít šíleně, když se položíme do německé výslovnosti.
A jak zní čeština v porovnání s cizími jazyky
Takový průzkum jsem dokonce sama udělala při mém pracovním pobytu v německé automobilce před pár lety. V oddělení prodeje nás bylo 7 asistentek.  Kromě mě se všechny kolegyně narodily v Německu a byly bilingvní pro lepší komunikaci se zákazníky v dané zemi. Pracovala jsem tedy s “německou” Italkou, Španělkou, Turkyní, Fracouzkou… Zkrátka úžasná paleta. Když mě slyšela některá mluvit do telefonu česky, všechny bez rozdílu mi řekly, že čeština jim zní jako ratatata a stejně závratné je i tempo. Krom toho, že se nadechnu asi jednou za minutu. Chtěla jsem od nich srovnání s němčinou, protože alespoň částečně mohli posoudit rozdíl. – A pozor. Úplně všechny mi potvrdily, že čeština je nesrovnatelně tvrdší než němčina. Slovenština už jim zněla příjemněji a naprosto se rozplývaly nad ruštinou.
Poselství na závěr
Až tě opět napadne, že to s tou německou výslovností nebudeš přehánět, aby to neznělo spíše trapně, přehodnoť přístup. Naopak. Němčina zní velmi příjemně a měkce právě v okamžiku, kdy se do výslovnosti položíš. To mi můžeš věřit. Mám na to 6 svědkyň ze 6 zemí.
A pokud by ani toto svědectví nestačilo, přihlaš se na náš intenzivní kurz, ráda tě provedu nejen německou výslovností a kulturou jazyka.