fbpx

Léto je v plném proudu a podobně i letní jazykové kurzy. Na reklamních plochách, letácích, v tisku i na internetu. Jazykové školy nabízejí možnost i šanci, jak si zpestřit léto, nebo se připravit na nový školní rok, jak strávit aktivní dovolenou a jak se konečně něco naučit. Každý si spočítá kolik stojí jedna hodina výuky a kolik cizímu jazyku věnuje času. Co ovšem většině zájemců uniká je efektivita výuky a aktivní účast na výuce každého studenta.
Zkusme spočítat aktivně strávený čas při kurzu společně. – Výuková hodina má obvykle 45 minut. V počtu 9 studentů by na každého studenta mohlo připadnout 5 minut aktivní komunikace. Což ovšem není možné, protože lektor aktivita lektora a zadávání úkolů apod. zaujme v nejlepším případě čtvrt hodiny. Každému z Vás tedy v opravdu ideálním případě zbývá 3,7 minut. Za celotýdenní intenzivní kurz tohoto typu 8hodin denně tedy máte prostor aktivně komunikovat 150 minut za týden, tj. 2,5 hodiny. Za tak krátkou dobu se nerozmluví ani zkušený angličtinář. Pokud podobný kurz navštěvujete semestrálně, pravděpodobně se nezlepšíte v jazyce ani za dva roky. Co pro mě bylo naprostým překvapením, podobný počet studentů 6 – 10 nabízejí i školy v sugestopedických kurzech. Pokud se chcete jazykově uvolnit, určitě není tento počet účastníků na překážku. Ovšem pokud chcete aktivně hovořit anglicky nebo dalším cizím jazykem, jinak, než že budete aktivně mluvit, to skutečně nejde. Zde platí stejná pravidla jako u klasických kurzů. Osobně učím sugestopedicky 13 let a vím tedy velmi dobře, o čem hovořím.
Zkuste to jinak.
Naše intenzivní i pravidelné kurzy navštěvují v kontrastu s ostatními 1 – 6 studentů. Ano, zaplatíte dvakrát nebo třikrát tolik. Za to ovšem dostanete svých 10 až 30 hodin za týden, což je 12x tolik. A co je důležité, nemusíte chodit na kurzy několik let, abyste se něco naučili, nebo se výrazně zlepšili.
Chceme naše studenty něco naučit a rozhodně se nám to daří.