fbpx

news561

Dá se skutečně zvládnout osvojit si 300 slovíček za měsíc? Ano dá, ale velmi záleží na tom jak. Nestačí se je totiž jen naučit.

Klidně se vsaďte
„Tak si představte, že se moje žena rozhodla, že pohne s němčinou a naučí se 300 slovíček za měsíc.” – Vychrlil na mě o přestávce u kávy jeden z našich studentů. „Řekl jsem jí, že je to nesmysl. Ale ona se se mnou chce vsadit, že to zvládne a dokonce mě vyzvala na souboj. Ale já se takhle rychle v takovém množství slovíčka nenaučím! Sice, když už nějaké slovíčko používám (umím), tak ho nezapomenu a vždycky se nějak domluvím. Ale nová slovíčka jsou peklo,” dodal ještě. „No vidíte, Petře, to je právě ono! To zvládneme. Klidně se vsaďte. A jen doplňte podmínku, že slovíčka musíte skutečně umět.”
Jak na to
„Petře, připravíme si společně prvních sto slovíček na prvních 10 dnů a pak už to zvládnete sám. Tady jsou kartičky. Na jednu stranu si napíšete nové slovíčko a na druhou stranu si ho napíšete v krátké větě,” vysvětlila jsem mu.
„No počkejte, žena si píše těch 300 slovíček do bloku,” reagoval Petr, ale kartičky si ode mě vzal. Psali jsme na ně společně slovíčka, která se mu hodí ve firmě a na druhou stranu slovíčko v německé větě, kterou může obratem v práci využít. Bavilo ho to.
Na každý den měl za úkol naučit se 10 slovíček. Každé z nich pak několikrát číst ve větě na druhé straně kartičky a větu pokud možno použít při komunikaci.
Po měsíci se mi ozval a naprosto nadšeně mi sdělil, že to dokázal a sázka skončila remízou. Se ženou si věnovali wellness víkend. „A ještě jsem si skvěle rozšířil slovní zásobu!” doplnil Petr. „Teď ještě to přezkoušení slovíček po půl roce, jak jste navrhla. To jsem zvědavý.”
Ověřte si svojí slovní zásobu
Za pár měsíců jsem na kurzu měla opět Petra a ten mi s úsměvem předal milou kytičku. Jeho žena totiž nakonec sázku prohrála, protože při přezkoušení slovíček propadla. Na rozdíl od Petra totiž oněch 300 slovíček zkrátka nepoužívala, i když je po daném měsíci skutečně uměla. Petr má v kanceláři stále nové kartičky se slovíčky a větami a doma s úsměvem popíjí svojí výhru nad manželkou, dvanáctiletou whisky.
Zpracování nových informací
Je to velmi prosté. Jak potvrdilo mnoho výzkumů zabývajících se učením a jeho efektivitou, je velmi důležité, jak novou informaci získáme a jak s ní naložíme. Z informací, které jen slyšíme, si zapamatujeme průměrně 30 procent. Z těch, které vidíme, 40 procent. Pokud informaci vidíme a slyšíme zároveň, je to 60 procent. A pokud informaci vyslovíme nebo napíšeme, zapamatujeme si dokonce 80 až 90 procent. Petr slovíčka skutečně používal a proto nakonec sázku vyhrál.
Vyhraj se svými dětmi i ty a nech je aktivně komunikovat v angličtině. Naše ukázkové lekce zdarma pro děti s Happy socks si můžete na ukázku objednat zde . Máme již ověřeno u našich malých studentů i učitelů, že se po dialozích s našimi Happy socks velmi zlepšili a získali jazykovou jistotu.