fbpx
Tento měsíc slavíme s nejstarší skupinou našich mladých angličtinářů neuvěřitelné 10. výročí od jejich první celodenní angličtiny, a tak bych se ráda podělila o naše zkušenosti a jejich skvělé úspěchy.

Jak vznikly celodenní anglické kempy pro mládež?

Projekt celodenních anglických táborů vznikl v roce 2013, protože náš syn nastupoval do první třídy, jazykové speciálky s rozšířenou angličtinou a němčinou. Německy jsme doma hovořili, ale školkovou němčinu už jsme s angličtinou ve školce míchat nechtěli. A tak, aby nešel úplně bez angličtiny a trochu jsme ji “dohnali”, rozhodli jsme se utvořit z jeho kamarádů skupinku malých angličtinářů. Měla jsem již mnoho zkušeností s celodenními kurzy s dospělými, a tak jsem se rozhodla je přenést do dětské skupiny a projekt celodenní angličtiny na Hluboké byl na světě.

Jak vznikly celodenní anglické kempy pro mládež?

Projekt celodenních anglických táborů vznikl v roce 2013, protože náš syn nastupoval do první třídy, jazykové speciálky s rozšířenou angličtinou a němčinou. Německy jsme doma hovořili, ale školkovou němčinu už jsme s angličtinou ve školce míchat nechtěli. A tak, aby nešel úplně bez angličtiny a trochu jsme ji “dohnali”, rozhodli jsme se utvořit z okruhu jeho kamarádů skupinku malých angličtinářů. Měla jsem již mnoho zkušeností s celodenními kurzy s dospělými, a tak jsem se rozhodla je přenést do dětské skupiny a projekt celodenní angličtiny na Hluboké byl na světě.

Aktivní a přirozená komunikace na prvním místě

Na anglických kempech jsme se s kolegyní Jitkou Matějkovou chtěli soustředit především na to, co všichni potřebujeme na prvním místě. Tedy aktivně komunikovat.
Postavily jsme program tak, aby:

  • se děti nebály mluvit,
  • angličtinu si oblíbily a měly chuť a motivaci ji brát jako součást denního rytmu
  • to pro ně nebyl jen předmět ve škole, ale skvělá možnost, jak si otevřít dveře do světa

Na čem jsme postavili program, který probíhá ve všech skupinách dodnes?

Nyní už máme tři věkově rozdělené skupiny a další tři zkušené kolegyně do týmu. Učíme se na reálných dialozích a projektech v angličtině a snažíme se do nich ponořit se všemi emocemi, jaké skutečné situace a také věk účastníků přináší. Vedle rozhovorů na běžná témata zařazujeme divadelní představení v angličtině, natáčení propagačních filmečků o Hluboké, nejstarší skupina dokonce přepracovala díl seriálu Friends a připravila v angličtině prázdninový Geocaching v zámeckém parku. Na oslavu 10. výročí si mladí angličtináři zkusili se vším všudy i hudební klip.

Zvládnutí Cambridge zkoušek jako neplánovaný bonus

Přestože anglické celodenní kempy jsou jen jednu sobotu v měsíci a jeden prázdninový týden, rozhodli jsme se poměrně brzy, že naše malé aktivní angličtináře přihlásíme na celosvětově uznávané Cambridge zkoušky. Všichni doposud uspěli na výbornou a od té doby je součástí programu našich anglických táborů i příprava na různé stupně těchto zkoušek. Nejstarší skupina už má za sebou dospělácké PET a chystá se na FCE. Mladší skupiny absolvují i letos (jako každý rok) YLE Starters a Movers a Flyers.

Proč vlastně celodenní angličtina?

Úspěchy našich malých a mladých studentů a jejich zvládnuté zkoušky jsem vlastně vzala jako další potvrzení efektu intenzivních kurzů, ať už u dětí nebo u dospělých.

Děti mají totiž ve škole podobnou nebo vyšší hodinovou dotaci angličtiny (2 x 45 minut angličtiny týdně, tedy 8 x 45 minut měsíčně), jakou máme jednou za měsíc na celodenní sobotní kurz s dětmi my. Přesto ne všechny děti, které mají ve škole i častěji angličtinu, bychom ke zkouškám doporučili. Byť mohou mít šikovné učitele. Skvělé bylo i zjištění, že naši malí studenti vynikali na zkouškách právě v tom, na co se nejvíce na celodenní angličtině soustředíme a v čem nám škola příliš nepomáhá. Tedy v aktivní komunikaci v angličtině, při zkouškách navíc s rodilým mluvčím. Tím, že jsou děti celý den obklopeni angličtinou, zvyknou si na ni a přijde jim přirozené anglicky mluvit, poslouchat, nebo psát a mají prostor si vše vyzkoušet a lépe se soustředit.

Mrkněte na některé projekty našich angličtinářů

A ještě něco pro dospělé

Tento newsletter jsem zdánlivě věnovala pouze zkušenosti s malými a mladými angličtináři.

Nicméně celotýdenní a celodenní anglické tábory vznikly totiž na základě našich dlouholetých zkušeností s intenzivními kurzy pro dospělé. A nezáleží na tom, zda jde o angličtinu, němčinu nebo jiný jazyk.

Protože co jiného je například simulace vedení porady nebo vyřizování reklamace, než role herce v příběhu? A nakolik se liší příprava firemního setkání s prezentací a příprava zmíněného geocachingu nebo hudebního klipu?

Možná jen u nás dospělých je trochu snazší si situace představit a naše motivace nemusí stát nutně na tom, že si chceme zahrát ve vtipných scénkách nebo vymyslet zábavné úkoly.

Naopak společné máme to, že chceme něco úspěšně zvládnout, mít z toho dobrý pocit a být potěšení, že i druhá strana je spokojená.

Na praxi, reálné situace i příběhy budeme určitě myslet při přípravě našich letních a podzimních intenzivních kurzů.

Takže pokud  chcete sebe nebo své  malé angličtináře v cizím jazyce opět posunout a zlepšit si letní náladu, mrkněte na náš aktuální letní příměstský tábor a dospělácké víkendové kurzy.

A jsme kompletní. Dnes ti představíme čtvrtého přednášející květnové konference na téma “Umělá inteligence a smysluplné inovace v praxi.

V pátek 24. května 2024 zahajujeme v 8:30 v Parkhotelu v Hluboké nad Vltavou již 11. ročník  konference Management, znalosti a praxe, kde se můžeš setkat s významnými osobnostmi.

Výjimečná osobnost českého byznysu hostem konference Management, znalosti a praxe

V pátek 24. května 2024 zahajujeme v 8:30 v Parkhotelu v Hluboké nad Vltavou již 11. ročník konference Management, znalosti a praxe, kde se můžeš setkat s významnými osobnostmi, které se podělí o svůj recept na úspěšné vedení projektů, ve kterých hraje umělá...

Uvádíme konferenční workshop „Digitalizace a umělá inteligence v průmyslové praxi“

„Přidejte se k nám na konferenční workshop a objevte, jak může AI přinést inovace do vašich výrobních operací a podpořit vaše strategické cíle. Zúčastněte se našeho workshopu a zažijte, jak generativní AI mění průmyslový svět.“ Miroslav Marek To je osobní pozvánka...