fbpx
Léto se letos opřelo do vesel, co to dá, a tak jsem se rozhodla pro svěží téma dnešního newsletteru, které se hodí k ranní kávě, na cesty, na pláž, nebo třeba zkrátí chvilku čekání na děti nebo přátele. Určitě potěší a povzbudí, ať už jsi celkem dobrý angličtinář, nebo teprve začínáš.

Trochu pozitivních čísel

Kolik má angličtina přibližně slov?

Angličtina má cca 171 000 slov, přičemž rodilí mluvčí používají běžně pouze zlomek slov, asi jen 20 000 aktivně a 40 000 pasivně z nich. – „Cože, 20 000? To se budu učit tak 20 let, že?“ komentoval včera moje čísla jeden z našich studentů… No úplně tak to opravdu není.

Kolik slovíček potřebuji, abych se domluvil/a?

Pro to, aby ses v jazyce dobře domluvil/a a rozuměl/a 90 % běžných textů, ti stačí znát 3 000 nejpoužívanějších slovíček. To už by šlo, což? A když s jazykem začínáš a chceš se v něm zorientovat a zvládnout základní konverzaci na běžná témata, vystačíš si s 1 000 slov. Vypadá to jako nedostižná meta. Ale myslím, že pokud už anglicky mluvíš, byť jednoduše, budeš překvapen/a, kolik slovíček už aktivně ovládáš. Když umíš 1 000 slovíček, znamená to, že jsi schopen / schopna rozumět téměř 80% neformálních textů. Když se budeš učit v rytmu 5 slovíček denně (i když to v efektu není úplně málo), přibližně za půl roku zdoláš svou první tisícovku. Jeden příběh s návodem uvádím v tomto newsletteru Jak a proč si sestavit a realizovat svůj jazykový plán. Tipy a zkušenosti úspěšného manažera.
Intenzivní jazykové kurzy

Slovesa jsou královnou věty

Začala jsem počty slovíček, nicméně u sloves jsou počty ještě o kousek pozitivnější.
Znalost 100-200 nejfrekventovanějších sloves v angličtině ti umožní vyjádřit se v mnoha běžných situacích. A to už je příjemné číslo, které tě určitě motivuje i v případě, že úplně začínáš. Samozřejmě, že jen na slovesech nepostavíš celou konverzaci, ale jsou základem vět a frází a pokud znáš 100 nejpoužívanějších sloves, rozhodně máš skvělý předpoklad orientovat se v mluveném i psaném textu lépe, než kdybys znal „jen“ 100 slov jiné kategorie.

Na letních a podzimních intezivních kurzech spojíme slova do vět

Všechna slovesa znáš a stejně ti chybí jazykové sebevědomí a chuť komunikovat v angličtině? Nevadí, rádi ti s tím pomůžeme. Ať už si vybereš některý z našich intenzivních letních kurzů, nebo budeš chtít svůj jazykový program na míru.
Pro inspiraci mrkni na některé video reference našich studentů.

Controlling je cesta k úspěchu i v době nepohody

„Mít přehled, s jistotou se pohybovat v číslech a rozumět finančním údajům ve firmě je klíčovou výbavou každého vedoucího, šéfa nebo manažera, ať už má ekonomické vzdělání nebo ne.“„Být připraven je nejdůležitější předpoklad úspěchu.“A určitě se společně s tebou i...

Novinky a školení od jazz-com: Co vás čeká v podzámčí Hluboké?

Krásný den všem, já vás srdečně zdravím ze Zámeckého Golf Resortu v Hluboké nad Vltavou, kde, jak mnozí víte, pořádáme většinu našich kurzů, workshopů a školení. Posledním srpnovým dnem uzavřeli letní jazykové programy a tento týden jsme čerstvě zahájili nový studijní...

Mohou být firemní jazykové kurzy efektivní?

Odpověď zní: “Určitě ano, firemní jazykové kurzy mohou být efektivní.” Když se hned na začátku správně nastaví, mohou bezpochyby splnit očekávání obou stran. Tedy firmy i účastníků kurzu. A protože před sebou máme nový školní rok, ráda bych se dnes podělila o několik...